Ознака: работни места
Економија 10.06.21 | 15:03

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година, најранливите работници силно погодени од пандемијата

Вкупно 7.500 работници останале без работни места во вториот и третиот квартал изминатата година во споредба со истиот период во 2019 година. Најголем дел од изгубените...

Свет 04.06.21 | 13:09

Кризата се надминува: Најголем број вработувања во британските компании од 90-тите години

Британските работодавачи во мај во постојан работен однос примиле најмногу вработени, откако се собираат такви податоци од крајот на 90-тите. Тоа е уште еден показател...

Свет 03.06.21 | 09:17

Коронавирусот уништи сто милиони работни места

Корона-кризата дејствува разорувачки врз пазарите на трудот, констатираат ОН. Во тековнава година пандемијата предизвика губење на сто милиони работни места, соопшти...

Економија 01.06.21 | 13:19

Има 2.103 слободни работни места во услужните дејности и продажбата

Во првото тримесечје од 2021 година стапката на слободни работни места изнесува 1,58 проценти. Најголем број слободни работни места – 2.103 има во петтата група занимања...

Економија 12.04.21 | 16:09

Заев: Имаме граѓани кои соопштуват во рок од три дена дека ја напуштаат самата компанија заради тоа што нашле друго слободно место

За нас важно е следењето на трендовите со невработеноста, како и зголемување на инвестициите, на приходите, на просечната и минималната плата. Важно е да расте платата,...

Економија 04.03.21 | 18:11

Владата уверува дека се бори за секое работно место

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска оствари две одделни средби со претставници на Стопанската...

Балкан 16.02.21 | 08:48

Пратеничка група во Германија сака да се укине олеснетото вработување на работници од Балканот

Германската десничарска екстремистичка партија АФД во Парламентот официјално побара укинување на Правилото за Западен Балкан за внесување неквалификувана работна...

Калеидоскоп 04.02.21 | 08:49

Компјутерџиите паднаа од врвот: Најдобрите работни места во САД за 2021 година се во медицината

Изготвувањето на годишната ранг листа на најдобрите работи во САД се прави врз основа на неколку критериуми, како висина на платата, отворени работни места, балансот...

Економија 04.10.20 | 18:30

Заев вети стабилност на работните места

Oбезбедуваме повеќе пари за поддршка на вработените, за стабилност на работните места. Поддршката за исплата на плати продолжува да важи и за последниот квартал од...

Свет 30.09.20 | 08:51

„Дизни“ укинува 28.000 работни места

Компанијата „Волт Дизни“ намалува работни места за 28.000 вработени во своите забавни објекти во САД. Ова е најновиот сигнал дека патувањата ќе бидат со потешкотии во...

Свет 29.09.20 | 14:26

Германските компании ќе укинат најмалку 80.000 работни места во 2021 година

Постои ризик од поголеми намалувања на работните места во германската индустрија отколку во финансиската криза од 2009 година. Според истражувањето на „Ханделсблат“,...

Свет 23.09.20 | 13:00

Сијарто: Приоритет на ЕУ треба да биде запирање на миграцијата и обезбедување работни места за европските граѓани

Шефот на дипломатијата на Унгарија, Петер Сијарто, порача дека приоритет на Европската унија треба да биде обезбедување работни места за европските граѓани кои останале...

Калеидоскоп 11.09.20 | 17:45

МАН најави до 9.500 откази со цел надминување на кризата со корона вирусот

Германскиот производител на камиони и автобуси МАН денеска соопшти ќе укине до 9.500 работни места во матичната земја и во Австрија со цел да ги намали трошоците и да ја...

Економија 02.09.20 | 10:29

Во вториот квартал слободни 6866 места

Во второто тримесечjе од годинава стапката на слободни работни места изнесувала 1,36 отсто, односно имало 6866 слободни работни места, покажуваат податоците на Државниот...

Свет 21.08.20 | 14:49

Во вториот квартал 618.00 луѓе во Германија ја загубиле работата

Пандемијата на корона-вирусот силно ја погоди Германија каде што во вториот квартал од оваа година се бележи најголем пад на вработеноста од обединувањето на двете...

Свет 15.08.20 | 12:09

Работниците во Германија имаат помали плати и скратено работно време

Бруто месечната заработка на работниците со полно работно време или скратено работно време во Германија во просек е 2,2 проценти пониска во вториот квартал во однос...

Свет 21.07.20 | 09:13

„Маркс&Спенсер“ ќе затвори 950 работни места

Еден од столбовите на британскиот малопродажен сектор, синџирот „Маркс&Спенсер“ соопшти дека планира да затвори 950 работни места. Компанијата започнала консултации...

Свет 04.07.20 | 23:00

„Ер Франс“ објави дека крати 7 500 работни места

Ер Франс и неговата регионална поделба Хоп, синоќа објавија дека прекинуваат 7.500 работни места како резултат на негативните ефекти на пандемијата на коронавирус врз...

Економија 18.06.20 | 22:40

Лазаров: Економската ситуација е загрижувачка, а 15 000 граѓани останаа без работа

Економската ситуација е загрижувачка бидејќи во време на Ковид-19 околу 15.000 граѓани останаа без работа, а сето тоа се должи на неспособноста на оваа влада да се справи...

Економија 17.06.20 | 23:25

Заштита на работните места, приоритет на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ

Според Дарко Лазаров, член на Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ  идната влада  ќе  има јасна цел за економијата по доаѓањето на власт. -До крајот на годината фокус...