Ознака: расправа
Македонија 15.07.22 | 17:35

Собранието зема пауза од еден час

На барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери објави пауза од еден час. Седницата ќе продолжи во 17:55 часот. Втор ден во Собранието...

Балкан 24.06.22 | 09:18

Народното Собрание на Бугарија денеска ќе расправа за францускиот предлог

Народно собрание на Бугарија денеска се очекува да расправа за усвојувањето одлука со која се одобрува предлогот на француското претседателство со Европската Унија...

Економија 23.06.22 | 19:28

Комисијата за финансирање и буџет разгледа 20 амандмани на ребалансот, не прифати ниту еден

На денешниот седми ден од амандманската расправа за Предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година на Комисијата за финансирање и буџет, беа разгледани 20 амандмани, а не...

Економија 20.06.22 | 15:16

Заврши општиот претрес по ребалансот на Буџетот, попладне почнува амандманската расправа

Членовите на собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја завршија општата расправа по Предлог-ребалансот на Буџетот, на која пратениците од опозицијата...

Економија 17.06.22 | 21:36

Комисиската расправа за ребалансот на Буџетот ќе продолжи в понеделник

Собраниската комисија за финансирање и буџет ја заврши денешната расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година. Расправата ќе продолжи во понеделник. И на третиот...

Македонија 16.01.22 | 13:21

Ласовска: Ковачевски нема ниту еден глас од ниту еден граѓанин и зборува како премиер за раст на БДП во време на дури четири кризи

Собранието денеска напладне ја продолжи расправата за избор на новата влада. Пратеничката Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ на седницата обвини дека мандатарот Димитар...

Скопје 16.12.21 | 07:38

Онлајн дебата „Нов Генерален урбанистички план за зеленo и хуманo Скопје“

Онлајн дебата со наслов „Нов Генерален урбанистички план за зеленo и хуманo Скопје“, со цел детектирање на проблемите во секојдневното живеење што произлегуваат од...

Економија 13.12.21 | 20:22

Предлог-буџетот за власта е развоен, за опозицијата – мегаломански

Власта и опозицијата и на третиот ден од пленарната расправа за дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година со спротивставени погледи за највисокиот финансиски документ...

Економија 26.11.21 | 14:15

Последен ден од комисиската расправа на Предлог-буџетот за 2022

Со едноминутно молчење за загинатите во автобуската несреќа во Бугарија, собраниската Комисија за финансирање и буџет претпладнево ја продолжи општата расправа по...

Вести 17.11.21 | 07:44

Во Македонија наскоро ќе може секој да си го бира полот

Тркалезна маса за правно признавање на родот во Македонија денеска ќе се одржи на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата на Собранието на Република Македонија. Тркалезната...

Економија 15.11.21 | 15:45

Стојановски: Предлог буџетот е нереален и неразвоен со многу непродуктивни трошоци, ќе следи ребаланс во првиот квартал

Историски највисокиот досега Предлог буџет за 2022 година тежок дури 4,4 милијарди евра е нереален и неразвоен со многу непродуктивни трошоци. Буџетот е проектиран пред...

Економија 04.11.21 | 17:43

Предлог буџетот за 2022 година на 15 ноември влегува во Собранието

Предлог Буџетот на Република Македонија за 2022 година на 15 ноември влегува во Собранието, каде што десет дена по него ќе се расправа на седница на матичната Комисија...

Македонија 27.07.21 | 12:56

Расправата за недела неработен ден продолжува по одморите, во собраниска процедура ќе се најде наесен

Новиот закон за работни односи со кој целосно ќе се регулира оваа сфера најверојатно ќе влезе во собраниска процедура на крајот на октомври или почетокот на ноември...

Економија 12.07.21 | 18:14

Заврши првиот ден од амандманската расправа за ребалансот на Буџетот

Заврши првиот ден од амандманската расправа за ребалансот на Буџетот во собраниската Комисија за финансирање и буџет. Продолжението е закажано за утре во 11 часот. Пред...

Македонија 15.04.21 | 19:01

Напнато во Собрание, пратениците расправаа за Националната стратегија за спречување на корупција

Собранието доццна попладнево го заврши општиот претрес по Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025, што е 21 точка од 32 седница....

Македонија 08.04.21 | 21:14

Собранието ја заврши расправата за измени и дополнувања на неколку закони, за гласање немаше кворум

Собранието ја заврши расправата по неколку предлог-законски измени и дополнувања во рамки на 32-та седница, и тоа за законот за јавните набавки, по скратена постапка,...

Македонија 05.02.21 | 15:55

Учениците од прво до трето одделение ќе учат општество, а другите до деветто Историја и општество

Учениците од прво до третто одделение ќе учат Општество, а од четврто до деветто одделение предметот ќе се вика Историја и општество, кажа професорката Виолета Петроска-Бешка...

Вести 05.02.21 | 14:08

Заев: Доцниме со реформите, но нема да избрзуваме

Моето мислење е дека доцниме со реформите во образованието и дека тие требаше да се случат пред десетина години, па сепак со решенијата нема да избрзуваме, рече премиерот...

Македонија 03.02.21 | 12:19

Јавната расправа за концепцијата за основно образование в петок на матичната собраниска комисија

В петок напладне, на матичната Комисија за образование, наука и спорт, е закажана јавната расправа за нацрт-концепцијата за основно образование. Министерката Мила Царовска...

Македонија 15.01.21 | 18:42

Заврши расправата за законот за попис, гласањето ќе биде дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој...