Ознака: ратификација
Македонија 18.04.19 | 14:42

„Катимерини“: Анкара го условува Скопје на патот кон НАТО

Турција наводно се заканува дека ќе ја одложи ратификацијата на протоколот за членство на Македонија во НАТО, доколку земјата не ги екстрадира 15 турски државјани на...

Македонија 28.02.19 | 14:43

Заев ја почна официјалната посета на Романија со средба со премиерката Данчила

Премиерот Заев ја почна официјалната посета на Романија со средба со премиерката Данчила. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и владината...

Балкан 14.02.19 | 11:43

Албанскиот Парламент го ратификуваше пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО

Албанскиот Парламент со 130 гласа „за“ го ратификуваше пристапниот Протокол за членството на Република Македонија во НАТО. Пленарната седница на Собранието...

Балкан 12.02.19 | 11:48

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората...

Балкан 12.02.19 | 10:05

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората...

Македонија 10.02.19 | 21:05

Албанската влада ја усвои одлука за прием на Македонија во НАТО

Претседателот на албанскиот парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонија...

Балкан 08.02.19 | 21:02

Со 153 гласа „ЗА“ Грција го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Грчкиот Парламент вечерва го одобри протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 153 пратеници од грчкото Собрание – исто колку што гласаа и...

Балкан 30.01.19 | 12:53

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави...

Балкан 25.01.19 | 14:44

И во Грција се 8

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Позитивно...

Балкан 25.01.19 | 14:31

Со 153 грчки „не“ Македонија стана Северна

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно...

Балкан 25.01.19 | 10:40

Прв ќе си дадам: Каменос повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот „Твитер“ профил, утрово побара масовни оставки на пратениците...

Балкан 25.01.19 | 09:26

Грчкиот Парламент денеска ќе гласа за ратификацијата на Договорот од Преспа

Во 9 часот по локално време започнува третото и последно продолжение на пленарната седница за ратификација на нацрт законот на Министерството за надворешни работи...

Балкан 24.01.19 | 23:15

Со факели тргнаа кон Парламентот, полицијата ги растера со солзавец

Грчката полиција искористи солзавец за да ги растури групите на демонстранти кои се собраа пред парламентот во Грција да протестираат против ратификацијата на Договорот...

Балкан 24.01.19 | 22:08

Ципрас: Се наоѓаме еден чекор пред историски настан, ова е историски ден

Во овој момент се наоѓаме еден чекор пред историски настан, рече грчкиот премиер во неговото обраќање во грчкиот Парламент и додаде дека по речиси 30 години неактивност...

Балкан 24.01.19 | 21:02

Македонското знаме гори пред грчкиот Парламент

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет...

Балкан 24.01.19 | 20:43

Мицотакис: Грција во кој било момент ќе може да стави вето за членство на Скопје во ЕУ

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот...

Балкан 24.01.19 | 17:19

Одложено гласањето за ратификација на Договорот од Преспа

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време,...

Балкан 23.01.19 | 13:33

За збор пријавени 205 пратеници, можно гласање недоверба на Владата

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и координаторите на...

Балкан 23.01.19 | 10:34

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Со високи тонови претпладнево почна пленарната седница во грчкиот Парламентот за ратификација на Договорот од Преспа. Од Нова демократија, Демократска алијанса, Златна...

Македонија 21.01.19 | 11:02

Метју Нимиц ја повика Грција да го ратификува договорот од Преспа

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската...