Ознака: работа од дома
Свет 09.05.22 | 23:48

Се повеќе Германци сакаат да работат од дома

И по укинувањето на обврската на работодавците да им понудат на вработените можност да работат од дома, сепак една четвртина од вработените кај кои е можна оваа форма...

Свет 19.01.22 | 15:04

Од 26 јануари во Велика Британија се укинуваат ковид-сертификатите, носењето маски и работа од дома

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека во Британија се укинуваат ковид-сертфикатите, обврската за носење маски и работа од дома. Сите ограничувања предвидени...

Свет 19.12.21 | 13:15

Поради ковидот вработените во Си-Ен-Ен ќе работат од дома

Телевизијата Си-Ен-Ен одлучи вработените кои можат да работат од дома да не доаѓаат во деловните простории во Соединетите Американски Држави поради повторно зголемување...

Свет 19.12.21 | 11:29

„Си-Ен-Ен“ праќа голем број вработени да работат од дома поради ширењето на Ковид

Телевизијата „Си-Ен-Ен“ одлучи вработените кои можат да работат од дома да не доаѓаат во деловните простории во САД поради повторно зголемување на бројот на заразени...

Калеидоскоп 10.12.21 | 11:24

Германскиот суд пресуди: Човек кој работи од дома и се лизга на пат кон своето биро е работна несреќа

Германскиот суд пресуди дека човек кој работи од дома и се лизга на пат кон своето биро на неколку метри од креветот, може да бара осигурување од повреда на работа. Човек...

Свет 09.12.21 | 08:32

Европејците сакаат да работат од дома: Само 14 отсто сакаат да се вратат на работа

Истражувањето анкетирало 14.000 лица во Европа и покажува дека 83 отсто од вработените бараат поголема поддршка од работодавачот за постигнување рамнотежа меѓу работата...

Свет 17.11.21 | 21:49

Белгија воведува обврска за работа од дома 4 дена во неделата

Со цел да се спречи четврти бран oд пандемијата на коронавирусот белгиските власти денеска донесоа одлука за задолжителна работа од дома 4 дена во неделата. Досега во...

Економија 24.09.21 | 11:30

Минатата година, 12 отсто од вработените во земјите на ЕУ работеле од дома

Минатата година, поради воведувањето на физичката дистанца како мерка за спречување на ширење на коронавирусот, повеќе луѓе почнаа да работат од дома отколку порано,...

Свет 13.09.21 | 16:48

Германците бараат да продолжат со работа од дома

Повеќе од две третини од Германците кои работеа од дома за време на пандемијата сакаат да го зачуваат правото за таа форма на работа, покажуваат резултати од денеска...

Кариера 03.08.21 | 18:15

Aмериканците би работеле и за помала плата само за да работат од дома

Голем број Американци велат дека би биле подготвени да работат за пониска плата, да се откажат од слободните денови или да работат повеќе, само доколку работодавачот...

Свет 29.07.21 | 18:02

Расте продуктивноста на работниците: Работата од дома во САД ќе го зголеми економското производство за 160 милијарди долари

Во иднина се повеќе луѓе во САД ќе работат од дома, а ако на сите Американци им се овозможи висококвалитетен пристап до интернет, тоа може да доведе до одржлив раст на...

Свет 24.02.21 | 21:23

Унгарија: Три четвртини од вработените би продолжиле да работат од дома

Три четвртини од вработените Унгарци, кои учествуваа во истражувањето на Reacty Digital, изјавија дека би сакале да продолжат да работат од дома најмалку еден ден во неделата,...

Македонија 23.01.21 | 11:04

Цела администрација се враќа на работа од 1 февруари

Државната администрација во полн состав се враќа на работа од 1 февруари, велат од владата за „Сакам да кажам“. Со оглед на тоа дека бројот на заразени е намален, од први...

Свет 18.01.21 | 15:24

Инспектори влегуваат во канцеларии: Во Швајцарија работата од дома е задолжителна

Во Швајцарија работата од дома задолжителна поради големиот број заболени од корона. Кантоните праќаат инспектори во фирмите и канцелариите за да проверуваат дали...

Кариера 08.01.21 | 09:59

Третиот ни е најблиску: Најдобри градови за работа од дома за 2021

Сѐ повеќе луѓе кои работат од дома поради пандемијата со Ковид-19, естонската престолнина Талин е најдобриот град во светот за работа од дома, според рангирањето на „Биг...

Балкан 20.11.20 | 21:22

Хрватската администрација од 1 декември ќе работи од дома

Државните и јавните службеници во Хрватска од 1 декември ќе работат од дома. Како што неофицијално дознава порталот Индекс.хр, таквата одлука била договорена со цел...

Свет 12.11.20 | 09:22

Во Германија тој што работи од дома ќе плаќа повисок данок

Дојче банк предлага да се воведе нов данок од пет проценти на платите на работниците кои ќе изберат да работат од дома. Според предлогот, даноците ќе ги плаќаат работодавачите,...

Свет 11.11.20 | 16:44

Дали ова треба и кај нас: Во Германија тие што работат од дома ќе плаќаат повисок данок

Работата од дома мора да се оданочи за да им помогне на работниците кои се изложени на ризик, стои во нови извештај на Дојче банк во кој економистите на банката предлагаат...

Кариера 08.10.20 | 11:00

Пет грешки што може да и наштетат на вашата кариера кога работите од дома

Во 2020 година, многу вработени навикнати да работат во канцеларија беа принудени да се префрлат на работа од дома. Затоа, прашањето е крајно релевантно денес: дали е реално...

Здравје 04.10.20 | 20:39

Долгото работење од дома наплаќа свој данок со анксиозност и депресија

Границата меѓу деловното и приватното е избришана, нема многу физичка активност и социјален контакт, а работниците често се достапни 24 часа на ден. Дали чувствувате...