Ознака: рамковни вработувања
Македонија 15.04.21 | 20:06

„Рамковните“ што ќе ја одбијат новата работа, ќе добијат уште една шанса

Рамковните административци кои ќе ја одбијат понудената работа, ќе добијат уште една шанса да си го најдат своето работно место во државната администрација, во спротивно...

Македонија 15.04.21 | 17:13

140 од „рамковните“ на Груби ќе работат во МВР, стотина во УЈП

Досега околу 650 прераспоредени административци започнаа со работа на нивните нови работни места, а за околу 500 во тек е процесот на реализација на распределбата изјави...

Македонија 25.01.21 | 21:10

Груби: Една третина од рамковните административци од утре се на работа

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, соопшти дека една третина од рамковните административци или вкупно 349 од нив, ги потпишале решенијата...

Македонија 22.01.21 | 15:14

Вработените по Рамковен до крајот на јануари мора да се појават на работа

Заокружен е трансферот на административните службеници вработени преку програмата К-5 во Министерството за политички систем, така што 1.349-те службеници, претежно економисти...

Македонија 22.01.21 | 14:48

Рамковните кои седат дома ќе се распределат во МВР, УЈП, Царина и Државно правобранителство

Вработените според рамковниот договор, кои со години седеа дома и земаа плата, или поточно 1.349 службеници ќе бидат распоредени во 237 институции и органи на државната...

Македонија 05.01.21 | 19:06

Рамковни 1.357 вработени ќе бидат распоредени во 258 институции

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците соопшти дека денеска во согласност со законските обврски до Владата ги доставила информациите со планот...

Економија 31.10.20 | 16:38

На Владата не ѝ се брза за над 1.300 луѓе: Рамковните вработувања ќе ни тежат додека да помине пандемијата

Рамковните вработувања ќе останат нерешлив проблем и наредните години. На Владата не ѝ се брза над 1.300 луѓе кои седат дома и земаат плата да ги натера да одат на работа....

Македонија 28.09.20 | 10:38

„Неподобниот“ проф.др. Џемаили денеска е директор на кардиохирургија во Цирих

Зборувајќи за вработувањата по епитичка припадност и најавените субвенции за компаниите кои ќе вработуваат малцинства, министерот за финансии Фатмир Бесими го спореди...

Твитови 27.09.20 | 23:02

Индиецот што го збори Бесими има студирано на Стенфорд, само во Македонија има вакви ретардирани компарации

👉Индиецот што го збори Бесими се вика: Сундар Пихаи. 👉Има студирано на 3 универзитети меѓу кои Стенфорд и Пенсилванија. ⚠️За да стане ЦЕО му требале 15 год и учествувал...

Економија 13.09.20 | 16:51

Груби најави дека вработените по Рамковен кои седат дома, ќе добијат работни места

Вработените по Рамковен кои седат дома, ќе добијат работни места. Ова денеска го најави министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби кој вели...