Ознака: Рамазан
Психологија 24.05.20 | 14:29

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи го прогласи Ковид- 19 од денеска за умрен

Поглаварот на исламската верска заедница на Македонија, реисот Сулејман Реџепи денеска пред џамијата на Мустафа Паша во Скопје го честиташе празникот Фитер Бајрам...

Македонија 05.05.20 | 10:11

Османи: Полицискиот час почнува од 19 часот поради Рамазан

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека време е полицискиот час и затворените бизниси да се заменат со мудра комбинација од поблаги мерки. Јас мислам дека полицискиот...

Вести 24.04.20 | 15:40

Гостиварско семејство обезбеди свеж леб за секој кому му треба во текот на цел рамазански пост

Од денеска во три пекари во Гостивар ќе се дели бесплатен леб за сиромашните и социјално загрозените семејства. Сметката ќе ја плати едно гостиварско семејство кое...

Сервиси 24.04.20 | 09:00

Почнува рамазанскиот пост

Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 23 мај. За време на постот верниците од изгрејсонце до зајдисонце...

Македонија 23.04.20 | 14:17

Мицкоски: Само сплотени и обединети можеме да се спротивставиме на предизвиците, честит месец Рамазан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати честитка по повод муслиманскиот празник Рамазан до сите верници од исламска вероисповед, и во негово лично...

Калеидоскоп 23.04.20 | 12:01

Почнува светиот муслимански месец Рамазан

Вечерва со заоѓање на сонцето за сите муслимани почнува светиот месец на постот, Рамазан, а сите активности поврзани со празникот ќе бидат прилагодени на актуелната...

Македонија 23.04.20 | 11:13

Заев со честитка за Рамазан: Затворените џамии нема да ги спречат верниците да ги обавуваат молитвите

Почитувани граѓани, ценети верници од исламската вероисповед, Се наоѓаме во пресрет на светиот месец Рамазан кој освен што е еден од петте исламски столбови, истовремено...

Македонија 22.04.20 | 20:58

Спасовски: Денешната одлука на Владата за полицискиот час не е поради Рамазан

На денешната владина седница ќе се разговара за носење одлука со која ќе се олесни забраната за движење односно скратување на полицискиот час и тоа да почнува во 19 часот...

Свет 22.04.20 | 10:35

Овој Рамазан нема да биде ист

Во деновите пред светиот месец Рамазан, исламскиот свет се соочува со парадокс што го предизвика пандемијата на коронавирусот: присилно раздвојување во време кога...

Калеидоскоп 21.04.20 | 23:26

Околу 1,8 милијарди муслимани се соочуваат со рамазан како никој претходно

Ссо затворените џамии, полицискиот час поради коронавирусот и забраните за масовни молитви од Сенегал до југоисточна Азија, околу 1,8 милијарди муслимани се соочуваат...

Македонија 18.04.20 | 16:09

Владате ќе излезе со пакет мерки за Рамазан

Централниот кризен штаб за КОВИД-19, деновиве ќе разговара на тема месец Рамазан, изјави вицепремиерот Бујар Османи, кој истакна дека веројатно Владата ќе донесе пакет...

Македонија 06.04.20 | 16:26

Рамазанските и Велигденските празници да се слават дома, а не по роднини и гости, рече Спасовски

Рамазанските и Велигденските празници да се чествуваат дома, а не по роднини и гости, тоа нема да не направи послаби верници, туку напротив, со тоа се грижиме за здравјето...

Калеидоскоп 02.05.19 | 14:18

Во понеделник почнува Рамазан, месецот на постот

Светиот месец Рамазан за верниците од муслиманската вероисповед започнува во понеделник каде што според заповедите на светата книга на исламот, Куранот, верниците...