Ознака: работнички права
Економија 18.11.22 | 19:26

ССМ: Укинувањето на колективниот договор во земјоделство е директно кршење на работничките права

Откако Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) реагираше за укинувањето на Колективниот договор во Министерството...

Економија 28.08.22 | 14:58

СДСМ: Се грижиме за стандардот и достоинството на работнците

На сите рудари, по повод денот на рударите – 28 август ви упатувам честитка и изразувам голема почит и признание за вашата тешка и макотрпна работа со која давате голем...

Економија 01.07.22 | 14:38

КСС бара усвojување амандманот за покачување на платите: Оној кој ќе гласа против ќе биде запаметен како кршач на работничките права

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија уште еднаш јавно се обраќа до сите пратеници и членови на Комисијата за финансирање и буџет на денешната седница...

Кариера 18.09.21 | 22:46

Има право да си наплати: Хакан не зел плата 5 месеци, па со багер му ги уништил камионите на газдата

Работник од Турција по име Хакан М., создал вистински неред на работа поради неисплатената плата. Имено, Хакан работел на ископ на јаглен, а откако не ја добил платата,...

Економија 12.08.21 | 14:21

Младите најдискриминирани при работа, да си ја инсталираат апликацијата „ССМ – мои работнички права“

Секцијата на млади при Сојузот на синдикати на Македонија се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден на младите и го поддржува барањето за нов социјален...

Економија 09.06.21 | 14:43

Подобрување на работничките права со мерки што во законот постојат и сега, ама власта не ги контролира

Помпезните најави на Владата за концептот за „недела неработен ден за сите“ како мерка кон унапредување на работничките права и социјалната правда е уште една манипулација...

Економија 09.06.21 | 09:50

АСОМ: Неработна недела за обложувалниците значи отпуштање на 30% од вработените и намaлени приходи во буџетот

По вчерашната прес конференција во Владата во врска со предлог измените на Законот за работни односи со кои се предвидува денот недела да биде неработен ден за повеќе...

Економија 01.05.21 | 08:42

Меѓународниот ден на трудот во Македонија поминува со бројни прекршувања на работничките права

Неисплатени или намалени плати, притисок врз работниците да потпишуваат спогодби за престанок на работниот однос, злоупотреба на државната помош за исплата на плати...

Економија 24.04.21 | 09:12

ССМ: Над 80.000 поплаки за неисплатени плати и откази

Или се неисплатени плати или откази без постапки, дури 80.000 поплаки за прекршување на работничките права пристигнале на адресата на Сојузот на синдикати, потврдуваат...

Македонија 17.03.21 | 11:13

ЗЗПР: Се кршат препораките за заштита на здравјето на вработените во државната управа

Бројот на заразени од пандемијата со коронавирусот секојдневно е во пораст, но и покрај ваквите статистички параметри, државните институции не ја почитуваат одлуката...

Економија 08.07.20 | 14:43

За три месеци регистрирани скоро 200 случаи на кршење на работничките права

Во периодот од 10 март до 30 јуни регистриравме 197 случаи на повреди на правата од работен однос, кои се однесуваа на 2.723 работници. Повеќе од 60 отсто од пријавите се однесуваа...

Свет 06.05.20 | 13:21

Папата ги брани работничките права: Работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците

Папата Франциск во приватна миса, што се одржува секој ден и се пренесува на телевизија, истакна дека работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците, особено...

Економија 01.05.20 | 13:17

Ампева од „Гласен текстилец“: И денеска на 1 мај, на Денот на трудот, некои работници се на своите работни места во конфекциите и фабриките

Да не се воведените вонредни мерки, оваа година македонската јавност ќе можеше да види поголема сплотеност меѓу синдикатите и невладиониот сектор кој работи на работничките...

Економија 30.04.20 | 15:31

Во втората половина на април Хелсиншкиот комитет добил 24 пријави за прекршување на работнички права

Во втората половина од април почнаа да се намалуваат пријавите за отпуштања од работа, но и да расте бројот на пријави од работници на кои платата не им била исплатена...

Економија 27.12.19 | 13:24

Има назадување на работничките права, социјалниот систем не функционира

Во оваа година има назадување во делот на работничките права и во нашата држава не функционира социјалниот дијалог. Ова го посочи претседателот на Конфедерацијата...

Семејство 31.07.19 | 16:51

Работодавачите немилосрдни, трудниците бараат спас во патолошка бременост

Бремена сум 10 недели. Работата ми е таква што мора да одам и трета смена и на терен. Сега, периодов е посвежо, ама знаете колку е топло и запурно во лето. Откако дознав дека...