Ознака: рак на дојка
Калеидоскоп 24.09.21 | 16:03

Трка за борба против ракот на дојка „Race for the Cure – Напред розово“ в недела кај Школка

Кампања за борба против рак на дојка на 26 септември (недела) ќе се одржи во Градскиот парк во Скопје, кај Школка, а во нејзиното одбележување ќе се приклучат и 16 други...

Семејство 26.12.20 | 21:13

Последната хемотерапија ѝ донесе двојна радост: Наталија го победи ракот и кажа „ДА“

Наталија Михајловска од Битола, студентка на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип на Факултетот за медицински науки, на само 25 години ја водеше најтешката битка во...

Здравје 24.10.20 | 16:40

Марина раскажа за ракот на дојка: Не знам дали ќе го дочекам следниот октомври

Марина Миткова Василевска Конел, која живее и работи во Единбург, Англија реши јавно со своите пријатели на социјалната мрежа фејсбук да ја сподели својата состојба,...

Естрада 02.10.20 | 10:00

Исаура од „Преспав“ се соблече за да испрати порака до сите жени

Македонската актерка Емра Куртишова која се прослави во улогата на Исаура во хумористичната серија „Преспав“ објави фотографија со која испрати силна порака и ги...

Здравје 27.09.20 | 09:43

Обиколка на Градскиот парк по повод кампањата за борба против рак на дојка „Race for the Cure“

Здружението „Борка – за секој нов ден“ денеска организира настани во 14 градови во Македонија по повод кампањата за борба против рак на дојка „Race for the cure“, а во соработка...

Здравје 01.09.20 | 16:22

Белгиски експерти со нови сознанија кои можат да помогнат во борбата против ракот на дојката

Истражувачки тим од Универзитетот во Брисел, УЛБ, дошол до ветувачки сознанија за функционирањето и развојот на ракот на дојка и на простата, јавува дописничката на...

Здравје 05.11.19 | 12:15

Ракот на дојка може да се открие пет години пред првите симптоми

Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават клинички знаци благодарение на тестот на крвта кој би можел да ја одреди имунолошката реакција на организмот...

Здравје 05.11.19 | 11:51

МЗ: Над 30 молекули биолошка терапија за жените со рак на дојка

Министерството за здравство со централизирана набавка обезбеди над 30 молекули скапа биолошка терапија што не е на позитивната листа на лекови, а им е достапна на пациентите...

Здравје 06.10.19 | 12:58

Филипче: За првпат воведена иновативна терапија против рак на дојка

Да се подигне свеста кај жените за навремен преглед со цел да се спасат повеќе животи, да се нагласи важноста на превенцијата и да се зголеми информираноста кај населението...

Семејство 08.05.19 | 08:41

Семејна трагедија во семејството Шерифовиќ

Верица Шерифовиќ, мајката на Марија, се оперирала од рак на дојката кој и бил откриен случајно за време на рутински преглед. Верица минатата година откри промени на дојката...

Здравје 18.01.19 | 12:25

Жените оперирани од рак на дојка ќе добијат бесплатни ортопедски градници

За првпат се обезбедени бесплатни ортопедски градници, за жените што се оперирани од рак на дојка и имаат потреба од градник, објави Министерството за здравство. Оттаму...