ракометно ЕП Archives - Република https://republika.mk/tema/rakometno-ep/ За подобро да се разбереме Sun, 28 Jan 2024 17:06:16 +0000 mk-MK hourly 1 https://republika.mk/wp-content/uploads/2018/11/cropped-favicon-32x32.png ракометно ЕП Archives - Република https://republika.mk/tema/rakometno-ep/ 32 32 Шведска го освои бронзениот медал на ракометното ЕП https://republika.mk/sport/rakomet/shvedska-go-osvoi-bronzeniot-medal-na-rakometnoto-ep/ Sun, 28 Jan 2024 17:06:16 +0000 https://republika.mk/?p=737851

Репрезентацијата на Шведска го освои бронзениот медал на Европското ракометно првенство во Германија, откако вечерва во натпреварот за третото место во Келн го совлада домаќинот со 34-31 (18-12).

На денешниот меч за третото место Германија имаше водство само од 2-1, потоа Шведска ја презема предноста и ја држеше до крајот на мечот. На полувремето беше 18-12.

До крајот на мечот Германија успеа само да се избори за пристоен пораз, го намали водството на Шведска, но не беше блиску до пресврт. Конечниот резултат беше 34-31.

Клар со осум голови беше најдобар во составот на Шведска, кај Германците толку погодоци даде Ушинс.

The post Шведска го освои бронзениот медал на ракометното ЕП appeared first on Република.

]]>

Репрезентацијата на Шведска го освои бронзениот медал на Европското ракометно првенство во Германија, откако вечерва во натпреварот за третото место во Келн го совлада домаќинот со 34-31 (18-12). На денешниот меч за третото место Германија имаше водство само од 2-1, потоа Шведска ја презема предноста и ја држеше до крајот на мечот. На полувремето беше 18-12. До крајот на мечот Германија успеа само да се избори за пристоен пораз, го намали водството на Шведска, но не беше блиску до пресврт. Конечниот резултат беше 34-31. Клар со осум голови беше најдобар во составот на Шведска, кај Германците толку погодоци даде Ушинс.