Ознака: рангирање
Македонија 01.05.22 | 21:34

Беше меѓу најдобрите универзитети во светот, УКИМ сега рангиран на дното

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ e рангиран на 1.964 место на листата на 2.000 најдобри универзитети во светот за академската 2022/2023 година според новото рангирање кое...

Македонија 16.02.22 | 20:38

Македонија падна во извештајот на економски слободи на Херитиџ, веќе не е „главно слободна економија“

Македонија падна осум места на извештајот на економски слободи што го подготвува американската фондација Херитиџ. Македонија успеа да се искачи до 33-тото место во 2017...

Економија 09.02.22 | 14:05

Македонија на 6 место на најсиромашни држави во Европа

Реномираната независна организација World Population Review според извештајот кој го објавија за 2022 година ја рангираше Македонија на 6 место најсиромашни држави во Европа. Во...

Македонија 15.11.21 | 10:21

Швајцарскиот институт Global Risk Profile: Македонија 85-та на ранг листата за корупција, во друштво сме со Палау и Брунеи

Швајцарскиот институт Global Risk Profile кој ја истражува корупцијата во 199 земји во светот излезе со својот најнов извештај. Македонија се наоѓа на ниското 85 место во светот,...

Македонија 03.02.21 | 08:51

Економист: Според индексот на демократија, Македонија е хибриден режим и се најде на 78 место

Македонија се најде на 78-мото место и во групата на хибриден режим во најновиот извештај на угледниот „Економист“ за индексот на демократија во светот за 2020 година. Земјава...

Филм 13.10.20 | 12:49

Од 50 до 200 милиони: Ова се десетте најскапи филмови на Нетфликс

„Нетфликс“, платформата за емитување филмски содржини преку интернет стана екстремно популарна во време на пандемијата и масовните карантини, а компанијата понегоша...

Фудбал 17.09.20 | 14:45

Македонија напредуваше две места на ФИФА-листата

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две позиции на ФИФА ранг листата за месец септември. „Црвено-жолтите“ по победата над Ерменија, и нерешениот...