Ознака: Реисот Сулејман Реџепи
Македонија 04.10.19 | 16:27

Апелација пресече: Уважена жалбата на Реџепи, Бузаку немал години за поглавар на ИВЗ

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Сулејман Реџепи и го укина решението на Основниот граѓански суд Скопје 2 во врска со назначувањето на Скендер Бузаку за нов...

Македонија 03.10.19 | 14:19

„Лајм“: Еве што содржат „бомбите“ на Бузаку за Сулејман Реџепи – тема е стриптиз во Охрид

Во истекот на временскиот рок, поставен во форма на ултиматум, од страната на Скендер Бузаку, останаа уште околу 20 часа, а во меѓувреме весникот „Лајм“ објави детали...

Македонија 12.09.19 | 11:38

Мухамед Зекири бил замолчен со рекетот од поглаварот на ИВЗ?

Дали е вистина дека после втората средба со посредникот се согласивте да извршите „Рекет“ и, од тогаш, веќе да не го спомнувате името на Сулејман Реџепи? Колку му зедовте?...

Црна хроника 24.06.19 | 16:57

Обвинителство ќе проверува дали може стражарно да го приведе реисот Реџепи

Јавен обвинител допрва ќе испитува дали се исполнети законските основи за стражарно да го приведе поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи кој досега неколку пати не се појави...

Македонија 22.05.19 | 09:50

Сулејман Реџепи не дојде на прославата на Комисијата за односи со верски заедници

Светскиот ден на културната разноличност за дијалог и развој, прогласен на 21 мај од Обединетите нации и УНЕСКО, синоќа со прием го одбележа Комисијата за односи со верските...

Македонија 05.05.19 | 23:12

Со што го приклешти Зоран Заев Сулејман Реџепи за да исцеди албанска излезност?

Дали зад обид за насилна смена на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи се крие неверојатниот успех на Стево Пендаровски да ги освои срцата на албанските гласачи да ги натера...

Македонија 02.05.19 | 16:10

Реисот Сулејман сака нешто да ви каже: Граѓаните масовно да излезат на гласање во недела

ИВЗ го смени ставот. Иако Реисот Сулејман Реџепи на 23 април рече дека нема да повикуваа на гласање, институцијата со која тој раководи излезе со апел со кој ги повикуваат...

Култура 24.04.19 | 19:54

Никој да не чепка во Алипашината џамија! Ќе се прелее чашата!, порача реисот Реџепи

Нема да бидам послушен. Али пашина џамија, никој да не чепка таму. Ќе се прелие чашатаПолитиката сади мразење меѓу верските заедници. Го замолија и дедо Стефан да ми напише...

Македонија 24.04.19 | 15:03

Реџепи ја држи ИВЗ во заложништво, ќе одиме по судски пат, со полиција и извршители

Новиот поглавар на Исламската верска заедница Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција од судот, изјави дека не сака да создава немири, физички судири и најави...

Македонија 24.04.19 | 13:53

ИВЗ: Груевски стана азилант, каде ќе оди Заев?

Исламската Заедница е многу посвета од Владата на Македонија порача во име на ИВЗ Муамер Вејсели по вчерашниот упад на владата во ИВЗ. Тој изјави дека Груевски во 2015...

Македонија 24.04.19 | 12:46

Финансиска полиција не влегла во ИВЗ, но има примено пријава за финансиска контрола

Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид...

Црна хроника 24.04.19 | 12:37

Реџепи ќе биде повикан во Обвинителство за изјавата „судијката да почине“

Реизот Сулејман Реџепи наскоро се очекува да биде повикан на распит во Обвинителството за ширење на говор на омраза за скандазлозната изјава за судијката која донела...

Македонија 24.04.19 | 11:07

Остар демант на Комисијата за односи со верските заедници за изјавата на реисот Реџепи

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во денешното соопштение демантира каква било нивна вмешаност во последните случувања и превирања во Исламската...

Македонија 24.04.19 | 10:50

Слушнав дека има здравствени проблеми, нека почине, не ја жалам

Сè уште актуелниот поглавар на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи вчера во своето обраќање имаше скандалозна изјава за судијката која ја донела одлуката Бузаку...

Македонија 23.04.19 | 19:15

По тензиите за превласт во ИВЗ, се огласи Бузаку

Од утре си даваме заклетва и ќе се организираме како верници јас сум новиот поглавар на ИВЗ, рече пред новинарите Скендер Бузаку, и тоа врз основа на сите внатрешни акти...

Македонија 23.04.19 | 18:49

Обид за насилна смена на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Основниот суд Скопје 2 го прифатил барањето на новата исламска верска заедница да биде Скендер Бузаку, наместо Сулејман Реџепи. По приемот на решението имало присуство...

Македонија 11.04.19 | 17:19

Поглаварот на ИВЗ под лупа на обвинителството – отворен случај за говорот на омраза

Кривичната пријава за говор на омраза е поднесена за поглаварот на ИВЗ за навредата кон македонскиот народ од Хелсиншки стигна во Јавното Обвинителство и отворен е...

Македонија 10.04.19 | 13:35

Бошњаковски: Го осудуваме секој говор на омраза

Апсолутно Владата го осудува секој говор на омраза во Република Северна Македонија без разлика дали е искажан на социјални медиуми, на трибини, на конгреси, на прес-конференции,...

Македонија 09.04.19 | 22:17

Река ја осуди изјавата на поглаварот на ИВЗ

Кандидатот за претседател Блерим Река во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека вечерва од новинарите во емисијата прв пат ја слушнал изјавата на поглаварот...

Македонија 09.04.19 | 19:00

Пријава за говор на омраза од Хелсиншкиот комитет за поглаварот на ИВЗ

Хелсиншкиот комитет поднесе пријава за говор на омраза за Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи. Хелсиншкиот комитет препознал ширење на омраза и излагање на подбив на...