Ознака: реформи
Македонија 05.03.20 | 18:44

Мицкоски: Нема напредок во судството кога видовме како тоа се реформирало по методот „трас трас“

Нотациите од европскиот извештај дека има напредок во реформите на судство и администрација, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не ги одобрува и не ги смета...

Македонија 06.02.20 | 09:18

Мицкоски: Во образованието ни треба платформа за квалитет

Во образованието мораме да имаме заедничка платформа како тоа да биде формирано и тоа да даде резултати, ние можеме да го формираме, да експериментираме, да потрошиме...

Свет 13.01.20 | 13:57

„Францускиот Спајдермен“ го поддржа штрајкот против пензиските реформи

Алан Роберт, слободен алпинист наречен „ Француски Спајдермен“ почна да се искачува на зградата „Тур тотал“ (Tour Total), облакодер од 48 катови во париската деловна област,...

Економија 28.12.19 | 21:21

А, лажни реформи!?

– “… и, јас му фрлам цепелин…” – К.Л. – “ Не, не, не … знаат сите!” – Р.Г. – “А, лажен цепелин?” – Играчот со број 5 Сите се сеќаваме на легендарниот тајм-аут...

Македонија 19.11.19 | 14:43

Беса: Власта падна на испитот за спроведување реформите и поставување европски стандарди во државата

Патувањето на Македонија кон Европската Унија се отежнува секој ден и тоа не заради условите кои се поставуваат, но повеќе заради вина на оваа владина гарнитура која...

Балкан 09.11.19 | 13:43

Јоксимовиќ: Вратата на ЕУ не е затворена, Србија продолжува со реформите

Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ изјави денеска дека не очекува одлуката на Европскиот совет за Северна Македонија и Албанија, да го попречи...

Македонија 08.11.19 | 13:13

НВО: Собранието пред да се распушти да ги откочи медиумските реформи

Собранието што побргу да го заокружи изборот на членовите на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) и на јавниот сервис МРТ затоа што...

Македонија 06.11.19 | 08:56

Османи: Извештајот на ЕК покажа дека сите реформи сме ги реализирале

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, смета дека власта не ги разочарала граѓаните со неуспехот да обезбедат датум за почеток на преговорите со ЕУ, бидејќи,...

Македонија 24.10.19 | 16:46

Шекеринска: За две и пол години држава не се менува, ама драматична е разликата

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека реформите не се причина за недобивање датум за почеток на преговори, потенцирајќи дека реформи...

Македонија 22.10.19 | 12:13

Германска амбасада: ЕУ да се држи до ветувањето, а Македонија да ги убеди сите дека местото и е во Унијата

За Германија, започнувањето на пристапните преговори на ЕУ со Република Македонија е и останува да биде суштинско прашање на безбедноста и стабилноста во Европа. Сметаме...

Македонија 20.10.19 | 11:31

Мицковски: Заев имал план Б, ама не за државата, туку за својата судбина

Ивор Мицковски на својот профил на фејсбук напиша: Сега е прејасно дека Заев имал план Б, ама не за државата, туку за својата судбина. Психодрамата околу датумот не...

Македонија 18.10.19 | 19:18

Прибе лично ги предупредил СДСМ: Името не е услов за влез во ЕУ, реформите се

Треба да сте целосен аматер и дилетант да го решите спорот со името, без  да побарате било каква гаранција на писмено дека ветувањето добиено за возврат, а во овој случај,...

Македонија 18.10.19 | 01:08

Најмногу што може Македонија да добие се шест месеци за да спроведе дополнителни реформи

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните...

Македонија 16.10.19 | 11:38

Заев: Знам дека требаат реформи, ама не сме мотивирани

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва,...

Твитови 26.09.19 | 17:28

Билетите на ЈСП најдобар пример за реформите на оваа влада

Билетите на ЈСП најдобар пример за реформите на оваа влада

Македонија 08.06.19 | 21:58

Поголеми напори во корупцијата, правосудството и јавната администрација

Германскиот Парламент го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, но во текот на дебатата германските пратеници влезот на земјата во Алијансата го...

Македонија 07.06.19 | 21:54

Заев: Датум во јуни или јули – реформите стопроцентно спроведени

Ако ЕУ не испорача датум за почеток на преговорите, ќе ги демотивира и другите земји, а може да поттикне и повторно враќање на националистичките структури што навистина...

Економија 28.04.19 | 11:05

Бизнисмените во грч, бараат навремени консултации и известувања за реформите што ќе удрат врз нивниот џеб

Бизнисмените се уште не знаат дали Владата ќе ги извести до крајот на јуни за сите реформи кои планира да ги почне од наредната година. Стопанствениците пред неполн...

Македонија 21.03.19 | 18:25

Реформите не се ниту започнати, Заев се надева на политичка одлука за почеток на преговори со ЕУ

Како да ги завршиме реформите до крајот на мај и да добиеме почеток на преговори со ЕУ, кога тие не се ниту започнати? Експертската јавност порачува дека оптимизмот на...

Македонија 30.01.19 | 09:33

Македонија под силен мониторинг на ЕУ – нема толеранција за корупцијата

Македонија е под силен мониторинг на ЕУ, а борбата против корупцијата и резултатите од реформите ќе покажат дали овој јуни ќе има датум за преговори. Барањата се многу...