Ознака: Раде Шербеџија
Музика 14.03.22 | 11:21

Раде Шербеџија на 19 март во Центар за култура-Битола

Раде Шербеџија на 19 март, во 20 часот, во Големата сала на Центарот за култура ќе има свој ексклузивен концерт, единствен во Македонија со својот албум “Не свртувај се...

Култура 13.11.21 | 21:31

Раде Шербеџија доби меѓународна награда „13 ноември“

По повод Денот на ослободувањето на Скопје – 13 Ноември вечерва во Филхармонијата беа доделени 13-ноемвриските награди на овогодишните добитници, кои дале својот придонес...

Скопје 01.11.21 | 16:07

Тимот за имунизација на Здравствен дом Скопје и медицинската екипа која ја изведе првата операција кај пациент со епилепсија меѓу добитниците на наградата „13 Ноември“

Одборот за доделување на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје денеска спроведе тајно гласање, а потоа претседателката на Комисијата именувана од Одборот, Вангелина...

Култура 13.07.21 | 11:23

Проекција на концертот на „Раде Шербеџија и Западни колодвор бенд“ во четврток во Кинотека

Во Кинотека на летната сцена „Мирно лето“, во четврток во 20.30 часот, со проекција на концертот „Раде Шербеџија & Западни колодвор бенд @ ХНК Загреб“, продолжува циклусот...

Филм 14.06.21 | 11:32

Шербеџија снима во Лондон со Гари Олдман, Кристин Скот Томас и Џонатан Прајс

Познатиот актер Раде Шербеџија на својот фејсбук профил деновиве ги извести своите фанови дека се наоѓа во Ливерпул, и дека наскоро во Лондон за „Епл ТВ“ ќе снима нова...

Естрада 29.03.21 | 13:06

И Шербеџија се вакцинираше во Белград: Не можевме да чекаме на вакцините од ЕУ

И актерот Раде Шербеџија го искористи повикот на Србија за вакцинирање на странски граѓани и се вакцинираше, зошто вели, не можеше да ги дочека вакцините во Хрватска. Се...

Музика 19.02.21 | 19:50

Шербеџија неутешен: Велик човек, едно од најголемите емотивни чуда

Многу се потресов кога слушнав. Нема зборови. Постојат смрти кои се апсурдни и не можеш да се помириш со нив. Се чувствувам исто како кога умре Арсен, вели за Нова.рс актерот...

Калеидоскоп 29.10.20 | 12:20

На Раде Шербеџија и неговата сопруга Ленка им се заканува затвор во Америка

Еден од најпопуларните актери во поранешна Југославија, Раде Шербеџија (74), со својата втора сопруга Ленка живееше во Лос Анџелес, каде купиле куќа за нешто повеќе од...

Балкан 07.09.20 | 13:22

Шербеџија: Никогаш не бев на гости кај Тито на Бриони

Актерот Раде Шербеџија во животното интервју за „Вечерњи лист“ вели дека имал многу непријатености во Хрватска но оти покрај се ја чуствува за своја татковина. Тој...

Македонија 07.09.20 | 11:20

Нова афера со Тозија: Заедно со Шербеџија и Хрибар се подготвувале да пикнат милиони во џеб

Нова афера е на повидок во која е вплеткан директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија и синот на актерот Раде Шербеџија, Данило.Конкретно, првиот човек на хрватскиот...

Култура 29.04.20 | 12:17

„Македоника литера“ ја објави „Бегалски мозаик“, во филмот кој е снимен според делото глуми Раде Шербеџија

„Бегалски мозаик“ е најпознатото дело на Ен Мајклс, наградено е со високи книжевни награди. Според романот, во 2007 година, е снимен игран филм во режија на Џереми Подесва,...

Култура 27.02.20 | 10:50

Шербеџија во книгата „По дождот“ ја одглуми најтешката улога-помирувањето со себеси, како странец во друга земја

Синоќа во Клуб-ресторанот МКЦ, Раде Шербеџија ја промовираше книгата „По дождот“. Шербеџија пред три години ја објави книгата „После кише“, која во превод на македонски...

Култура 26.02.20 | 11:19

„ТРИ“ вечерва ја промовира книгата „По дождот“ од Раде Шербеџија

Шербеџија пред три години ја објави книгата „По дождот“, која во превод на македонски јазик ја издаде „Три“ и ќе ја промовира вечер од 19 часот во Клуб-ресторан МКЦ...

Музика 26.02.20 | 10:16

„Не дај се Инес“! -Шербеџија ја разнежни публиката во Филхармонија

Синоќа во салата на Македонската филхармонија, Раде Шербеџија со концептот „Ти би хтјела пјесмом да ти кажем“ настапи со репертоар во кој се сите класици како „Не...

Музика 25.02.20 | 09:57

Раде Шербеџија вечерва во Филхармонија

Најголемиот боем од балканските простори Раде Шербеџија, ќе одржи ексклузивен концерт во Скопје, на 25-ти февруари 2020 година. За да задоволството биде уште поголемо,...

Музика 24.12.19 | 12:57

Ексклузивен концерт на Раде Шербеџија во Скопје

Раде Шербеџија ќе одржи ексклузивен концерт во Скопје, на 25-ти февруари во салата на  Македонската филхармонија. Раде Шербеџија овој пат во Скопје доаѓа со концептот...

Култура 19.12.19 | 12:35

За мене „Пред дождот“ беше спас, рече Раде Шербеџија на одбележувањето на 25 години од филмот

„Пред дождот“ за мене беше спас. Јас тогаш живеев во Лондон и кога се запознавме, после кастингот кога ја добив улогата, Милчо ми рече дека ја пишувал токму за мене. Го...