Ознака: ребаланс на буџет
Економија 30.07.21 | 23:56

Моќен настап на Ласовска во Собранието на седницата за ребаланс на буџетот

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, имаше моќна и жестока реакција за време на собраниската расправа за ребалансот на буџетот. Во својот говор,...

Скопје 30.07.21 | 20:46

Градоначалникот на Гази Баба крши закони, процедури и деловник

Кршење на закони, кршење на деловник, кривично дело – тоа е она што денеска го направи градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Ѓорѓиевски кој на Совет на Општината...

Економија 28.07.21 | 20:23

Петрушевски: Естрадните пратеници од Левицата се лажна опозиција која има задача од Заев да внесува раздор во опозицијата

Собранието попладнево со 56 гласа „за“ и 37 „против“ го донесе ребаланост на буџетот за 2021 година. Ставовите на власта и опозицијата во однос на ребалансот на буџетот...

Економија 28.07.21 | 20:05

Собранието го изгласа ребалансот на буџетот

Собранието попладнево со 56 гласа „за“ и 37 „против“ го донесе ребаланост на буџетот за 2021 година. За ребалансот се гласаше на петтиот ден од расправата во законодавниот...

Македонија 10.07.21 | 09:38

СДСМ: Сите пратеници да го поддржат Ребалансот на Буџетот за 2021 година

Ребалансот на Буџетот за 2021 година е насочен кон обезбедување повеќе пари за капитални инвестиции, за вложување во човечкиот капитал, што ќе резултира со економски...

Македонија 07.07.21 | 08:13

Продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Дебатата почна на 1 јули, а Предлогот за изменување и...

Скопје 06.07.21 | 14:42

Ребалансот на градскиот буџет е оптичка мамка дека Шилегов демек нешто работи

Советникот од ВМРО-ДПМНЕ Луке Галески во Советот на градот Скопје на денешната седница каде се дискутираше за ребаланс на градскиот буџет кажа дека истиот е неразвоен,...

Економија 01.07.21 | 13:57

Муцунски: Ребалансот на буџетот е кулминација на неодговорното економско работење на владата на СДСМ

Од денес па во текот на наредните неколку денови во Собранието ќе се разгледува Ребалансот на Буџетот за 2021 година. Во оваа прилика би сакал да ја информирам јавноста...

Македонија 01.07.21 | 12:24

ВМРО и коалицијата Алијанса-Алтернатива со повеќе од 200 амандмани за ребалансот на буџетот

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја започна расправата по Ребалансот на Буџетот. Согласно Деловникот, расправата треба да заврши за десет дена....

Скопје 09.06.21 | 09:32

Два милиони евра од ребалансот на буџетот одат за клучката кај Момин Поток

Два милиони евра од ребалансот на буџетот ќе легнат на сметката на Град Скопје за реализација на проектот клучка на булевар Словенија. Постапката за изградба на клучката...

Економија 09.06.21 | 08:47

Заев има пари за партиската администрација која седеше дома, а нема за земјоделците, невработените, бизнисот

Заев да објасни зошто со ребалансот има пари за партиската администрација која седеше дома, а нема пари за земјоделците, невработените и бизнисот во криза. Власта на...

Економија 09.06.21 | 08:37

Со ребалансот на Буџетот Заев нè турка кон грчко сценарио

Како никогаш досега е алармантна состојбата со најавениот ребаланс на буџет, реагираше Гордана Димитриеска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Нема пари за стопанството...

Економија 08.06.21 | 23:13

Владата го усвои ребалансот на буџетот: Приоритет ќе биде справување на последиците од пандемијата

Владата на Република Македонија на денешната 77-ма седница ги донесе измените и дополнувањата, односно ребалансот на Буџетот на Република Македонија...

Економија 08.06.21 | 19:33

Мицкоски: Со ребалансот на буџетот Заев ќе ја задолжи државата со нови 210 милиони евра, односно секое семејство за нови 500 евра

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за ребалнсот на буџетот и истакна дека со новиот ребаланс...

Економија 05.06.21 | 20:38

Битиќи: За десетина ќе биде објавен ребалансот на Буџетот, нема да има премногу изненадувања

Се прават последните консултации со министерствата и јавните институции околу ребалансот на Буџетот и тој се очекува да биде објавен многу наскоро. Вицепремиерот за...

Економија 04.11.20 | 08:42

Донесен ребалансот на буџетот

Ребалансот на буџетот ја помина собраниската процедура и го отвори патот за спроведување на мерките од четвриот пакет мерки. Дел од мерките може веднаш да се реализираат,...

Економија 02.11.20 | 14:02

Никој не знае каде ќе одат тие 4 милијарди од Буџетот за годинава

Пратеникот Ѓорѓија Сајкоски од ВМРО-ДПМНЕ на дебатата за вториот ребаланс на Буџетот на собраниската седница потсети на ветувањето на премиерот Зоран Заев дека „овој...

Економија 02.11.20 | 13:03

Милошоски: Не може да има добар ребаланс од влада која постојано менува политики и министри

Не може да се има добар ребаланс од една Влада која во сопствените редови нема стабилна и постојана политика на буџетско планирање, посочи во обраќањето за ребалансот...

Економија 31.10.20 | 20:16

ДУИ тврди дека со ребалансот се спасени 130.000 работни места

Арбана Пашоли од ДУИ во своето обраќање посочи дека со ребаланост се зголемува буџетскиот дефицит за да се обезбеди финансиска поддршка за сите на кои им е најнеопходна...

Економија 30.10.20 | 14:35

Николоски: Историски највисок буџет кој не се троши соодветно, ниту за стимулирање на економски раст ниту за борба со корона кризата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на собраниската седница за ребаланс на буџетот истакна дека ова е историски највисок буџет кој што не се троши...