Ознака: разбојништво
Црна хроника 12.01.23 | 10:24

Затвореник на викенд и другар му со палка нападнале постар битолчанец и го ограбиле

Полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола ги лишиле од слобода битолчаните А.Ѓ.(48) и М.С.(38), поради постоење основано сомнение дека на 8 јануари...

Црна хроника 30.08.22 | 10:44

Велешанец и женско лице нападнале и ограбиле сограѓанин

Полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Е.К.(39) од Велес, затоа што вчера со уште едно женско лице физички го нападнале Д.М.(33) од Велес и му одзеле пари. Oд...

Црна хроника 23.07.22 | 11:25

Уапсени три лица од Студеничани за кражба од февруари тешка 60.000 евра

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал во координација и соработка со СВР-ОКП Куманово, СВР Скопје, ЕВР Аеродром...

Црна хроника 25.05.22 | 10:26

14-годишник со нож се обидел да ограби аптека зошто аптекарката не му давала таблети

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка...

Црна хроника 10.05.22 | 13:54

Расчистено разбојништво во Скопје, приведени четири лица

На 09.05.2022 полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода А.П.(24) од Катланово, скопско, Р.Ј.(23), А.С.(20) и малолетник, тројцата од с,Огњанци, скопско. Тие се сомничат...

Црна хроника 14.01.22 | 10:56

Ограбиле бензинска пумпа во Катланово, па биле фатени со пленот в рака: Приведени двајца разбојници

Во заедничка акција на полициски службеници од полицискиот пункт од оперативната акција „Рефлекс“, мото патрола од Полициското одделение Петровец и Единицата за...

Црна хроника 01.11.21 | 10:58

Скопјанец под истрага за две разбојништва

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторил две кривични дела...

Црна хроника 16.09.21 | 15:47

Му зеле 440 евра, па му ги врзеле рацете и нозете за од брат му да побара уште 2.300: Двајца Авганистанци малтретирале Индиец во кумановско

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против двајца Авганистанци, на возраст од 31 и 25 години, поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично...

Црна хроника 10.02.21 | 14:45

Разбојништво во пекарница во Тафталиџе: Уапсен човек од Волково

Жител на село Волково вчера бил уапсен за разбојништво во пекарница во Тафталиџе. Полициски службеници од Полициската станица Карпош го лишиле од слобода Д.К.(50) од село...

Црна хроника 14.12.20 | 19:21

Под закана со нож ограбил продавница: 21-годишен битолчанец доби 30-дневен притвор

Основното јавно обвинителство – Битола поведе постапка против 21-годишен битолчанец, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело „разбојништво“ од член...

Црна хроника 29.10.20 | 10:44

Обвинение за скопјанец кој ограбувал аптеки низ градот

Основното јавно обвинителство Скопје поднело обвинение против 38-годишен скопјанец за разбојништва во аптеки во Скопје. Обвинетиот на 10 септември, влегол во аптека...

Црна хроника 27.09.20 | 08:49

22-годишен арачиновец уапсен за разбојништво

По претходни сознанија за сторени повеќе кривични дела на подрачјето на Центар, го усапсила 22-годишниот С.Ф. од скопското село Арачиново. Како што информираат од МВР,...

Црна хроника 14.09.20 | 18:09

Се обидел да изврши разбојништво, па ги нападнал полицајците

На 13.09.2020 во 16:20 часот во СВР Скопје, Б.М.(44) од с.Палиград, скопско, пријавил дека околу 14:00 часот на ул.„Јустинијан Први“ во Скопје, О.С. се обидел да изврши рабојништво...

Црна хроника 14.09.20 | 13:03

Притвор за битолски разбојник: Ја влечел и тегнел додека не ѝ го скинал ланчето од врат

Разбојник во Битола на сила соборил жена во обид да и земе златен ланец вреден 2.000 евра. Туј успеал во намерата, а по пријавата за насилството ОЈО Битола донела наредба...

Црна хроника 04.09.20 | 12:52

Гостиварка и скопјанец ограбиле аптека во Тетово

Полициски службеници во Тетово во текот на вчерашниот ден привеле две лица поради кражба. Околу 11 часот и 35 минути, на крстосницата на улиците ‘Видоја Смилевски-Бато’...

Црна хроника 01.07.20 | 19:05

Крадци ги напаѓале жртвите и им се заканувале со воздушен пиштол

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт против едно лице за кривични дела „разбојништво“ од член 237 став 1 и „разбојничка кражба“ од...

Црна хроника 11.09.19 | 14:52

Драма на кејот на Вардар: На вработена во сендвичарница и се заканувал со пиштол на глава

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 36 години, за кривично дело – Разбојништво од...

Црна хроника 17.05.19 | 17:02

Малолетници нападнати и ограбени во забавниот парк во Скопје

Во забавниот парк пред Спортскиот центар „Борис Трајковски“, помеѓу булевар „8-ми Септември“ и булевар „Илинден“, четири непознати лица извршиле разбојништво врз...

Црна хроника 06.04.19 | 15:14

Украл мобилен од дете, па ограбил обложувачница – жртвите го препознале

СВР Скопје до надлежното ОЈО ќе поднесе кривична пријава против лицето Х.И. (30) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека е сторител на две кривични дела –...

Црна хроника 29.12.18 | 12:59

ОЈО Скопје гони едно лице за две разбојништва во аптеки

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека е поднесена наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице осомничено дека во декември годинава...