Ознака: регулаторна комисија за енергетика
Економија 10.09.19 | 14:15

Дизелот поскапува, БС 95 поевтинува

Бензинот Еуросупер БС – 95 поевтинува за половина денар, а за тој износ поскапуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ, одлучи денеска...

Економија 02.09.19 | 13:08

Следи мало поскапување: Регулаторна ги објави новите цени на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика објави дека од вечерва на полноќ следи мало зголемување на цените на горивата. Цените на бензините се зголемуваат за по половина...

Економија 01.09.19 | 11:50

Следи ли поскапување: Утре регулаторна ќе ги објави новите цени на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика утре напладне ќе ги објави новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела немавме промена на цените на бензините. Цената...

Економија 26.08.19 | 12:39

Од полноќ поскап дизел

Цената на дизел горивото од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика...

Економија 19.08.19 | 14:44

Дизелот од полноќ поскапува за половина денар

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе се продаваат по цена повисока за половина денар, а цената на ЕУРОСУПЕР 95 и 98 останува иста, одлучи...

Економија 10.06.19 | 08:50

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да ги сооппти новите цени на горивата, кои ќе важат од полноќ. РКЕ по најавената измена или нова методологија за цените...

Скопје 06.06.19 | 11:49

Поднесени 1.300 барања од исклучени граѓани од парно, најголем дел позитивно решени

До Регулаторната комисија за енергетика биле доставени околу 1.300 барања од граѓани кои се исклучени од системот за парно греење. Најголем дел од барањата се разгледани...

Економија 30.05.19 | 14:04

Заев: Дури сега сфатив зошто ми реагираат трговците за цената на нафтата

Ја поддржувам Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да биде сервис на граѓаните, а не на компаниите. Цената на нафтата и на бензинот е најниска во регионот и тоа...

Економија 28.05.19 | 09:30

Горивата требаше да поевтинат повеќе

„Макпетрол“ АД реагира на денеска одредените малопродажни цени на нафтата и нафтените деривати по новата  методологија на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ)...

Економија 28.05.19 | 08:35

Утрово нови цени на горивата

РКЕ вчера по најавената измена или нова методологија за цените на горивата, ги објави новите цени кои веќе важат, а се намалени по месеци накачување. „Супер 95“ и „Супер...

Економија 07.05.19 | 20:22

Цената на горивата ќе зависи од Пендаровски

Дали од идната недела горивата драстично ќе поскапат или ќе поевтинат, ќе се знае по 12 мај, недела, кога ќе биде инаугуруран новиот претседател на државата Стево Пендаровски,...

Економија 24.04.19 | 13:05

Сопствениците на станови исклучени од парно нема да плаќаат паушал ако живеат во нив

Ниту еден граѓанин, кој живее во стан во негова сопственост, што бил исклучен од системот за централно греење пред 31 март 2019 година, нема да плаќа никаков трошок за испорака...

Економија 15.04.19 | 15:26

Награди за тие кои се греат преку топлификација

Начинот на исклучување на потрошувачите од системот за топлинска енергија во Скопје е преземен од европските директиви кои се однесуваат на обновливите извори и енергетската...

Економија 04.02.19 | 13:11

Наполнете ги резервоарите, од полноќ ново поскапување на горивата

РКЕ одлучи по две недели да ги зголеми цените на горивата. Се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,41%, односно...

Економија 08.01.19 | 12:44

Дизелот паѓа за 3, бензинот за 2,5 денари

Регулаторна Комисија за Енергетика по празниците ги објави новите цени на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање...