Ознака: ратификација
Македонија 17.03.20 | 13:28

Со ниту еден глас против, Шпанија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со ниту еден глас против, Шпанскиот Сенат пред малку го ратификувше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Шпанија е 29-та последна земја-членка на НАТО што...

Македонија 13.02.20 | 14:05

Коста Петров: Членството во НАТО е прашање на денови, Шпанија ја прифати брзата патека за ратификација на Протоколот

На денешната прес-конференција, Коста Петров, потпретседател на СДСМ истакна: Шпанија ја прифати брзата патека за ратификација на нашиот Протокол за членство во НАТО. Членството...

Македонија 11.02.20 | 08:34

Денеска свечена седница за ратификација на Протоколот за НАТО

Свечена седница за ратификација на Протоколот за пристапување на Македонија во членството во НАТО ќе се одржи денеска во Собранието во присуство на претседатели и...

Македонија 04.02.20 | 15:21

Пендаровски од Полска: Очекувам шпанска ратификација следниот месец

Претседателот Стево Пендаровски очекува дека ратификацијата на Протоколот за членство на земјата во НАТО во шпанскиот Парламент ќе биде завршена следниот месец. Пендаровски,...

Свет 05.01.20 | 20:02

Шпанија не формираше влада, виси членството во НАТО за Македонија

Привремениот шпански премиер Педро Санчез денеска ја пропушти едната од двете шанси да добие согласност од шпанскиот Парламент за формирање левичарска коалициска...

Македонија 28.12.19 | 16:49

Владата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за предвремена ратификација на Договорот со НАТО

Владата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за предвремена ратификација на Договорот со НАТО по примерот на Црна Гора. Владата на Република Македонија на денешната седница,...

Македонија 05.12.19 | 14:43

Aко се одложи ратификацијата во Шпанија, можна е условна ратификација кај нас

Според информациите кои ги добила власта, ратификацијата на Протоколот за влез на земјата во НАТО во шпанскиот Парламент се очекува да заврши следниот месец, по што...

Македонија 04.12.19 | 17:55

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

На пленарната сесија на 11 декември да се одржи ратификувањето на протоколот за членство во НАТО, за да истиот не се искористи како причина за одложување на предвремените...

Македонија 04.12.19 | 17:49

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до владата – се бара итна ратификација на протоколот за членство во НАТО

Со иницијатива до Владата – најголемата опозициска партија бара во најскоро време до Законодавниот дом да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот...

Македонија 20.11.19 | 15:07

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент, утре се очекува и на пленарна седница

Денеска со многу убаво мнозинство помина ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО во Комисијата во францускиот Парламент и се очекува утре да помине на пленарна...

Македонија 01.11.19 | 12:18

Заев: Не смееме да дозволиме да немаме Парламент за ратификација на Протоколот за НАТО

Премиерот Зоран Заев смета дека 12 април како датум за одржување на предвремените парламентарни избори треба да се задржи, но, како што вели, се остава можност за какви...

Македонија 25.10.19 | 09:55

Уште три земји останаа за Протоколот за НАТО

Уште три ратификации ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО. Дваесет и шест земји, меѓу кои и САД, дадоа зелено светло земјата да се приклучи во Алијансата....

Македонија 17.10.19 | 17:51

Франција го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои во прво читање предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен без измени на...

Македонија 16.10.19 | 13:23

И Велика Британија го ратификува Протоколот за пристапување во НАТО

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб го потпиша Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, со што досега 24 земји-членки го завршија процесот...

Македонија 16.10.19 | 11:59

„Grazie Italia!“: Шекеринска се заблагодари на италијанскиот Сенат што го ратификуваа Проколот за НАТО

Италијанскиот Сенат го ратификуваше денеска Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Протоколот помина во Долниот дом на Парламентот, но ратификацијата во...

Македонија 26.09.19 | 09:57

Има шанси Шпанија да го ратификува протоколот пред Самитот во декември

Шпанскиот премиер Педро Санчез на премиерот Зоран Заев на вчерашната средба во Њујорк, му рекол дека шпанскиот парламент, сепак, би можел до крајот на ноември да ја заврши...

Македонија 12.09.19 | 12:44

Парламентот на Чешка гласаше „за“ прием на Македонија во НАТО

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше и претседателот на Владата, Зоран Заев. Земјите-членки...

Македонија 30.08.19 | 17:04

Шекеринска: Македонија де факто функционира како членка на НАТО

Членството во НАТО е прашање на недели и никој нема дилеми дека земјава функционира како де факто членка на Алијансата. Ја добивме поканата, многу брзо и успешно го завршивме...

Македонија 28.06.19 | 12:08

Уште девет земји не го ратификувале протоколот за членство во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со новинарите рече дека уште девет земји не го ратификувале протоколот за членство на нашата земја во...

Балкан 15.05.19 | 07:48

Грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на договорите за граничните премини со Македонија

На пленарна седница закажана за 16 часот по локално време, грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на двата договори потпишани во март и април во Скопје за отворање...