Ознака: работници
Здравје 23.03.20 | 19:02

Фабриките ќе работат во смени и за време на полициски час, работниците на работа со посебни дозволи

Производствените погони и фабрики го продолжуваат своето производство организирано во смени за време и на полицискиот час, а работниците во време на забраната ќе се...

Економија 23.03.20 | 13:59

МТСП: Производствените капацитети да се придржуваат до препораките за заштита на работниците

Министерството за труд и социјална политика ги повикува компаниите да се придружуваат до препораките за организација на работењето затоа што заштитата на здравјето...

Економија 22.03.20 | 20:43

Јовановиќ: Не работниците, туку олигарсите, бизнисмените да го понесат товарот од кризата

Советникот на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ смета дека не работниците, туку олигарсите, бизнисмените да го понесат товарот...

Економија 19.03.20 | 13:48

Има најави за отпуштања на огромен број работници, Владата не презема ништо

Македонија се соочува со сериозна ерозија на капацитетите за справување со најголемата криза која што ја гледа и Македонија и Европа во последните декади, истакна на...

Балкан 17.03.20 | 10:00

Стотици хрватски работници заради коронавирусот не можат на работа во Словенија

Словенечката покраина Долењска, каде работат многу хрватски работници, од синоќа е подрачје со изразито висок ризик од ширење на Ковид-19, така што тие денеска по враќањето...

Здравје 06.02.20 | 12:12

Кинески работници кои работат во Македонија имаат препорака да се вратат покасно, а непосредно пред враќањето 14 дена ќе бидат во карантин

Работниците кои работат во кинеската компанија „Синохидро“, а се вработени од Република Кина и кои редовно транзитираат на релација Кина – Македонија имаат препорака...

Балкан 16.01.20 | 09:44

Трајно се иселиле: Хрватска загуби половина милион работници за десет години

Хрватска изгуби 500.000 луѓе во работна сила во текот на изминатите десет години од 2008 до 2018 година. Тоа го тврди Даворко Видовиќ, советник за труд и политика за вработување...

Економија 10.01.20 | 12:35

Наместо 10.100 денари, на работиците им се исплаќаат и по 100 денари за К-15

Три угостителски објекти, четири супер маркети, три градежни фирми и триесетина текстилни конфекции се на списокот на невладината „Гласен Текстилец“- Штип, бидејќи...

Свет 16.12.19 | 11:59

На германските железници итно им требаат 100.000 нови работници

На германските железници очајно им недостигаат работници. За време на следните пет години, се проценува дека ќе мора да се заменат дури и половина од 200.000 вработени. Приината...

Калеидоскоп 12.12.19 | 15:15

Газда на своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

Декември е време кога работниците ширум светот се радуваат на своите божикни бонуси, меѓутоа основачот и директор на градежна фирма во Балтимор, Едвард Сент Џон го покрена...

Свет 04.12.19 | 14:43

Половина од работниците во светот се плашат од автоматизација

Повеќе од половината работници во светот стравуваат поради автоматизација на работата и веруваат дека таа драстично ќе ја измени нивната професија. Работниците се...

Кариера 02.12.19 | 21:08

Негуватели, готвачи, машиновозачи, ѕидари и столари се бараат во Австрија

Австриското министерство за труд и социјални прашања повика на разгледување на листата со дефицитарни работни профили за 2020 година врз основа на која може да се увезе...

Економија 02.12.19 | 13:34

Над 7000 слободни работни места, се бараат експерти, техничари, ракувачи…

Над 7.000 слободни работни места има во третото тримесечје од годинава во земјава. Најмногу работници се бараат во преработувачката, трговијата на големо и мало и објектите...

Црна хроника 20.11.19 | 15:34

Работници рачно пренесуваат метални ролни од тон и пол, зошто се расипал вилушкарот

Конфедерацијата на слободни синдикати обвини дека во фабриката за опрема и делови ФОД ДООЕЛ Новаци е настаната хаварија на виљушкар поради што работниците се принудени...

Економија 19.11.19 | 23:27

Премиерот во заминување Зоран Заев: Газдите не се криви за „плата на рака“, вината е кај работниците

Според премиерот во заминување Зоран Заев сопствениците на компаниите не се виновни за зимањето на дел од платата во плик. Како што изјави вечерва од студиото на МРТ,...

Свет 14.11.19 | 10:30

Во Европа се поголем е бројот на стари работници

Во Европа се зголемува бројот на возрасни работници, покажуваат статистиките на Евростат. Меѓу трите земји кои се со најголем број стари работници е и најмоќната европска...

Црна хроника 31.10.19 | 11:24

МВР со детали за несреќата во која се повредени 10 работници

Министерството за внатрешни работи денес информира за вчерашната несреќа во Куманово, а во која повредени беа 10 работници. Од полицијата информираат дека случајот...

Црна хроника 30.10.19 | 17:33

Се бара темелна истрага за несреќата на градилиштето во Куманово

Денешната несреќа на градилиште во Куманово, во која се повредени десет работници, од кои двајца се во критична состојба, уште еднаш ја потврди нефункционалноста на...

Црна хроника 30.10.19 | 17:11

Се борат за живот: Двајца од десетте повредени работници во Куманово се во критична состојба

Од десетте повредени градежни работници во Куманово, двајца се во критична состојба и веднаш се префрлени во Ургентниот хируршки центар во Скопје, други двајца се здобиле...

Кариера 15.09.19 | 09:59

Како се губи правото на регрес за годишен одмор (К-15)

Компаниите кои ќе прокнижат лош финансиски резултат во тековната година имаат право да исплатат К-15 во износ понизок од законски утврдениот минимум. Некои компании...