Ознака: Рашела Мизрахи
Македонија 11.10.21 | 13:05

Мизрахи и Зафировски положија цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски Питу

Рашела Мизрахи, пратеник на ВМРО ДПМНЕ и д-р Оливер Зафировски, кандидат на ВМРО ДПМНЕ за скопската општина Карпош денеска положија свежо цвеќе и му оддадоа почит на...

Македонија 07.10.21 | 12:45

Мизрахи: Ако Филипче не си поднесе неотповиклива оставка и не си замине веднаш ќе докаже дека оставката до Заев била фарса

Ако Филипче не си поднесе неотповиклива оставка и не си замине веднаш ќе докаже дека оставката до Заев била само фарса, истакна Рашела Мизрахи од ВМРО ДПМНЕ. Четири недели...

Македонија 16.09.21 | 20:11

На премиерот парите му се битни: Наместо за тетовската трагедија тој ден во Собрание се дискутираше за марихуаната

Пред се би сакала да обрнеме внимание на моментот на морбидниот настан од минатата недела во која што животот го загубија 14 лица. Тие не го загубија животот како резултат...

Македонија 11.09.21 | 14:39

Мизрахи: Оставка на Филипче е изнудена, потребна е кривична одговорност

Оставката на Венко Филипче не е морална одговорност, изнудена е. Да ја чувствуваше ќе си дадеше оставка уште првиот ден по несреќата, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија 10.09.21 | 15:00

Мизрахи: Кредибилна, непристрасна истрага и одговорност мора да има

Морална одговорност не се утврдува… Морална одговорност не се чека… Морална одговорност се чувствува, а ниту Венко Филипче, Зоран Заев, Артан Груби или било кој во...

Македонија 16.08.21 | 14:26

Рашела Мизрахи: Талибанците не се единствени што уништуваат споменици тоа го прави Владата во Скопје

Со промена на името на музејот сега сигурно ќе се вработат 60000 невработени граѓани, ќе се зголемат платите, ќе се изгаснат пожарите, ќе се реши здравствената криза, ќе...

Македонија 02.08.21 | 23:35

Мизрахи до власта: Сѐ што допревте уништивте! Ја пеплосавте државата!

Сѐ што допревте уништивте! Ја пеплосавте државата! Вака не се води држава!, им се обрати на власта Рашела Мизрахи, пратеничка на ВМРО ДПМНЕ на власта по колапсот кој денеска...

Македонија 21.07.21 | 20:24

Апсурдно е – Џафери ја враќа интерпелацијата зашто според него станува збор за предлог на закон

„На сите во јавноста во Република Македонија им е јасно зошто стигна до таа интерпелација за Талат Џафери. Тоа е поради кршењето на амандманот 5 од Уставот, како и Законот...

Македонија 21.07.21 | 19:55

Мизрахи: Резолуцијата зборува за македонски јазик, идентитет и историја и нема зошто да се коригира

Резолуцијата која ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ е креирана на таков начин за ниту еден граѓанин на Македонија нема да рече „не“ за оваа резолуција и ниту една политичка фигура...

Македонија 05.07.21 | 19:23

Мизрахи: Со Резолуцијата се оцртуваат црвените линии на она што е Македонија, македонски народ, македонски идентитет и македонски јазик

Автори на самата Резолуција на супстратот, на месото на Резолуцијата беа МАНУ и УКИМ, додека формата ја даде пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ односно ВМРО-ДПМНЕ поради...

Македонија 24.06.21 | 16:30

Мизрахи до Заев: Ако Преспанскиот договор ни гарантира членство, зошто немаме се уште датум, прочитајте го Предлогот кон Софија јавно

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна на премиерот...

Македонија 14.05.21 | 22:34

Мизрахи: Хамас испали над 1 000 ракети, Израел има право да ги брани своите граѓани

Под хаштагот #ОбединетиПротивТероризам пратеничката Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ пишува за конфликтот меѓу Израел и Палестина. Како КОВИД да не донесе доволно тага...

Македонија 29.04.21 | 16:42

Мизрахи: Моето разрешување беше поради мојата Македонија, а на Пауновски поради монархот Заев

Опозицијата не може да и прави кворум на власта или на владеачкото мнозинство, рече Рашела Мизрахи, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на...

Македонија 17.03.21 | 22:04

Мизрахи: Пописите се одложија во цела Европа, поради попис не треба да се дозволи власта да го ризикува животот и здравјето на граѓаните

Вечерва, Рашела Мизрахи, пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ гостуваше во „Радио Лидер“ каде што се осврна и на пописот...

Македонија 17.03.21 | 21:18

Мизрахи: Илјадници граѓани заболени од КОВИД-19 бараат помош од власта, но функционерите се зафатени со шетање низ егзотични земји

Рашела Мизрахи, пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ гостуваше во „Радио Лидер“ при што посочи дека одморите на Рашковски...

Македонија 22.02.21 | 20:00

Мизрахи: Недозволиво е една држава да покажува волкава некадарност

На вечерашната „Само Вистина“ гостуваше пратеничката и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, која за актуелното бегство на екс директорот на УБК...

Македонија 17.02.21 | 13:36

Мизрахи: Со ова темпо ќе ни требаат 10 години за да се вакцинира цело население

Во утринско гостување пратеничката од редовите на ВМРО- ДПМНЕ Рашела Мизрахи кажа дека трагично е што Македонија моли од соседните држави за некоја доза на вакцини...

Македонија 28.01.21 | 22:51

Мизрахи: Законот за попис не личи на ниту еден во светот, Владата два пати да размисли пред да го спроведе на сила

Во вечерашното издание на „Прашањето ми е следно” на Инфомакс пратеничката и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи истакна дека во Македонија има владеење на човекот,...

Македонија 30.12.20 | 14:59

Заев: Никогаш не сум кажал дека Бугарија била администратор

Oдговарајќи на прашањата на пратеничката Рашела Мизрахи во врска со Бугарија, премиерот Зоран Заев рече дека никогаш не кажал дека Бугарија била администратор, туку...

Македонија 30.12.20 | 13:50

Со фотографии од нејзиното семејство убиено во Треблинка, Мизрахи го праша Заев: Ова е администрација?

Дали ова е администрација или окупација, го праша пратеничката Рахела Мизрахи премиеро Зоран Заев, покажувајќи ги фотографиите од членови на нејзиното семејство, кои...