Ознака: протести во Србија
Балкан 17.07.20 | 23:24

Протестите против Вучиќ „издишаа“: Демонстрантите се жалат дека поради претседателот не можат да си фатат девојка

Протестите во Србија спласнаа. Пред Собранието се појавуваат се помалку луѓе и според познавачите ова е доказ  дека тие биле организирани од опозицијата а не дека демонстрантите...

Балкан 13.07.20 | 10:00

Вучиќ се руши по македонско сценарио

Протестите во Србија го вратија сеќавањето на тоа што се случуваше во Македонија во 2016 година. „Република“ направи анализа на настаните тогаш и сега  и впечатокот...

Балкан 11.07.20 | 22:50

Протестите во Белград вечерва мирни: Српските власти убедени дека зад нив стојат странски служби

Мирни се вечерашните протести во Белград.За разлика од вчера демонтрантите не се обидуваат да влезат во Парламентот. Само повремено палат по некоја бакља и го слушаат...

Балкан 11.07.20 | 08:59

Веднаш биле пренесени на Ургентно: Нападнати новинари за време на протестите во Белград

Двајца новинари на српската новинска агенција Бета се повредени за време на синоќешниот протест и се пренесени во Ургентниот центар во Белград. Тие се донесени во Ургентниот...

Твитови 11.07.20 | 08:54

Најтажната фотографија од протестите во Белград

… pic.twitter.com/3XWrNZFvBi — цока🦁 (@andriijana0) July 9, 2020

Балкан 11.07.20 | 00:25

Хулигани упаѓаат во Собранието со нацистичкиот поздрав „Sieg Heil“

Снимка на младо момче со бела маица и со црна маска на лицето кое повеќепати го покажува нацистичкиот поздрав „Sieg Heil“ веќе кружи по социјалните мрежи. За еден од хулиганите...

Балкан 10.07.20 | 23:57

Следете во живо: Жандармеријата го опколи Собрането, протестите за Вуќиќ се „чист тероризам“

Илјадници луѓе се собраа во Белград и вечерва, четврти ден по ред пред српскиот Парламент на протести и покрај одлуката на Кризниот штаб да забрани собирање на повеќе...

Балкан 10.07.20 | 23:48

Во живо од Белград: Демонстрантите фрлаат камења и шишиња, полицијата ги растерува со солзавец

Демонстрантите во Белград почнаа да флраат камења, факели и шишиња кон влезот на Парламентот каде  се распоредени полициски сили. Полицијата во одбрана употреби солзавец...

Балкан 10.07.20 | 22:11

Летаат камења и солзавец: Полицијата ги спречи демонстрантите да влезат во Парламентот

Напнато е и вечерва во Белград. Демонстраните неколку часа безуспешно се обидуваа да влезат во Паралентот но полцицијата го брашене влезот и ја опколи целата зграда. Кога...

Балкан 10.07.20 | 14:03

Понесете шише со бензин и чекани: Како во Србија се повикува на протест

Српските медуими објавија повик од организаторите на протестите во Србија. Демонстраните се собираат преку социјалните мрежи и СМС пораки и со јасни инструкции што...

Балкан 09.07.20 | 17:25

„Секој ден во шест“: Се најавуваат нови протести во Србија и покрај забраната за собири

На социјалните мрежи се шират повици за продолжување на протестите во Белград, со слоганот „Седи доле!“, а исто така и во Нови Сад, Ниш, Чачак, Крагуевац, Нови Пазар и...