Ознака: реформи во судството
Македонија 09.03.21 | 16:50

Маричиќ: Независноста на судиите и обвинителите е заштитена, но не се над законите, 11 веќе се разрешени

Владата и Собранието се задолжени да внимаваат на заштита на независноста на судството, но тоа не значи дека судиите и обвинителите се над законот, изјави министерот...

Македонија 25.02.21 | 11:29

Маричиќ: Извештајот на Стратегијата за реформи во правосудтсвото укажува дека имаме солидни резултати

Законот за судови, Законот за судски совет, Законот за јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители се клучни закони кои беа донесени во изминатите две...

Македонија 03.01.21 | 14:52

Маричиќ презентира дел од критериумите за прочистување на судството и обвинителството

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека методологијата за филтрација на судството и обвинителството е при крај и дека очекува Судскиот совет до крајот на оваа...

Македонија 03.01.21 | 13:02

Криминалот на Заев, Рекет, Дончев, Дака, украдени изборни – прочистување на судството да, но невозможно е со Заев и Маричиќ

СДСМ и Зоран Заев избираат послушни обвинители и судии, кои ќе работат за заштита на криминалот и корупцијата. Со промоцијата на лажни концепти, се сака во правосудството...

Македонија 25.12.20 | 13:33

Сакал некој или не, Македонија ќе биде правна држава, вети Маричиќ

Министерот за правда Бојан Маричиќ, на прес-конференцијата по повод 100 дена Влада, кажа дека во понеделник Советот за реформи во судството ќе ја потврди методологијата...

Македонија 24.12.20 | 22:43

Судијката Кичеец прва се фати на филтерот: Маричиќ објави „Започна филтрација во судството, правда ќе има“

Министерот за правда Бојан Маричиќ ја поздраваи одлуката на Судскиот совет за разрешување судија поради нестручно инесовесно вршење судска функција. „Филтрацијата...

Македонија 10.12.20 | 14:34

Маричиќ: Очекувам методологијата за прочистување на судството да биде усвоена на 28 декември

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на онлајн конференцијата „Следна станица: Европа“ објави дека очекува на 28 декември Советот за реформи во судството...

Македонија 12.07.20 | 13:01

Од реформите на Заев во судството не смееме да ги заборавиме: „Катица се знае“, „со Јово сум договорен“, „судот одлучи трас-трас”, „се знае што се прави позадински“

“Катица се знае”, “со Јово сум договорен”, “судот одлучи трас трас” – така се реформира судството во Македонија во мандатот на Заев. И не само тоа, да имал повеќе...

Македонија 28.12.19 | 08:20

Ќе се запишам во историјата како реформатор на судството или ќе исчезнам од политиката

Заев не може да биде реформатор бидејќи има криминална концесија, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој вечрва во новогодишното интервју за МРТВ...

Македонија 24.12.19 | 12:25

Веќе не говори за ветинг: За премиерот во заминување само прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати

Само процесот на прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати. Затоа повикувам на просчистување во правосудството, како што во моментот се прави прочистување...

Македонија 21.12.19 | 00:02

Чудно е како другарките на Заев се најспособни во судството

Она што можеме да го видиме денес во судството е дека СДСМ има воспоставено целосно контрола врз судството и обвинителството, смета поторетседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 19.11.19 | 17:50

Мицкоски: Ако сакаме независно судство, прво ние треба да се оградиме од влијание

Искуството вели дека тие коишто го примениле процесот на ветинг во судството, конкретно во случајот на нашиот западен сосед, не поминале успешно, рече претседателот...

Македонија 03.10.19 | 08:33

Од Европа ни порачаа зајакнување на независноста на судството, борба против корупцијата!

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го поздрави напредокот постигнат од 2013 година од страна на властите на Македонија, наведувајќи пет области...

Македонија 10.04.19 | 22:19

Спасовски: Ова што се случи со студентката од Паланка покажува колку не е реформирано судството

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека намалувањето на затворската казна на возачот кој ја прегази студентката Фросина Цековска од Крива Паланка...

Македонија 07.12.18 | 17:24

Прибе на средби со судии и обвинители – ги убедувал да работат одговорно и транспарентно

Германскиот дипломат Рајнхард Прибе во текот на изминатите три дена престојуваше во Скопје, на чело на групата високи експерти по владеење на право кои ја оценуваа...