Ознака: ратификација на протоколот за нато
Македонија 17.03.20 | 12:49

Шпанскиот Сенат денеска ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Сенатот на Шпанија денеска во 13:00 часот ќе одржи пленарна седница на која ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Седницата ќе се одржи со видеолинк,...

Македонија 19.02.20 | 08:33

Димитров во Шпанија на разговори за Потоколот за НАТО и за преговорите со ЕУ

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија, на покана на министерката за надворешни работи, ЕУ и соработка,...

Македонија 18.02.20 | 08:33

Димитров во посета на Шпанија, на маса и ратификација на Пристапниот протокол за НАТО

Шефот на дипломатијата Никола Димитров утре ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија, на покана на министерката за надворешни работи, ЕУ и соработка, Аранча...

Македонија 14.02.20 | 09:18

Според Шекеринска ратификацијата од Шпанија ќе биде во првата половина на март

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува Македонија...

Македонија 13.02.20 | 14:05

Коста Петров: Членството во НАТО е прашање на денови, Шпанија ја прифати брзата патека за ратификација на Протоколот

На денешната прес-конференција, Коста Петров, потпретседател на СДСМ истакна: Шпанија ја прифати брзата патека за ратификација на нашиот Протокол за членство во НАТО. Членството...

Македонија 12.02.20 | 14:11

Пендаровски го потпиша указот за Законот за ратификација на Североатланскиот договор

Претседателот Стево Пендаровски денеска во присуство на студенти од Правниот факултет го потпиша указот за прогласување на Законот за ратификација на Северноатлантскиот...

Македонија 12.02.20 | 11:55

Шекеринска: Би сакала да го видам јунакот кој ќе ги поништи вчера дадените гласови за НАТО во Собранието

За една година од потишувањето на Протоколот за прием во НАТО добивме 28 ратификации, за многу кратко време нашето членство ќе биде заверено и ќе удриме печат за нашето...

Македонија 12.02.20 | 08:32

Пендаровски ќе го потпише указот за Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе го потпише указот за прогласување на Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор. Собранието вчера на свечена...

Македонија 11.02.20 | 15:41

Пендаровски: Членството во НАТО привилегија, но и огромна одговорност

Пристапувањето кон Северноатлантскиот сојуз не е едноставно стапување во членство во меѓународна организација. НАТО е сојуз на држави кој се заснова врз меѓусебна...

Македонија 11.02.20 | 15:30

Почна седницата за ратификација на Протоколот за НАТО

Во Собранието попладнево почна свечената седница за ратификација на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. На свечената седница на Ратификацијата на Северноатлантскиот...