Ознака: прв случај
Македонија 09.08.22 | 22:40

Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија?

Според неофицијални информации на телевизија Алфа во Македонија има прв сомнителен случај на мајмунски сипаници. Според изворите на телевизијата најавено е прием...

Балкан 17.06.22 | 18:17

Во Србија потврден првиот случај на мајмунски сипаници

Во Србија е регистриран првиот потврден случај на мајмунски сипаници, соопшти денеска Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“. Се работи за заболено...

Балкан 24.05.22 | 09:28

Во Словенија потврден првиот случај на мајмунска сипаница

Во Словенија е потврден првиот случај на мајмунска сипаница, јавува N1 Словенија. Според медиумите, станува збор за маж кој се вратил од Канарските Острови. Пациентот...

Свет 12.05.22 | 11:01

Прв случај на коронавирус во Северна Кореја

Властите во Северна Кореја потврдија дека се појавило присуство на коронавирус за првпат од почетокот на пандемијата. Пјонгјанг воведе карантин низ целата земја, со...

Здравје 07.05.22 | 20:57

Потврден случај на мајмунска сипаница

На едно лице во Англија му е дијагностициран вирусот на мајмунска сипаница, соопшти британската агенција за здравствена безбедност. Пациентот неодамна бил во Нигерија,...

Свет 01.01.22 | 19:41

Во Израел пријавен првиот случај на истовремена зараза со корона и грип

Првиот случај на „флурон“, односно истовремена инфекција на коронавирус и грип е забележан во Израел. Според „Њузвик“, првиот случај на „флурон“ е забележан кај...

Свет 30.11.21 | 10:06

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Во Јапонија е потврден првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот, откриен кај турист кој неодамна допатувал од Намибија. Секретарот на јапонската Влада,...

Свет 26.11.21 | 15:43

Во Белгија е регистриран првиот случај на новиот вид коронавирус во Европа

Белгија го забележа првиот случај на новиот вид на коронавирус кој се шири во Јужна Африка, изјави белгискиот министер за здравство. Министерот соопшти дека варијантата...

Свет 15.07.21 | 10:34

Кина регистрираше прв случај на заразен со птичји грип

Кина потврди еден случај на човек инфициран со вирусот Х5Н6 на птичјиот грип во провинцијата Сешуан, соопшти денеска државно контролираниот медиум, а пренесува агенцијата...

Патувања 04.06.21 | 09:30

Пријавен е првиот случај на коронавирус во оваа островската држава

Пацифичката островска држава Палау го регистрираше првиот случај на инфекција со коронавирусот. Властите на Палау соопштија дека еден маж се заразил пред извесно време,...

Свет 19.11.20 | 15:53

Короната го освојува и Пацификот: Самоа го бележи првиот случај на Ковид-19

Властите во тихокеанската островска држава Самоа го регистрираа првиот случај на корона вирус во архипелагот. Како што изјави премиерот Туилепа Саилеле Маилелегаои,...

Здравје 20.05.20 | 17:49

Во Струмица регистриран првиот случај на заболен од коронавирус

Струмица го регистрираше првиот случај на заболен од Ковид 19. Станува збор за 32 годишен маж кој заради појава на сиптоми сам се пријавил за тестирање при што резултатите...

Здравје 06.04.20 | 19:07

Прв регистриран случај со Ковид-19 во Ранковце

Во текот на изминатото деноноќие е регистриран и првиот случај на лице заболено од Ковид-19 во општина Ранковце. Станува збор за машко лице на возраст од 58 години од општина...

Свет 02.03.20 | 13:46

Прв случај на корона вирус кај руски државјанин

Тестот на корона вирус на руски државјанин, кој престојувал во Италија, покажал дека тој е позитивен на Ковид-19, изјави портпарол на рускиот тим за борба против корона...