Ознака: ранковце
Култура 10.08.22 | 10:09

Kино под отворено небо во Ранковце и Кратово

Европската куќа Крива Паланка вечерва на плоштадот во Општина Ранковце организира кино под отворено небо, дел од летната културна програма што им ја нуди на младите...

Македонија 13.04.22 | 16:56

Спасовски: И покрај кризата максимално се вложуваме и во решавање на проблемите на граѓаните и подобрување на инфраструктурата во Ранковце

Борче Спасовски, градоначалник на општина Ранковце и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денеска извршија увид на градежни активности во општина Ранковце...

Македонија 13.04.22 | 12:54

Мисајловски и Спасовски на увид на градежни активности на улици во општина Ранковце

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес во 12:00 часот, заедно со градоначалникот на општина Ранковце, Борче Спасовски во рамките на активноста „Промените...

Македонија 13.04.22 | 09:44

Мисајловски и Спасовски на увид на градежни активности на улици во Ранковце

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес во 12:00 часот, заедно со градоначалникот на општина Ранковце, Борче Спасовски во рамките на активноста „Промените...

Македонија 15.02.22 | 14:25

Спасовски: Општината ја затекнав со 15-тина тужби и голем долг, но за 100 дена го променив во функционирањето во Ранковце

Изминаа првите 100 дена од преземањето на функцијата градоначалник на општина Ранковце. Тоа се 100 дена исполнети со одговорност, посветеност, и желба да се направи нешто...

Економија 26.01.22 | 14:50

Коридорот 8 го вративме меѓу врвните приоритети, вели Ковачевски при увидот на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка

 Премиерот Димитар Ковачевски денеска заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП), Ејуп...

Македонија 05.11.21 | 23:14

Ранковце го слави падот на Владата

На социјалните мрежи веќе почнаа да се објавуваат видеа од славје по падот на Владата откако опозициските партии заедно со Движењето Беса објавија ново парламентарно...

Македонија 13.10.21 | 17:30

Спасовски: Создаваме нова иднина, изградба на локални патишта и реновирање на амбулантата во Ранковце

Со заеднички сили, со упорност и верба, со нашата непоколебливост и сплотеност ќе ја урнеме досегашната власт, која во изминатите години работеше само за одреден број...

Македонија 13.10.21 | 16:42

Милошоски од Ранковце: Желбата на граѓаните да ја казнат власта која ги осиромаши е посилна од поткупот и притисоците, на 17-ти октомври доаѓаат промени

Власта на Заев и СДСМ повеќе од четири години ги осиромашува граѓаните, а потоа пред избори врши поткупи и притисоци врз истите кои ги осиромашиле. Но овој пат желбата...

Македонија 31.08.21 | 12:24

Дали налогот го дал Николовски? Инспектори на УЈП со три возила упаднаа во продавницата на канидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Ранковце

12 инспектори на УЈП со три возила денеска упаднаа во продавницата на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Ранковце. Од фотографиите што ги доби „Република“,...

Македонија 04.08.21 | 17:43

За еден ден во Ранковце и Крива Паланка опожарени 225 хектари

Во големиот пожар што избувна на 2 август во селото Отошница, Општина Ранковце и пожарите случени истиот ден на подрачјето на Крива Паланка, опожарена е вкупна површина...

Македонија 02.08.21 | 23:52

Спасовски во Ранковце: Граѓаните не се сами

Се јави и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој на својот фејсбук профил објави дека е во Ранковце. По заминувањето од Крушево веднаш дојдов во Ранковце...

Здравје 06.04.20 | 19:07

Прв регистриран случај со Ковид-19 во Ранковце

Во текот на изминатото деноноќие е регистриран и првиот случај на лице заболено од Ковид-19 во општина Ранковце. Станува збор за машко лице на возраст од 58 години од општина...

Вести 06.04.20 | 18:30

Прв регистриран случај со Ковид-19 во Ранковце

Во текот на изминатото деноноќие е регистриран и првиот случај на лице заболено од Ковид-19 во општина Ранковце. Станува збор за машко лице на возраст од 58 години од општина...

Македонија 29.02.20 | 21:18

Спасовски ќе го промовира туризмот во Ранковце

Премиерот Оливер Спасовски утре ќе изврши увид на реконструираните простории за промоција на туристичките атракции кои се наоѓаат во зградата на Општината Ранковце. Територијата...

Економија 17.12.19 | 11:35

40 милиони евра за пат до депонијата во Ранковце

На предлог на Министерство за животна средина и просторно планирање Владата усвои Информација да се обезбедат пари за изградба на пристапен пат до претоварната станица...

Македонија 20.01.19 | 12:00

Ископана дупка од багер – причина за давењето на момчето од Ранковце кое скокаше по крстот

Момчето кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднало во жива кал. Нему не му се слошило, како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк на ова...

Сервиси 11.01.19 | 12:55

Деветти ден отсечени од сообраќај 200 жители на село Герман, Ранковце

Околу двесте жители на селото Герман, во Општина Ранковце, деветти ден се отсечени од сообраќајна комуникација со општината поради обилните снежни врнежи што ја зафатија...