Ознака: рамуш харадинај
Балкан 01.03.20 | 18:05

Рама го брани Курти од нападите на Харадинај

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти за укинување на царината за прозводи што се увезуваат од Србија и Босна и Херцеговина...

Балкан 06.02.20 | 10:25

Отворено писмо на Харадинај до Курти: Не ја укинувај таксата, те молам

Досегашниот премиер на Косово Рамуш Харадинај му се обрати на неговиот наследник на чело на владата, Албин Курти, со отворено писмо во кое го моли да не ја укинува таксата...

Балкан 04.02.20 | 11:37

Харадинај: Изборот на новата Влада е добра вест за Косово

Досегашниот вршител на должноста премиер на Косово Рамуш Харадинај порача дека вчерашниот избор на новата Влада, која ќе ја води Албин Курти, е добра вест за сите косовски...

Балкан 30.01.20 | 17:40

Харадинај: Договорите за авионски и железнички линии со Србија се во интерес на Косово

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека договорите за отворање авионски и железнички линии со Србија се во интерес на Косово и го јакнат неговиот...

Македонија 25.01.20 | 12:43

Косово е помалку корумпирано од Македонија, а воениот злосторник Харадинај е почесен од Зоран Заев

Според „Транспаренси интернешанл“ Владата на Косово е помалку корумпирана од Македонија, односно воедниот злосторник Рамуш Харадинај е почесен од Зоран Заев. Македонија...

Балкан 24.01.20 | 14:14

Рама: Сакав да го поделам Косово онолку колку што Рамуш сакаше да го одвои принцот Хари од кралското семејство

Претседателот на албанската Влада Еди Рама му порача на косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај дека повторените клевети и обвинувања против него, а во врска...

Балкан 24.01.20 | 09:33

Харадинај: Рама e идеeн творец и лобист за поделба на Косово

Косовскиот премиер во заминување,Рамуш Харадинај, гостувајќи во емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ чанел, упати тешки обвинувања до албанскиот премиер...

Балкан 21.12.19 | 20:20

Харадинај кон Рама: Ако му е жал за Косовците нека ја укине патарината

Одоговарајќи на неодамнешната изјава на Рама дека Косово остана без визна либерализација затоа што Харадинај не го послуша барањето на францускиот претседател Емануел...

Балкан 21.12.19 | 17:10

Аирлија работа, ама без нас: За Харадинај мини Шенгенот е за да се укине косовската такса кон Србија

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вели дека приоритет на неговата земја е спроведувањето на Договорот за стабилизацја и асоцијација (ДСА) со Еврпската...

Балкан 19.12.19 | 14:26

Харадинај: Формирањето на институциите е обврска на Курти

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај ги повика партиите победнички на октомврските избори што поскоро да ги формираат државните институции, нагласувајќи...

Балкан 16.12.19 | 19:33

Харадинај: Визна либерализација за Косово, сепак, ќе нема до крајот на годинава

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави дека визната либерализација за граѓаните на Косово нема да се случи до крајот на 2019 година, како што претходно...

Балкан 02.12.19 | 13:18

Харадинај: Некој ги лаже дојдените од Албанија дека ќе бидат однесени во Германија

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај побара од граѓаните, граѓанското општество и политичките субјекти да не ја злоупотребуваат ситуацијата со лицата кои...

Балкан 06.11.19 | 19:06

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово, Шпенд Маџуни му поднел оставка на Харадинај

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ) Шпенд Маџуни му поднесе денеска оставка на вршителот на должност премиер на Косово, Рамуш Харадинај, од функцијата...

Балкан 01.11.19 | 13:11

Харадинај: И Читаку беше за поделба на Косово

Поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај изјави дека Вљора Читаку, амбасадорката на Косово во САД, е една од повеќето луѓе кои работеле на поделба на Косово. Харадинај...

Балкан 25.10.19 | 13:50

Рама ќе го тужи Харадинај за изјавата дека ќе добие пари за поделба на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека ќе го тужи косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај, за неговата изјава дека „Рама, косовскиот претседател Хашим Тачи...

Балкан 22.10.19 | 11:56

Харадинај: Курти е еден добар измамник

Премиерот во оставка и лидер на Алијансата за идинината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека не му верува на претседателот на Движењето Самоопределување (ВВ)...

Балкан 22.10.19 | 10:51

Харадинај: Курти е само „еден добар измамник“

Премиерот во оставка и лидер на Алијансата за идинината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека не му верува на претседателот на Движењето Самоопределување (ВВ)...

Балкан 16.10.19 | 11:32

Харадинај нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај на Фејсбук објави дека нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент, пренесе приштинскиот дневен весник...

Балкан 07.10.19 | 09:23

Харадинај го призна поразот на изборите

Досегашниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај го призна поразот на вчерашните избори. Неговата партија , Алијансата за иднината, заедно Социјалдемократската партија...

Балкан 27.09.19 | 10:39

Харадинај: Србија бараше 950 квадратни км од Косово

Вршителот на должноста премиер на Косово, Рамуш Харадинај изјави дека Белград од Приштина барал 950 квадратни километри територија во Косово. Србија бараше 950 километри....