Ознака: ранг-листа
Фудбал 31.03.22 | 15:23

Македонија скокна за пет места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација напредуваше за пет позиции за последната ФИФА ранг листа, a причината е победата над Италија. Македонија сега се наоѓа на 62. место...

Останати спортови 31.01.22 | 10:17

Ѓоковиќ останува на врвот на АТП ранг-листата, Федерер со најлош пласман од 2001 година

По завршувањето на Австралија опен, првиот годинашен Грен слем, на ранг-листата на АТП во првите десет позиции има само една промена. Италијанецот Матео Беретини од...

Фудбал 19.11.21 | 15:54

Македонската репрезентација со голем скок на ФИФА ранг листата

Двете убедливи победи на македонската фудбалска репрезентација, против Ерменија на гости со 5:0 и против Исланд во Скопје со 3:1 ќе ѝ донесат голем скок на светската ранг-листа...

Фудбал 16.09.21 | 10:50

Македонската фудбалска репрезентација со пад од две места на ранг-листата на ФИФА

Македонската фудбалска репрезентација падна за две места на ранг-листата на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА). „Црвено-жолтите“ се наоѓаат на 74. место, откако...

Останати спортови 19.10.20 | 14:34

Ноле и понатаму прв, Рубљов напредуваше две позиции

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е сè уште првиот играч во светот на АТП-листата објавена денеска. Ѓоковиќ е прв со 11.740 поени, односно има 1.890 повеќе од второпласираниот...

Калеидоскоп 07.06.20 | 21:50

Македонија на 103 место по справување со Ковид-19, пред нас се сите земји од регионот

Швајцарија е најбезбедна земја во светот сега за КОВИД-19, пишува Форбс, а се базира на извештајот на Deep Knowledge Grloup, кој е огромен и има 250 страници, а во него се наведени...

Економија 15.08.19 | 23:28

Македонија со пaд од 15 места во инвестициите според индексот на Фајненшал тајмс

„Фајненшл тајмс“ во својот специјализиран сервис го објави индексот за успешност на Гринфилд инвестициите ФДИ за 2019. Според ранг листите за странски директни инвестиции...

Фудбал 25.07.19 | 11:38

Македонија се искачи две позиции на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација направи скок од две позиции на најновата ФИФА ранг листа. Нашата селекција има 1.333 бодови, исто колку и репрезентацијата на Кина,...

Македонија 02.07.19 | 09:32

Босанците ни го зедоа првото место: Македонија е втора на ранг-листата на загаденост во Европа

Македонија е европски вицешампион во загаденост со ПМ 2,5 честички на метар кубен, покажува ранг-листата на загаденост на земјите во Европа. Шампион во загаденост е Босна...