Ознака: Протокол за НАТО
Македонија 18.03.20 | 23:55

Шпанија утре ќе го депонира Протоколот за наше члество во НАТО

Шпанскиот амбасадор во Вашингтон утре ќе го предаде оригиналниот инструмент на ратификацијата, по што Стејт департментот ќе ги извести сојузниците, а потоа од генералниот...

Македонија 11.02.20 | 16:30

Жидан: Македонија направи повеќе од која било земја кандидат

Македонија се покажа како демократска држава, ги исполни бараните реформи и направи голем напредок во областа на меѓуетничките односи. Државата чекори кон евроатланскиот...

Македонија 28.01.20 | 12:49

На Шпанија не и се брза: НАТО во февруари тешко ќе го видиме и со предвремена ратификација

Полноправното членство во НАТО по се изгледа ќе почека. Причина за тоа е последната членка на Алијансата која треба да го ратификува, а тоа е Шпанија. Како што денеска...

Македонија 22.01.20 | 14:17

Шпанија сака што поскоро да станеме членка на НАТО: Владата му наложи на Парламентот да побрза со Протоколот

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. Владата  на премиерот Педро...

Свет 13.01.20 | 12:22

Чекор поблиску до ратификација на Протоколот за НАТО: Шпанската влада положи заклетва

Дваесет и двајца министри во новата шпанска Влада на Педро Санчез положија денеска заклетва на церемонија на која присуствуваше и шпанскиот крал Филип Шести. Петмина...

Македонија 03.01.20 | 13:33

И покрај тоа што Џафери тврдеше дека дека тоа не е можно: Собранието сепак предвреме ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Предлог-закон за ратификација на Северноатланскиот договор од денеска е во процедура во Собранието на Република Северна Македонија, како владин предлог утврден на...

Македонија 28.12.19 | 16:49

Владата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за предвремена ратификација на Договорот со НАТО

Владата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за предвремена ратификација на Договорот со НАТО по примерот на Црна Гора. Владата на Република Македонија на денешната седница,...

Македонија 26.12.19 | 12:32

Ратификување на протокол за НАТО со одложено дејство не може да има, тврди Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери е оптимист дека до крајот на мандатот на овој парламентарен состав ќе се изгласа членството на земјата во НАТО. Според него,...

Македонија 17.12.19 | 15:52

Милошоски: Тешко ќе има брза ратификација на протоколот за НАТО во шпанскиот парламент

Поранешниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски на Фејсбук коментира дека е нереално да се очекува брза ратификација на шпанскиот парламент во Парламентот...

Македонија 08.12.19 | 17:44

Пендаровски нема ништо против Собранието да го ратификува Протоколот за НАТО како што бара опозицијата

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема некоја голема разлика дали ќе се оди на предвремени или на редовни избори, бидејќи како што вели, не гледа што е тоа што...

Македонија 05.12.19 | 11:35

Џафери го испрати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за ратификација на Протоколот за НАТО до Владата

Претседателот на Собранието Талат Џафери, го испрати барањето на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за предвремено ратификување на Протоколот за НАТО во македонскиот...

Македонија 02.12.19 | 08:43

Помпео: САД го депонираа протоколот за НАТО, ја чекаме Македонија како 30 членка

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на Македонија во НАТО. Тоа го објави државниот секретар Мајк Помпео на неговата страница на Твитер. Со задоволство...

Македонија 27.11.19 | 12:05

Ако Собранието се распушти, Џафери нема пак да ги собира пратениците за да го ратификуваат Протоколот за НАТО

Собранието нема да се собира повторно ако до распуштањето не се ратификува Протоколот за членство во НАТО. Претседателот на Собранието Талат Џафери останува на став...

Македонија 18.11.19 | 08:12

Долниот дом на француското собрание неделава треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Долниот дом на...

Македонија 12.11.19 | 15:31

Останаа уште Шпанија и Франција: Холандија го ратификуваше Протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификуваше Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. Информација на неговиот Фејсбук профил ја сподели министерот...