Ознака: протоколи
Македонија 02.06.21 | 14:59

Свадби може, но ракување и прегрнување не може, а играње на подиум на четири квадратни метри по лице

Владата вчера на седница го донесе протоколот за свадби, прослави и веселби со цел да ја уреди одлуката со која се дозволува нивно организирање на отворен простор односно...

Економија 29.05.21 | 21:59

Само невестата и младоженецот ќе можат да играат на свадба?!

Само невестата и младоженецот ќе можат да танцуваат, додека гостите на свадбата ќе даваат аплауз од масите, ова го тврди организатор на овие веселби за ТВ21. Свадбите...

Економија 19.05.21 | 10:11

Се подготвуваат протоколите – свадби најдоцна од 15 јуни

На вчерашната владина седница се разговарало за протоколите за организирање свадбени прослави. Како што дознава Алсат, според информациите од Владата, ако се одржи...

Економија 15.05.21 | 12:56

Чекор по чекор што да се направи пред патување за Грција: Кои се протоколите и условите за престој

Туристичката сезона во Грција од вчера официјално започна, а по 14 месеци пауза, дозволен е влез и за македонските државјани, но рампата е крената само на граничниот премин...

Економија 14.05.21 | 09:06

Да се врати музиката, на маса да седат по шест лица – дел од предлозите кои НУК ги испрати до Комисијата за заразни болести

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола за работа...

Економија 07.05.21 | 09:25

Свадби дозволени од 1 јуни? Само на отворено, без маски и по шестмина на маса

Комисијата за заразни болести на 15 мај ќе одлучува дали ќе одговори позитивно на барањето на угостителите да се организираат свадбени веселби со посебни протоколи. Ова...

Балкан 30.04.21 | 14:03

Одморот во Грција нема да е каков што го памтиме, вака изгледаат новите протоколи за на плажа

Само еден ден по отворањето на копнените граници за туристите, меѓу кои ќе бидат и Македонците, во Грција на 15 мај ќе се отворат и плажите и угостителските објекти на...

Македонија 28.04.21 | 15:06

Редари пред црквите и џамиите за Велигден и Бајрам

Верските лидери за Велигден и Рамазан Барјам ќе треба да обезбедат редари, задолжени за организирање на чествувањето кои би требало да се одржува надвор, односно пред...

Црна хроника 29.03.21 | 12:45

Нерегистриран угостителски објект во липковско Опае, работел и не ги почитувал протоколите

Нерегистриран угостителски објект во липковско Опае работел и не ги почитувал протоколите, соопшти денеска СВР Куманово. На 26 март 2021 година после 21:00 часот, полициски...

Македонија 02.03.21 | 11:13

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести, договорија денеска претставниците од секторот...

Економија 11.02.21 | 14:28

Рестораните за свадби бараат протоколи за да почнат со работа, во спротивно најавуваат масовни протести

Итно укинување на членот 14 од Уредбата донесена на 23.06.2020 со кој се забранува организирање секаков вид настани (свадби, крштевки, родендени) во отворен и затворен дел...

Кошарка 06.02.21 | 11:17

Хаотична ноќ во НБА, Дурант сред натпревар пратен во изолација поради анти-ковид протоколот

Гостинскиот триумф на Торонто над Бруклин од 123:117 остана синоќа во сенка на хаосот што се случуваше вон и на теренот, откако кошаркарот на „Нетси“ Кевин Дурант се најде...

Македонија 01.12.20 | 18:34

Гробот во кој е закопан умрен од ковид 19 нема да смее да се отвори една година

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Македонија 01.12.20 | 18:01

Протокол за одржување настани со присуство на медиуми

Владата на денешната 25-та седница го донесе Протоколот за одржување настани со медиумско присуство во услови на пандемија предизвикана од коронавирусот. Овој протокол...

Македонија 25.11.20 | 12:32

Д-р Пановски: Итно преведете протоколи за ковид-19, ова лудило мора да престане, олку лекови ни здрав човек не може да издржи

Професорот на Медицинскиот факултет, д-р Никола Пановски преку својот Фејсбук профил пренесува случај на пациент, кому му препишале толку многу лекови, како што тој...

Македонија 25.11.20 | 08:48

Нелоска: Протоколи немаме се уште, но затоа министерот користи ПР за градење на транспарентност

Протоколи немаме се уште. Србија и Хрватска 7-8 пати ги надоградија до сега протоколите, а ние немаме протоколи. Тоа не значи дека луѓето не работат, колегите дека не работат...

Македонија 23.11.20 | 11:55

Комисија за здравство, а маски нема: Непослушност меѓу пратениците, на чело со Арбен Зибери

Во сала 6 во Собранието во тек е состанок на Комисијата за здравство. Според фотографијата може да се види дека ни самите пратеници не ги почитуваат протоколите за заштита...

Скопје 11.11.20 | 14:54

57-ца крца до даска, поздравете го Филипче портпаролот и неговите мерки

Редуцираните линии во јавниот превоз во Скопје предизвикуваат хаос во автобусите. Иако според протоколите, во еден автобус може да се возат само 50 отсто патници од вкупниот...

Македонија 06.11.20 | 18:20

Ова се новите протоколи за заштита од Ковид-19

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од Ковид-19, согласно одлуките на Владата на Република Македонија, се дополнети и ажурирани...

Македонија 29.10.20 | 13:32

Ажурирани протоколите за заштита од Ковид-19

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата, се дополнети и ажурирани со последните усвоени измени...