Ознака: распуштање на Собрание
Балкан 10.09.21 | 10:22

Радев најави распуштање на Народното собрание

Румен Радев,  за време на расправата за кандидат за нов член на Централната изборна комисија на Бугарија од „Има таков народ“, соопшти дека распуштањето на Националното...

Македонија 27.04.20 | 22:39

Џафери: Собранието може да се врати само на следните избори, и тоа може да го стори народот

Талат Џафери вели дека било кој друг начин, освен по избори, за заседавање на Собранието е обид за пуч. Тој ова вечерва го изјави во емисијата „Click Plus“ на ТВ21. Џафери додава...

Македонија 27.04.20 | 20:01

Груби: Уставниот суд да се изјасни за иницијативата на СДСМ за враќање на Собранието

Мојот став по иницијативата  за повторно свикување на Собранието е дека требаше да следи по обемни дискусии со сите партии, вели во „Топ тема“ пратеникот на ДУИ, Артан...

Македонија 23.04.20 | 12:11

ДУИ не се потпиша: Стигна барањето за свикување седница, Џафери одлучува дали ќе го активира Собранието

До службите во Собранието пристигна барањето до спикерот Џафери за повторно свикување на пратениците. Во барањето се потпишани 35 пратеници, но изостанаа на пратениците...

Македонија 22.04.20 | 13:17

Само Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собрание и никој друг

Иницијативата на СДСМ за собирање на потписи за повторна работа на Парламентот нема никаква правна основа. Само Уставниот суд е тој што може да го врати Собранието во...

Македонија 22.04.20 | 11:23

Џафери ќе ја разгледа иницијативата за враќање на пратениците и ќе донесе одлука

Спикерот Талат Џафери за ТВ21 вели дека досега нема добиено никаква иницијатива за свикување на Собранието, а доколку добие ќе ја разгледа па ќе донесе одлука. Вчера...

Македонија 09.04.20 | 12:02

Дали Уставниот суд ќе го врати Собранието за да ги потврди владините уредби од вонредната состојба?

Некако незабележано и со соопштение од неколку реда помина информацијата од Уставниот суд дека се  разгледува на иницијативата за оценување на уставноста и законитоста...

Македонија 17.02.20 | 10:25

Пред распуштање Собранието „печатеше“ закони на големо: За еден викенд усовоени десет решенија

Собранието пред распуштањето донесе дузина закони од кои поголем дел не беа поврзани со изборите, ниту пак со европската регулатива. Донесувањето на законите власта...

Твитови 16.02.20 | 23:21

Го разбуди некој Амди Бајрам?


Македонија 16.02.20 | 21:58

Цветанова: Никогаш повеќе да не ни се повтори

Со иста порака, а две различни фотографии, поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на „Твитер“ јасно порача – никогаш да не се повтори. Никогаш повеќе...

Македонија 16.02.20 | 20:24

Ванковска: Со скандал се родија, со скандал се распуштија!

Со скандал се родија, со скандал се распуштија, коментира професорката Билјана Ванковска за сите случувања во Собранието во изминатите неколку дена. Најлошиот и најкриминалниот...

Македонија 16.02.20 | 17:00

Собранието се распушти, избори на 12 април ќе има

Собранието попладнево едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Одлуката...

Македонија 16.02.20 | 16:34

Откако се донесоа сите закони што власта ги сакаше: Почна седницата за распуштање на Собранието

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените...

Македонија 16.02.20 | 14:32

Само што почна, се прекина седницата за распуштање на Собранието, власта сака да се донесат уште закони

Собранието ја почна 137. седницата на која требаше да биде распуштено, но спикерот Талат Џафери ја прекина. Причина за прекинувањето, како што објасни, е барањето на координаторите...

Македонија 12.02.20 | 11:32

Џафери денеска да закаже седница за распуштање на Собранието, бараат од ВМРО-ДПМНЕ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара денеска претседателот на Собранието Талат Џафери да закаже пленарна седница, со, како што изјави координаторот Никола Мицевски,...

Македонија 10.02.20 | 15:44

Џафери ја прашал ДИК кога најдоцна може да се распушти Собранието, одговорот бил до 16 февруари

Одговорот од ДИК кога е оптималниот рок за распуштање, според Џафери, бил дека тоа треба да биде на 55 дена пред изборите што значи дека Парламентот би можел да се распушти...

Македонија 05.02.20 | 16:48

Мицкоски: Ним не им е битна содржината и квалитетот на Законот за ЈО, туку само тендерите

ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на датата која беше претходно договорена, потврди лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Ги повикуваме...

Македонија 05.02.20 | 13:28

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието во предвидениот рок

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на 12 февруари, откако претходно од  партијата рекоа дека нема да дозволат одложување...

Македонија 05.02.20 | 11:24

Џафери контра Заев: Невозможно е Собранието да се распушти подоцна, Уставот е јасен

Претседателот на Собранието Талат Џафери не се согласува со ставот на претседателот на СДСМ дека Собранието може да се распушти и подоцна за да се донесат неколкуте...