Ознака: птици
Свет 15.09.20 | 17:13

Мистерија: Птици преселници умираат во САД

Американски научници во државата Ново Мексико пронајдоа стотици илјади мртви птици преселници, а подоцна и во Колорадо и Тексас, со што нивниот број се зголемил на милиони,...

Калеидоскоп 15.08.20 | 09:39

Пет розеви фламинга во посета на Преспанското Езеро

Утрово на Преспанското езеро се забележани пет розови фламинга кои најверојатно одмораат од патот за каде што тргнале, соопштија од Македонското еколошко друштво (МЕД). Птиците...

Калеидоскоп 07.08.20 | 13:03

„СиЕнЕн“: Изметот на галебите и пеликаните вреди милиони

Според новите истражувања објавени на „СиЕнЕн“, изметот на морските птици, како што се галебите, пеликаните и пингвините, може да вреди скоро половина милијарда долари...

Свет 23.12.19 | 13:07

Мртви птици паѓаат од небо, не можат да ги издржат жештините во Австралија

Рекордно високи температури се измерени деновиве во Австралија, каде жештините уште толку ги разгоруваат пожарите кои беснеат околу Сиднеј. Додека асфалтот се топи,...

Култура 27.11.19 | 13:52

Изложбата на Масин неверојатно доживување: Синоќа во МАНУ летаа пердуви!

Изложбата на академскиот сликар Мирослав Масин „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ синоќа беше отворена во Македонската академија на науките и уметностите. Тема...

Астро 27.04.19 | 10:00

Птицата на вашиот месец на раѓање ја открива судбината која ве чека

Дали сте знаеле дека секој месец во календарот е претставен од страна на одредена птица? Таа птица открива многу за вас самите, за вашиот карактер, како и за особините...

Здравје 21.02.19 | 10:45

Пронајдена пластика и во јајца на Арктикот

Научниците се загрижија кога открија траги на фталати (соединенија кои ги има пластиката) во јајца пронајдени на Арктикот. Фталатите на човечкиот организам делуваат...