Ознака: рамуш харадинај
Балкан 04.07.21 | 15:38

Харадинај: Дијалог со Србија само со посредство на САД, нема мини шенген без заемно признавање

Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, во интервју за албанската Ора њуз, изјави дека дијалогот Приштина-Белград не треба да продолжи без присуство на Соединетите...

Балкан 30.06.21 | 08:31

Една од куќите ја изградил со помош на „пријатели“, прима инвалидска пензија: Некогашниот командант на УЧК пријави милионски имот

Милионска е сумата која некогашниот командант на специјалната единица на УЧК „Црни орли“ ја пријавил пред законот. Како лидер на Алијансата за иднината на Косово и...

Балкан 01.05.21 | 19:41

Харадинај: Ако Косово не стане членка на ОН и НАТО, ќе се обединиме со Албанија

Претседателот на АБК, Рамуш Харадинај, рече дека ако на Косово не му се дозволи влез во ОН и НАТО, тогаш тоа мора да се обедини со Албанија, пренесе „Репортери“. Тој посочи...

Балкан 16.04.21 | 13:19

Командантот Шаља, од единицата на Рамуш Харадинај, префрлен во Хаг: Потврдено обвинението за воени злосторства

Поранешен припадник на ОВК, Пјетер Шаља, кој претходно беше уапсен во Холандија, доцна синоќа е пренесен во затворот на Специјалниот суд во Хаг. Шаља е префрлен во Хаг,...

Балкан 24.03.21 | 14:55

Харадинај пак се заканува со Голема Албанија: Ако не влеземе во ОН и НАТО, ќе се приклучиме кон Албанија

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај денеска изјави денеска доколку Косово не стане членка на Обединетите нации или НАТО, ќе се приклучи на Албанија. Ако...

Балкан 24.02.21 | 14:56

Харадинај: Курти има лоша намера да формира влада со малцинствата

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај упати критики до шефот на Движењето Самоопределување, Албин Курти поради најавите дека новата косовска...

Балкан 15.02.21 | 17:35

Пријателот на Заев, Харадинај не го мина цензусот и не влезе во косовскиот парламент

Рекордна победа на Самоопределување на парламетарните избори во Косово на лидерот Албин Курти. Тој ќе може дури и сам да форимира влада. (фото: Влада на РМ) Алијансата...

Балкан 28.01.21 | 12:28

Харадинај: Не ни треба дозвола од Србија за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не е поврзано со договорот што треба да...

Балкан 26.01.21 | 14:54

Амбасадорот на САД во Косово до Харадинај: Не поддржуваме Голема Абанија или Голема Србија

Aмбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет порача дека „американските војници не се бореле – а некои од нив и загинале – за да се создаде Голема Србија и Голема Албанија...

Балкан 18.01.21 | 22:26

Наместо да чека да се реши косовското прашање, Харадинај најавува референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска најави организирање референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата...

Балкан 18.01.21 | 20:51

Харадинај во изборната програма најави референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска најави организирање референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата...

Балкан 12.01.21 | 15:10

Иако е приверемено пуштен од Хаг, Харадинај сака да стане претседател на Косово и да го внесе во НАТО

идерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), поранешниот премиер Рамуш Харадинај, вели дека, доколку биде избран за претседател на Косово, ќе ја внесе државата во...

Балкан 01.12.20 | 09:37

Рамуш Харадинај за разговорот со Милошевиќ во Хаг: Носеше елек, беше уплашен, зборуваше лош англиски

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој двапати беше обвинет и ослободуван од обвиненија поради недостиг на докази во Хашкиот трибунал, во емисијата „Балкан“...

Балкан 10.11.20 | 23:45

Харадинај негира дека против него е подигнато обвинение

Вечерва лидерот на Сојузот за иднината на Косово, Рамуш Харадинај ја демантираше изјавата на адвокатот од Белград, Предраг Савиќ дека ќе биде на обвинителната клупа...

Балкан 10.11.20 | 10:36

Харадинај: Косовските институции мора да им помогнат на обвинетите лидери на ОВК во Хаг

Лидерот на Алијанса за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај истакна дека косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на фактот дека е покренато обвинение...

Балкан 07.10.20 | 11:58

Рамуш Харадинај си ја претепал сопругата, завршила во болница

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај ја претепал својата сопруга, пишува косовскиот портал „Бота сот“. Извори од Ургентната клиника во Приштина за „Бота...

Балкан 25.08.20 | 13:44

Тачи, Харадинај и Весели во Хаг најпрво беа викани како сведоци а подоцна станаа обвинети

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, потврди дека бил повикан да сведочи пред обвинителите на Специјалното обвинителство во Хаг на 2 и 3 септември. Ахмети потврди дека добил покана...

Балкан 22.08.20 | 19:57

Ахмети, Харадинај, Тачи, Весели интересни за хашките истражители

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, претседателот на Косово Хашим Тачи, поранешниот премиер Рамуш Харадинај, поранешниот спикер на косовското собрание се само дел од албанските...

Балкан 16.08.20 | 14:23

Харадинај: Косово е на пат да ја совлада пандемијата, треба да се укинат ограничувањата

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај смета дека Косово е на добар пат да ја совлада пандемијата на Ковид-19 и дека треба да се укинат ограничувањата...

Балкан 13.08.20 | 10:13

Харадинај се токми за претседател на Косово

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај ја најави својата кандидатура за иден претседател на државата, откако...