Ознака: расправа
Македонија 15.01.21 | 18:42

Заврши расправата за законот за попис, гласањето ќе биде дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој...

Економија 30.10.20 | 17:47

Николоски: Проекциите на Владата за октомври, ноември и декември се нереални

Граѓаните ми поставуваат неколку едноставни прашања седој ден, ќе набројам неколку, првото е каде се парите, второ, зошто Македонија не се градат автопати, железници,...

Скопје 27.10.20 | 13:00

Советниците на СДСМ и Шилегов одбија да разговараат за правата на скопските пожарникари

Советничката група на СДСМ во Град Скопје го одби предлогот на советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница да се разговара за алармантната состојба со правата на...

Македонија 21.10.20 | 13:06

Опозицијата бара надзорна расправа за Еуростандард банка

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на законите...

Македонија 21.09.20 | 15:27

Законот за основно образование по скратена постапка пред пратениците

Собранието денеска во рамки на продолжението на 12-та седница расправаше за Дополнетиот предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за основното образование,...

Македонија 30.08.20 | 13:55

Џафери во расправија со пратениците: Ако не да се степаме сите тука!

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, видно нервозен, ги искара пратениците поради речникот употребен на говорницата и навредливите зборови кои пратениците си...

Македонија 30.08.20 | 13:41

Јанушев: Заев е топ-шоп мандатар, секогаш ветува дека може повеќе

Пратеникот Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ во денешната дискусија во Собранието, повторно упати остри критики кон владата и ја нарече топ шоп влада која само нуди нови производи. Ги...

Македонија 30.08.20 | 12:35

Почна собраниската расправа за избор на нова влада, гласањето до полноќ

Новото парламентарно мнозинство денеска во Собранието ја продолжи собраниската дебата за формирање нова Влада, чии приоритети вчера на првиот ден од седницата ги образложи...

Македонија 30.08.20 | 08:15

До полноќ Македонија треба да добие нова Влада

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи седницата за избор на новата Влада. Откако вчера мандатарот Зоран Заев ја образложи владината ­програма,...

Македонија 29.08.20 | 20:20

Седницата за избор на нова Влада продолжува утре, гласањето до полноќ

Собранската седница за избор на Владата ќе продолжи утре во 12 часот, а за новиот владин состав пратениците треба да гласаат до полноќ. Доаѓа време на ред правда и дисциплина,...

Македонија 14.02.20 | 13:53

Не реагирајте тука, ако сакате да кажете нешто, пишете на Фејсбук, Џафери му списка на Зекири

На почетокот на денешната седница кога претседателот на Собранието, Талат Џафери објаснуваше за тоа како ќе се одвива седницата, од собраниските клупи му дофрлаше пратеникот...

Македонија 29.08.19 | 12:48

Груби ја прекина расправата за власта и опозицијата да се договорат за законот за ЈО

За пратеничките групи и министерката за правда Рената Дескоска да успеат да ги усогласат ставовите за 40 поднесени амандмани, претседателот на Комисијата за европски...

Македонија 29.07.19 | 11:50

Одложена расправата за пописот

Денеска во собранието не почна расправата за предлог законот за попис. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев бараше точката да се тргне од дневен ред, а претседателот...

Македонија 24.06.19 | 14:18

Расправата за избор претседател на Собранието ќе може да трае најмногу два дена

Власта и опозицијата постигнаа начелен договор околу начинот на избор на претседател на Собранието. Ќе се менува Деловникот во однос на конститутивната седница која...

Балкан 08.02.19 | 10:16

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Протоколот за членство во НАТО

Со задоцнување од 40 минути, започна расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за нацрт законот од Министерството за надворешни работи „Ратификација на Протоколот...

Балкан 23.01.19 | 11:40

Отфрлени приговорите на опозициските грчки партии во расправата за Договорот од Преспа

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на пратеничката...

Балкан 23.01.19 | 10:34

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Со високи тонови претпладнево почна пленарната седница во грчкиот Парламентот за ратификација на Договорот од Преспа. Од Нова демократија, Демократска алијанса, Златна...

Македонија 27.12.18 | 11:46

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти Комисијата за политички систем

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти Комисијата за политички сиситем, каде прва точка е кривичниот законик. Од пратеничката група соопштија дека нема да учествуваат во расправата...

Економија 24.12.18 | 15:16

Пратениците ја почнаа расправата за прогресивниот данок

Пратениците денеска во рамки на 66. седница ја почнаа расправата за Предлогот на закон за данок на личен доход, со кој всушност се воведува прогресивен данок. Предложено...