Ознака: расизам
Свет 22.06.22 | 13:49

Расистичка порака на фискална сметка го згрозила келнерот, гостинот избркан за цел живот

Ресторан во Тексас трајно му го забранил доаѓањето на гостин кој оставил расистичка порака до келнерот на фисдкална сметка на која напишал „не даваме бакшиш на терористи“,...

Свет 13.03.22 | 20:36

Украински расизам кон Африканците: Нигеријка обвинува дека во автобусите за евакуација пуштаат само белци

Нигериска студентка по медицина, која неодамна избегала од Украина, раскажува како таа и други Африканци биле запрени од вработени на автобуска станица во Украина,...

Фудбал 03.11.21 | 14:18

Рома казнета за дискриминација и расизам кон фудбалери на Милан

Италијанската Серија А условно ја казни екипата на Рома со затворање на дел од стадионот „Олимпико“ на еден натпревар поради дискриминаторски и расистички повици...

Фудбал 05.08.21 | 10:32

Уапсени 11 лица за расистички навреди кон Рашфорд, Санчо и Сака по финалето на ЕУРО 2020

Британската полиција уапсила 11 лица кои ги навредувале фудбалерите на англиската репрезентација, Букајо Сака, Маркус Рашфорд и Џејдон Санчо по финалето на ЕП 2020 против...

Фудбал 04.08.21 | 10:33

Расизмот го прекина мечот во Прага

ренерот на Монако, Нико Ковач, го осуди расистичкиот инцидент на квалификацискиот натпревар од Лигата на шампионите против Спарта (2:0). Навивачите на чешкиот клуб упатија...

Фудбал 10.04.21 | 07:40

Тренерoт на ВБА бара масовен бојкот на социјалните мрежи како мерка против расизмот

Тренерот на премиерлигашот Вест Бромвич Албион, Сем Алардајс, предложи масовен бојкот на социјалните мрежи поради зачестените објави со расистичка содржина. Алардајс...

Фудбал 22.12.20 | 13:21

Румениге: Доколку Пош го плукнеше Турам со денови ќе дебатиравме за расизам

По инцидентот на натпреварот од германската Бундеслига, меѓу Борусија Менхенгладбах и Хофенхајм, кога играчот на Борусија Маркус Турам го плукна противничкиот фудбалер...

Фудбал 09.12.20 | 22:49

Што точно кажа судијата за помошниот тренер на Башакшехир

Британската ТВ-мрежа „Скај спортс“ вечерва објави дека романскиот фудбалски судија Себастијан Култеску ќе биде казнет со најмалку десет натпревари за инцидентот...

Фудбал 08.12.20 | 23:28

Судија навреди играч: Поради „оној црниот таму“ гостите го напуштија теренот

Натпреварот од последното коло во Х-групата во Лигата на шампиони меѓу ПСЖ и Башакшехир е прекинат на средина на првото полувреме поради инцидент што се случи на гостинската...

Фудбал 14.09.20 | 15:45

На Нејмар му се заканува казна од седум натпревари

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Нејмар може да биде суспендиран на период од 4 до 7 натпревари заради однесувањето на натпреварот од 3. коло на францускиот шампионат против...

Фудбал 14.09.20 | 15:00

Нејмар обвини за расизам откако ПСЖ против Марсеј заврши со тепачка и пет црвени картони

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Нејмар изјави дека тој бил цел на расистичка напад од страна на играч на Олимпик Марсеј за време на поразот на францускиот шампион од 1:...

Фудбал 08.08.20 | 16:43

Расизмот скапо ќе ги чини играчите во Премиер лигата

Играчите во Англија ќе бидат суспендирани од шест до 12 натпревари поради дискриминација, се новите упатства на Фудбалската асоцијација на Англија (ФА). ФА изјави дека...

Свет 15.06.20 | 15:00

Светот воодушевен од фотографија на црнец кој спасува белец во Лондон

Фотографија го обиколи светот на која се гледа како црнец на грб носи повреден белец. Истата е направена на насилните и драматични протести за време на викендот во Лондон. Во...

Свет 13.06.20 | 10:29

„Нема правда, нема мир“ и во Австралија

Илјадници луѓе ширум Австралија протестираат против расната дискриминација и расно мотивираната полициска бруталност. Протестите се одржуваат и покрај апелите на...

Свет 03.06.20 | 10:26

Џорџ Буш: Убиството на Флојд е одраз на шокантниот неуспех на борбата против расизмот

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш помладиот изјави дека убиството на Џорџ го одразува „шокантниот неуспех“ на борбата на земјата против расизмот и ги...

Фудбал 21.10.19 | 14:10

Навивачи на Рома со расистички навреди кон фудбалер на Сампдорија

На вчерашниот натпревар од италијанската Серија А одигран во Џенова, навивачи на Рома упатија навреди на расна основа кон фудбалерот на Сампдорија, Роналдо Виеира....

Македонија 03.07.19 | 16:57

Амди Бајрам: Со нив сум во коалиција, не би правел тензии, Рашковски кажал цигани во еуфорија

Пратеникот Амди Бајрам кој е во коалиција со СДСМ, во изјава за Лидер не сака да го осуди генсекот Драги Рашковски за расизам и говор на омраза. Не би сакал да навлегувам...

Фудбал 26.04.19 | 12:34

Лацио се огради од расистичките песни на неговите навивачи

Италијанскиот фудбалски клуб Лацио ги осуди расистичките песни на неговите навивачи адресирани кон играчите на Милан пред вториот натпревар од полуфиналето на националниот...

Свет 11.02.19 | 10:07

Расистички напади врз тинејџерки мигрантки во Германија

Во Германија во текот на викендот регистрирани се два расистички мотивирани напади, а полицијата покрена истрага за инцидентите. Во петокот вечер непознат маж во Марцан...

Фудбал 31.12.18 | 22:40

Турам: Сите стадиони во Серија А треба да се затворат

Французинот Лилијан Турам остави голема трага во италијанскиот фудбал и со своите игри како член на Парма и Јувентус важеше за еден од најдобрите и најстабилни дефанзивци...