Ознака: прва светска војна
Македонија 12.11.21 | 08:56

Нормандија: Спомен и почит за Македонците загинати на францускиот фронт во Првата светска војна

Франција вчера го одбележа денот кога беше означено примирјето и победата на Сојузниците над Германија во Првата светска војна. Примирјето кое стапи во сила во Париз...

Здравје 31.01.21 | 10:23

Имунолог тврди: Нултиот пациент се заразил со ХИВ за време на Првата светска војна

Вирусот ХИВ најверојатно преминал од шимпанзo на човек поради невнимание на гладен војник од Првата светска војна, кој бил принуден да лови животни за да преживее, смета...

Црна хроника 28.10.20 | 15:36

Стадионот под Тумбе Кафе лежел на гранати од Прва светска војна

При ископ во изведување на градежни работи, вчера кај стадионот под Тумбе кафе во Битола,  откриен е огромен арсенал на артилериски гранати со калибар од 75мм, останати...

Црна хроника 17.09.19 | 11:09

Во Битолско пронајдена граната од Првата светска војна

Во атарот на село Зовиќ во општина Новаци вчера била пронајдена граната од Првата светска војна. Полицијата соопшти дека во СВР Битола, вчера В.Д. пријавила дека пронашла...