Ознака: Радишани
Црна хроника 24.07.22 | 20:23

Скопјанец сакал да ја запали семејната куќа, се обидел со голи раце да си го убие синот

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43-годишен скопјанец за кого постои сомнение дека сторил...

Црна хроника 27.06.22 | 10:50

Сопатничка на мотоцикл загина во сообраќајка во Скопје

Четириесет годишна скопјанка го загуби вчеравечер животот во сообраќајната несреќа која се случи кај Радишани. Од МВР денеска информираат дека несреќата кај нив била...

Црна хроника 26.06.22 | 21:50

Сообраќајка во скопско Радишани, има починати

Трагедија вечерва го потресе Скопје. Во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница на клучката Радишани спрема Петровец едно лице го загуби својот живот, а повеќе...

Скопје 16.05.22 | 18:37

Арсовска – Костовски: Наместо дива депонија, реализирана нова зелена површина над 3000 квадратни метри во населба Радишани

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски и директорот на ЈП Паркови и зеленило, Ангеле Сотировски,...

Скопје 09.04.22 | 16:20

Костовски: Бутел добива модерно игралиште, а наскоро ќе се отвори и уште едно во Радишани

Општина Бутел добива ново, ултра модерно игралиште за кошарка во населеното место Бутел 1, „Свети Климент Охридски“. Игралиштето се наоѓа во училиштето „Св. Климент...

Скопје 10.01.22 | 15:58

Костовски: Службите се на терен, се чисти снегот во Љубанци, Љуботен и Радишани

Дарко Костовски, градоначалникот на Општина Бутел објави службите се на терен и се чисти снегот во Љубанци, Љуботен и Радишани Заедно со Град Скопје навремено со брза...

Твитови 08.10.21 | 13:17

Улица во Радишани, реновирана завчера

“За малку”, масло на платно. (Улица АФЖ во Радишани, реновирана завчера) pic.twitter.com/8ty5NCMtkI — Владо Апостолов (@apostolov80) October 8, 2021

Скопје 18.08.21 | 10:27

Поплавени дуќани, потопен цел трговски центар во Радишани: Граѓаните прашуваат дали општината барем еднаш ќе им помогне

Иако краткотраен, дождот што вчера во попладневните часови зафати делови Скопје поредизвка огромни проблеми во населбата Радишани во општина Бутел. Во трговскиот центар...

Скопје 10.08.21 | 10:34

Резервоарите за вода во Радишани и во Гази Баба поради преголемата потрошувачка не можат да се наполнат

Поради енормно зголемената потрошувачка на водата за пиење има сериозни проблеми при водоснабдувањето во одредени делови од Скопје. Во изминатиов период резервоарите...

Црна хроника 11.05.21 | 17:06

Скопските пожарникари спасија лице чија куќа се запали во Радишани

Скопските пожарникари спасија едно лице откако пожар избувна во неговата семејна куќа во населбата Радишани. Командантот на Противпожарната единица на Град Скопје,...

Црна хроника 11.05.21 | 15:03

Пожар во куќа во Радишани, едно лице евакуирано

Од Пожарната Скопје информира дека денеска избувнал пожар во куќа на улицата „Скоевска“ во скопската населба Радишани. Благодарение на брзата интервенција на противпожарната...

Сервиси 29.01.21 | 08:27

Без вода село Радишани и Кучевишка Бара

Село Радишани – висока зона и ниска зона и Кучевишка Бара ќе немаат вода од 8 часот поради дефект на трансформаторот во кругот на пумпната станица во Радишани. Како што...

Црна хроника 04.10.20 | 18:50

Татко и син нападнати пред маркет во Радишани

На 03.10. во 19,45 часот во СВР Скопје, Н.Ј.(39) од Скопје пријавил дека околу 19,00 часот на ул. 30 во Радишани пред маркет додека бил заедно со неговиот татко С.Ј.(62) од Скопје биле...

Црна хроника 06.09.20 | 17:06

Го нападнле среде бел ден во Радишани и му одзеле пари

На 05.09.2020 во 19,57  часот во СВР Скопје, А.Б.(44) од с.Љуботен пријавил дека околу 17.55 часот на ул.„Радишанска“ неговиот малолетен син бил физички нападнат од две лица, кои...

Црна хроника 21.04.20 | 14:49

Неколку лица нападнале маж за време на полицискиот час

Напад се случил вчера во Радишани за време на полицискиот час. Како што соопшти МВР, вчера во 22.20 часот во СВР Скопје, Ф.З.(51) од Скопје пријавил дека околу 17.00 часот на ул.„Радишанска“...

Црна хроника 20.04.20 | 11:03

Предвидувањата на психолозите се остварија: Семејна расправија во Радишани за време на карантин

Вчеравечер во 20,15 часот било пријавено дека на ул.“Радишанска“ по претходна вербална расправија во семејната куќа бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка...

Црна хроника 04.12.19 | 18:57

Сообраќајна несреќа во Радишани

Сообраќајна несреќа се случи попладнево во Радишани. Според првичните информации нема потешко повредени. Главната улица по првиот влез е целосно блокирана, со што...

Црна хроника 19.08.19 | 10:28

Фатална несреќа во Радишани: Работник паднал од височина, починал на Клиника

Вчера претпладне во СВР Скопје од комплексот клиники “Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив бил донесен Б.С. (63) од Богданци, кој бил ангажиран за изведување градежни...

Македонија 23.03.19 | 18:30

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Владо Мисајловски во посета на Бутел и Радишани

Владо Мисајловски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ со својот тим денеска беше во посета на Општина Бутел каде што оствари средби со жителите на населените места Бутел...

Црна хроника 30.01.19 | 13:38

Горела стари алишта на тераса и се запалила

Скопјанка се запалила горејќи стари алишта вчера претпладне на улицата Радишанска во Скопје. При тоа настанал пожар на терасата од куќата сопственост на П.С. (73) од Скопје. Пожарот,...