Ознака: разузнавање
Свет 11.01.22 | 08:48

Уапсен шефот на данската разузнавачка служба поради протекување доверливи информации

Шефот на данската контраразузнавачка служба, Ларс Финдсен, е задржан во притвор поради неговата вмешаност во случај со протекување на „многу доверливи“ информации,...

Свет 10.02.21 | 12:12

Велика Британија ќе дозволи луѓе родени во странство да работат во разузнувањето

Британската разузнавачка служба „МИ6“ почна да регрутира британски државјани родени надвор од нејзината територија. Како што пренесува „Тајмс“, повикувајќи се на...

Свет 01.10.20 | 13:48

Кремљ: Навални и ЦИА работат заедно

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални „работи со“ западните разузнавачки служби, изјави во четвртокот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Говорејќи на прес-конференција,...

Балкан 06.11.19 | 19:06

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово, Шпенд Маџуни му поднел оставка на Харадинај

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ) Шпенд Маџуни му поднесе денеска оставка на вршителот на должност премиер на Косово, Рамуш Харадинај, од функцијата...