Ознака: распуст
Балкан 04.02.22 | 12:01

Српските ученици повторно на распуст

Српските ученици од 12 до 21 февруари повторно ќе бидат а распуст, одлучија образовните власти, јавуваат српските медиуми. Министерот за образовиание Бранко Ружиќ, донел...

Балкан 03.02.22 | 10:35

Учениците во Србија ќе имаат уште една недела одмор во февруари поради голем број заразени со ковид

Учениците во основните и средните училишта во Србија веројатно ќе имаат уште една недела одмор во февруари. Ова поради зголемениот број заразени со ковид во Србија. Поради...

Македонија 31.01.22 | 12:40

Пановски: Распустот да се продолжи за две недели или 10 дена, или наставата да се одвива онлајн

По самостојниот синдикат за образование, наука и култура со барање за онлајн настава излезе и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, како и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Инаку...

Македонија 27.01.22 | 17:39

Весна Јаневска: Владата да ја преиспита одлуката за физичко присуство, бараме две недели онлајн настава за учениците од 4 до 9 одделение

Со оглед на одлуката дека учениците од 1 Февруари ќе тргнат на училиште со физичко присуств, бараме Владата, Комисијата за заразни болести, а и Министерот за образование и наука да ја преиспитаат одлуката,...

Македонија 17.01.22 | 18:20

Јаневска со критика на одлуката да не се продолжи распустот:Можеби корона децата нема да добијат, а за воспаление на белите дробови што мислат?

Штотуку разбрав дека Комисијата за заразни болести предлага да нема продолжување на распустот за учениците. Како главен аргумент се посочува дека децата повеќе фаќале...

Македонија 17.01.22 | 16:14

ВМРО ДПМНЕ со барање: Продолжување на зимскиот распуст за 2 недели

Почитувани ученици, наставници и родители, Бидејќи од синоќа Македонија веќе има Влада, а денес е работен ден, ние продолжуваме со постојан мониторинг, критики и предлози...

Македонија 17.01.22 | 16:00

Продолжување на зимскиот распуст за две недели, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бидејќи од синоќа Македонија веќе има Влада, а денес е работен ден, ние продолжуваме со постојан мониторинг, критики и предлози како и досега“, вели ВМРО-ДПМНЕ. Во првиот...

Македонија 17.01.22 | 14:14

Учениците се враќаат во училишните клупи, нема продолжување на зимскиот распуст

Комисијата за заразни болести не предложи одложување на стартот на второто полугодие, дознава и пренесува ТВ21 неофицијално. За оваа тема ќе се дискутира и на владината...

Скопје 14.01.22 | 15:24

Јакимовски бара распустот да трае до 10 февруари, поради омикрон и ладните радијатори

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски апелира да се продолжи зимскиот распуст на учениците до 10 февруари, не само поради ширењето на омикронот, туку и...

Македонија 31.12.21 | 08:51

Учениците од денеска на тринеделен зимски распуст

Околу 260 илјади ученици во основните и средните училишта од денеска се на тринеделен зимски распуст, кој ќе трае до 19 јануари. Според календарот на МОН за организација...

Македонија 30.12.21 | 09:01

Учениците од утре на зимски распуст

Учениците во основните и средните училишта денеска го завршуваат првото полугодие од учебната 2021/2022 година и од утре, 31 декември, се на тринеделен зимски распуст. Според...

Македонија 20.12.21 | 11:48

Распустoт во училиштата нема да почне порано, состојбата со ковид-19 е стабилна

Тринеделниот зимскиот распуст ќе биде во редовниот период, согласно календарот на МОН, нема потреба од негово поместување зашто состојбата со кови-19 и натаму е стабилна. Министерката...

Балкан 29.10.21 | 10:29

Распустот за учениците во Србија ќе биде продолжен, ситуацијата со ковид-19 е многу сериозна

Според последните податоци, коронавирусот во Србија вчера е потврден кај 6.697 лица од направени 23.474 теста, а починале 63 пациенти. Во болница се 6.792 пациенти, од кои 275 се...

Македонија 31.12.20 | 08:35

Почнува распустот, наставата продолжува на 21 јануари

Основците и средношколците од денеска се на зимски распуст кој ќе трае до 20 јануари. Наредниот ден учениците ќе ја продолжат наставата од второто полугодие на учебната...

Македонија 28.12.20 | 12:11

Учениците од четврток на распуст, предлози за нацрт-концепцијата до 20 јанаури

Основците и средношколците од четврток, 31 декември, ќе бидат на зимски распуст кој ќе трае до 20 јануари, а на 21 јануари ќе ја продолжат наставата од второто полугодие...

Македонија 16.11.20 | 20:19

Царовска: Распустот нема да почне порано

Нема причина зошто распустот да почне порано и да се крати од наставата,затоа што нема драстичен раст на бројките на позитивни наставници и ученици во училиштата, рече...

Македонија 15.11.20 | 13:01

Да се избегне пикот зимскиот распуст да почне од 15 декември и да трае до 21 јануари

Состојбата по училиштата и градинките станува крајно загрижувачка. Секојдневно имаме заразени наставници, цели паралелки во изолација, превозници што не ги почитуваат...

Здравје 19.02.20 | 09:44

Нема вонреден распуст поради грипот, ученици и наставници се болни, училниците празни

Сезонскиот грип продолжува да ги празни училиштата низ државава. Се разболуваат ученици што не го прележале грипот. Но, како што тврдат родители, многумина од оздравените...

Сервиси 20.01.20 | 14:10

Завршува распустот: Утре учениците се враќаат на настава

По тринеделен зимски распуст, учениците утре ќе се вратат во училишните клупи за второто полугодие од учебната 2019/2020 година. Наставата ќе продолжат да ја следат 270 000...

Македонија 22.01.19 | 14:27

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и приватните основни и средни...