Ознака: протоколи
Економија 25.08.20 | 10:48

Над илјада бизниси пред затворање, власта уште нема чаре како да ги остави да работат

Пред пропаѓање во исклучително тешка состојба се претпријатијата од секторот услуги кои како резултат на владината Уредба сè уште се принудно затворени и не се во можност...

Црна хроника 24.08.20 | 14:12

Ќе се казнат и инспекторите за концертот на Грашо, сликале само на почеток

И инспекторите надлежни за контрола и почитување на протоколите за заштита од ковид-19 на концерот на Петар Грашо во Битола ќе се соочат со одговорност, вели во изјава за...

Македонија 23.08.20 | 21:52

Родителите имаат рок да одлучат за онлајн или класична настава, а не знаат ништо за двата модели

Бараат од родителите изјава дали се за физичко присуство на учениците во училница или онлајн настава, иако нема официјален допис како практично ќе функционираат двата...

Црна хроника 23.08.20 | 21:28

Се продале 2.000 наместо 600 билети, кривична за организаторот на концертот на Петар Грашо

Организаторот на концертот на Петар Грашо во античкиот театар на локалитетот Хераклеа во Бтиола, кој се одржа на 20 август, ќе добие кривична пријава, изјави денеска...

Македонија 21.08.20 | 10:22

„Протоколите“ на Филипче на дело: Преполн антички театар, никој со маска на лице

Во античкиот театар на локалитетот Хераклеа во Битола вчера се одржуваше концертот на хрватскиот музичар Петар Грашо. Иако картите се продаваа во ограничен број и беше...

Македонија 18.08.20 | 12:32

Владата би требало денеска да одлучи за протоколите за настава

На седница на Владата која е закажана за денеска напладне, точка на дневен ред се предложените протоколи за реализација на наставата според конечниот предлог на Комисијата...

Патувања 03.08.20 | 10:35

Инспекции тргнаа од Градиште кон Охрид да проверат дали се почитуваат протоколите

Илјадниците гости кои ги исполнија сместувачките капацитети и плажите на охридското крајбрежје деновиве, охрабрија многу поединци да постават урбана опрема без дозвола...

Македонија 03.07.20 | 09:20

Објавeни протоколите за работење на местата каде постои опасност од ширење на Ковид-19

На веб страницата на Владата на Република Македонија (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) се објавени Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри...

Македонија 02.06.20 | 15:31

Ако граѓаните и угостителите се совесни ќе можеме сите слободно да одиме во кафеани и ресторани

На состаноци со угостителите се работи на разјаснување и поправање на протоколите со цел да се олесни работата на носителите на оваа дејност и да се заштитат граѓаните....

Економија 29.05.20 | 15:50

Жива музика, играње на маси и прегрнување затекнале инспекторите по кафаните

Жива музика, играње на маси и прегрнување, затекнале инпспекторите на терен во текот на вчерашниот ден кога по пауза од повеќе од два месеци се отворија угостителските...

Економија 27.05.20 | 15:36

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Угостителите кои утре треба да ги отворат терасите, во секој момент очекуваат да ги добијат протоколите за работа од надлежните. Велат дека мерките доследно ќе ги почитуваат,...

Македонија 24.05.20 | 08:30

Двојното лице на Владата: Спасовски дели флаери, а не се почитува ниту социјална дистанца, ниту носење маски

Денес на плоштадот во Куманово СДС им го честиташе празникот на граѓаните – на православните Св. Кирил и Методиј, а на муслиманите Рамазан Бајрам. И тоа 5 минути пред...

Здравје 06.04.20 | 13:10

На Клиниката за инфективни болести строго се почитуваат препораките за употреба на лична заштитна опрема од страна на здравствените работници

Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 5 април изврши вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во врска со заклучоците...