Ознака: рецепт
Кујнски тефтер 15.05.20 | 14:45

Ова е тајната на вкусната виенска шницла, познат виенски готвач открива…

Виенската шницла е прочуениот австриски специјалитет кој се состои од поховано тенко парче телешки бут. Тајната на вкусната виенска шницла лежи во специјалната подготовка,...

Здравје 22.09.19 | 14:11

Славна блогерка тврди: Поради оваа смеса килограмите се топат брзо

Блогерката Фара Дукаи, една од највлијателните во светот, тврди дека ги оживеала косата и кожата благодарение на „волшебната“ мешавина која можете лесно да ја направите. Убавата...

Здравје 11.09.19 | 18:08

Се надминува проблемот со недостиг на лекови на рецепт

Во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата...

Здравје 11.09.19 | 15:43

Ќе остане ли здравствената книшка под мишка за лекот на рецепт?

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи...

Здравје 10.09.19 | 15:52

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Осигурените лица од први октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или...

Здравје 06.08.19 | 15:14

ФЗОМ: Ако болниот не може, негов близок може да го подигне лекот

Фондот за здравствено осигурување информира дека интензивно презема соодветни активности и мерки за укинување на квотите на сите аптеки и за воведување нови контролни...

Интима 13.04.19 | 23:53

Домашна вијагра од само две евтини состојки

За да го подобрите вашиот сексуален живот или да се изборите со еректилна дисфункција редовно пијте го овој пијалак и уживајте во разгорените страсти. Од овие моќни...

Кујнски тефтер 27.03.19 | 11:56

Се одлучивте за Велигденски пости? Овoј манастирски посен рецепт ќе ви ја освежи трпезата

ЌОФТИЊА ОД ЛЕЌА (без масло) Состојки: леќа, хељда, морков во ист сооднос (на пр. по ½ шолја од сите) средината од 2-3 парчиња стар леб по желба праз/кромид/лук/магдонос сол,...

Здравје 20.01.19 | 15:40

Пред 12 години аптекарката ми даде рецепт од својата баба, ден денес не користам ништо друго

Рецепт на стар ама испробан лек за искашлување на лепливата слуз кај деца и возрасни, која се смета како главен виновник за почетен бронхит од порталот за здравје nmd.mk. Овој...