Ознака: рамен данок
Економија 09.07.20 | 07:53

Мицкоски: Ветуваме намалување на даноците со што ќе се намали и сивата економија

Ветуваме намалување на даноците, ветуваме рамен данок од 8% и на тој начин ќе ја намалиме сивата економија која ќе придонесе за зголемување на приходите во буџетот, истакна...

Економија 04.07.20 | 20:10

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ се обврзува да ја намали невработеноста под 10%

За само две и пол години успеавме да срушиме власт која беше ја окупирала и Македонија која што беше ги окупирала во франги на нашата држава, а за помалку од 10 дена од...

Економија 24.06.20 | 10:52

ВМРО-ДПМНЕ најавува 25% поголеми плати за 4 години, царинска гилотиња и 8% рамен данок

Економијата е наш врвен приоритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение испратено утринава. Во него наведуваат дека имаат стратегија и програма за обнова на Македонија,...

Економија 04.03.20 | 22:15

Славески: Со враќање на рамниот данок, СДСМ ја потврди неговата потреба

Прогресивното оданочување како што од СДСМ сами тврдат направи големи проблеми во бизнисот кај голем број на поединци и компании и со враќање на рамниот данок ние сме...

Економија 13.02.20 | 22:42

Намалување на рамниот данок во првите 100 дена од владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи за новата програма на ВМРО-ДПМНЕ, за време гостувањњето во „Што не е јасно“ посочи дека се предвидува дека...

Економија 08.02.20 | 14:48

Mега проект: Рамен данок од 8%

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во денешното свое обраќање најави повеќе пари за стопaнството, бизнисот и граѓаните ќе има повеќе пари. Ќе паѓаат даноците,...

Економија 05.02.20 | 20:23

Мицкоски со ветување: Ќе го задржиме рамниот данок и ќе се насочиме кон негово намалување

Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизија Телма во емисијата „Топ тема“ му вети на бизнис секторот, но и на граѓаните на Република Македонија дека новата Влада...

Економија 14.11.19 | 13:47

Третина од земјава e вон даночна контрола, се плаќаат многу малку даноци

Рамниот данок моментно е подобар за економски раст, а за воведување прогресивен прво треба да се преброиме. Се уште имаме слон во просторијата, третина територија од...

Економија 07.11.19 | 13:21

Јовановиќ: Компаниите, за да не им се намали добивката, ја притиснаа владата да го врати рамниот данок

Економскиот аналитичар и поранешен советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ вчеравечер на телевизиско интервју на Алсат, а во однос на одложувањето...

Економија 05.11.19 | 12:02

Витанов: Заев се што кажа порече и затоа тој треба да ја сноси одговорноста од лошите економски политики

Владата имаше доблест да ја признае тврдоглавата политика и да го врати рамниот данок. Затоа ја поздравувам одлуката на министерката за финании оти државата мора да...

Економија 04.11.19 | 15:39

Странските инвеститори ја критикуваа Владата за прогресивниот данок, а сега ја фалат: Враќањето на рамниот данок, храбар чекор на Владата

Храбар чекор од страна на Владата! Вака Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија ја оценува одлуката за враќањето на рамниот данок и одложувањето...

Кариера 29.09.19 | 23:00

Каде да се преселите ако ги зголемат даноците

Први на удар на прогресивното оданочување се програмерите, кои заработуваат релативно високи плати за Македонија. Indeks.hr направил анализа каде можат да се згрижат хрватските...

Економија 13.06.19 | 19:37

Мицкоски најави: Ќе го вратиме рамниот данок и ќе ја намалиме акцизата на горива

Првото што ќе го стори ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт, ќе го врати рамниот данок и ќе ја намали акцизата на горивата, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...