Ознака: ракија
Калеидоскоп 23.12.21 | 11:17

Златен оган со кремав вкус: Новата ексклузивна ракија ја збогатува приказната на винарија Сковин

Првата голтка лизга низ грлото оставајќи сладникавост врз сетилата за вкус. Веќе втората голтка ви ја буди фантазијата дека кога кога свилата извезена со злато би се...

Калеидоскоп 06.12.21 | 20:10

Една е мајка

Шливката се најде меѓу прашањата на британскиот „Кој сака да биде милионер“, а одговорот го знае само мајката на натпреварувачот: Једна је мајка…😂😂😂😂😂😂😂...

Македонија 27.04.21 | 22:09

Дурловски му одговори на Шилегов: Јас не сум ракија, па да ме ставаш во уста

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 лидерот на Левица Димитар Апасиев го нарече фашист, а оперскиот пејач и експратеник...

Калеидоскоп 04.03.21 | 08:21

Дарко и Сулејман: Лекот за корона и за сите болести е моќната беровска сливова ракија

Беровската сливова ракија е лекот против корона вирусот кој го препорачуваат Дарко и Сулејман, долгогодишните експерти во консумирање сливка. Соседите се секојдневно...

Здравје 26.03.20 | 14:42

Вотката и ракијата не се замена за дезинфекциските средства

Новиот коронавирус ги поттикна луѓето почесто да мијат раце, но предизвика и „тепачка“ за дезинфекциски средства, тоалетна хартија, влажни марамчиња… А, некаде има...

Економија 30.12.19 | 17:03

Од 1 јануари производителите на над 200 литри ракија ќе мора да се регистрираат

Од први јанаури кој ќе произведува  над  200 литри ракија, но не повеќе од 2.000 ќе мора да се регистрира. Агенцијата за храна, пак, ќе има обврска истата да ја  провери дали...

Скопје 14.12.19 | 13:00

Шилегов си купил ракија со народни пари

На ден 01.07.2019 Град Скопје склучил договор за набавка на замислете еден литар лозова ракија и коцки мраз во вредност од 450 денари. Бидејќи сумата која тој ден за ракија ...

Балкан 02.03.19 | 13:08

Казнета 98-годишна баба за печење ракија

Хрватски цариници казниле 98-годишната жена од Лика, бидејќи печела ракија. Старицата од Удбина печела ракија на традиционален начин, а кога , со помош на соседите, бил...

Калеидоскоп 25.02.19 | 21:08

6-годишно дете се опијанило од ракија, таткото законски ќе одговара

Хрватското обвинителство од градот Чаковец покрена обвинение против татко, кој дозволил неговото 6-годишно дете толку да се опијани, што едвај го спасиле во болницата. Таткото...

Семејство 23.02.19 | 10:35

6-годишно дете се опијанило со ракија, едвај го спасиле

Хрватското обвинителство од градот Чаковец покрена обвинение против татко, кој дозволил неговото 6-годишно дете толку да се опијани, што едвај го спасиле во болницата. Таткото...

Балкан 16.01.19 | 18:40

Повелете на путиновка во Србија

За популарноста на рускиот претседател Владимир Путин низ цела Србија не се гледа само по бројните штандови низ Белград на кои се продаваат беџови, маици, филџани, баретки...

Црна хроника 24.12.18 | 15:38

Сакале да прошверцуваат 240 литри ракија и 30 вино – сите заплени на Царина неделава

Царинските службеници во текот на минатите две недели откри и заплени обид за криумчарење кокаин и повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани...