Ознака: Расадник
Скопје 04.11.21 | 12:04

Генерално чистење на населбата Расадник во Скопје

Во населбата Расадник од утринава интензивно се работи, информираат од Општина Кисела Вода. Од таму додаваат дека во ова генерално чистење се вклучени дваесетина сезонски...

Скопје 04.11.21 | 10:24

Драчево ќе добие парк од 4.000 м2, а Расадник за брзо монтажна гаража

Од пролет ќе започнеме и со некои покрупни проекти кои што ќе бидат капитални инвестиции наши. Да не изумам да споменам дека ние веќе започнавме со изградба изминативе...

Скопје 13.10.21 | 16:04

Ѓорѓиевски: Нема да потклекнам на никаков притисок и да дозволам во Расадник да никне бетонско чудовиште

Градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, со новиот предлог ДУП, ја дуплираше висината на зградите во Расадник на 14 ката. Тоа е лудост. ас одговорно тврдам дека...

Скопје 11.10.21 | 21:52

Ѓорѓиевски до Темелковски: Вашиот исказ за Расадник мутира од емисија во емисија

Она што мене ми сметало и било нетранспарентноста на општината и тоа планираме да го смениме во наредните четири години, дециден е Орце Ѓорѓиевски, кандидат за градоначалник...

Скопје 01.10.21 | 11:54

Ѓорѓиевски: Темелковски предвидува во Расадник бетонско чудовиште со 99 згради, ние ќе внимаваме како ќе градиме

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за општина Кисела вода, Орце Ѓорѓиевски, во денешното предизборно соочување со останатите кандидати за градоначалници во...

Скопје 07.09.21 | 11:17

Градоначалникот Темелковски: Малку беа 4 години за да се донесе ДУП на Расадник

Малку беа 4 години за да се донесе ДУП на Расадник, се пожали градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски во „Студио 10“ на ТВ24. Во изминатите 4 години дел од работите...

Скопје 30.06.21 | 19:32

Не сакаат 100 нови згради: Жителите на Расадник побараа да престане бетонизацијата на Кисела Вода

Со протест под мотото „Стоп за бетонизацијата на Расадник и Кисела Вода“ жителите на скопската населба Расадник побараа да престане бетонизацијата на населбата и...

Скопје 24.06.21 | 09:30

Жителите на Расадник на протест, сакаат нов ДУП со паркови, а не бетонизација на населбата

Жителите на скопската населба Расадник најавуваат протест на 30 јуни во 18 часот и барраат нов Детален урбанистички план (ДУП) во кој ќе има паркови, а не бесконечна бетонизација...

Скопје 17.06.21 | 12:20

Општина Кисела Вода планира да изгради стотина нови згради, „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува протест

Неформалното здружение „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува мирен протест во обид да се изборат против најавата на Општина Кисела Вода, во Расадник да изгради...

Скопје 27.11.20 | 09:59

Имаше незадоволни, но имаше и граѓани кои бараа поголема катност на зградите

Дупот за Расадник не е донесен, постапката е сè уште во тек. Граѓаните имаа можност на јавна анкета двапати да даваат забелешки по однос на предлогот за дупот. Точно е...

Скопје 20.10.20 | 21:42

Шилегов: Во новите згради кај Расадник ќе има 8.000, а не 80.000 жители, 33% од површинате ќе остане зелена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во интервју на телевизија „Телма“ изјави дека во новите згради кои се предвидуваат во ДУП-от за Расадник кај Кисела Вода не...

Скопје 29.09.20 | 15:01

Темелковски не сака да попушти за ДУП во Расадник, советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ја блокираа работата на советот

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Кисела Вода преку својот координатор на советничка група Орце Ѓорѓиевски денеска на советот побарале да се стави на дневен...

Скопје 19.09.20 | 14:02

Живковски: Итно да се повлече предлог ДУП-от за Расадник кој предвидува повеќе од 120 згради

ВМРО-ДПМНЕ, односно Општинскиот комитет Кисела Вода, денеска го организира овој протест со цел да го изразиме нашето незадоволство и револт против фамозниот и добро...

Скопје 19.09.20 | 11:54

Мирен протест денеска во Кисела Вода: „Стоп за бетонизацијата на Расадник“

Во близина на седиштето на Општина Кисела Вода, на булеварот „Борис Трајковски“ денеска ќе се одржи мирен протест под слоганот „Стоп за бетонизацијата на Расадник“. Протестот,...

Скопје 13.09.20 | 17:20

Скопје урбанистички ќе се самоубие во новата населба во Кисела Вода

Последниот предлог ДУП за градска четврт Ј14 – Расадник, претставува кулминација на урбанистичкиот помор во Македонија. План кој го дефинира поразот на Скопје како...

Македонија 23.01.20 | 13:16

Овие што ќе умираа како Паркобрани, замисли денес се спонзори

Ивор Мицковски на фејсбук пишува за Паркобраните кои порано ги бранеа дрвјата, а денес се тивки и глас не им се слуша. Овие што ќе умираа како Паркобрани, замисли денес...

Скопје 12.11.19 | 13:38

На дрвјата во Расадник никнаа згради

На дрвјата во скопски Расадник утринава никнаа згради. Во еко-герила акцијата која ја објавува фејсбук-страницата Скопје смог аларм се објавуваат фотографии чија цел...