Ознака: протест против францускиот предлог
Македонија 14.07.22 | 13:32

Демонстрантка му се обрати на претседателот: Стево имаш деца, немој овој народ да те колне

Пред Собранието се протестира против францускиот предлог речиси еден час, а микрофонот оди од рака на рака кај демонстрантите. Една од нив, како што објави Макфакс, му...

Калеидоскоп 13.07.22 | 22:27

Таче, врати се – им избега мисирката на демонстрантите

Вечерва на протестот против францускиот предлог беше донесена гилотина, но и една мисирка која прво „протестираше“ пред влада,  заврши пред зградата на македонското...

Македонија 13.07.22 | 21:26

Манасиевски: Ние младите нема немо да стоиме на страна, ќе кажеме НЕ на францускиот предлог

„Низ историјата, Македонија постојано се борела за независна држава. Сите сакале да ја распарчат и да ја уништат. Секој сакал да зграби што поголем дел од Македонија....

Македонија 13.07.22 | 21:03

Барбаровски: Умножуваат страв велејќи сега или никогаш, доаѓаме тука да ги одбраниме идентитетот, историјата и јазикот

Тука сум затоа што не сакам да ме бројат како уште еден излажан, доаѓам за утре кога внуците ќе ме прашаат каде беше дедо и што правеше кога се решаваше за идентитетот,...

Македонија 13.07.22 | 20:58

Николоски: НЕ за ултиматум, НЕ за понижување

Протест против понижувањето и обезличувањето на Македонија! НЕ за УЛТИМАТУМ, НЕ за ПОНИЖУВАЊЕ!, напиша потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски на социјалните...

Македонија 13.07.22 | 20:45

Лазаров: Ги повикувам сите млади да ни се придружат, ова се историски моменти, не смееме да бидеме кукавици, НЕ за бугаризација и НЕ за француски предлог

Не постои ниту друг идентитет, нити друг јазик, ниту друга држава освен Македонија. Застанувам тука без никаква друга цел освен за мојата држава Македонија, без никаква...

Црна хроника 13.07.22 | 16:15

Приведени уште две лица за настаните кај Собранието

Полицијата приведе уште две лица кои, според нив, биле учесници во инцидентот пред Собранието, кога за време на протестот против францускиот предлог со камења и молотови...

Македонија 12.07.22 | 20:33

Граѓаните со порака до пратениците на СДСМ – предавници!

И на денешниот протест граѓаните носеа транспарент на кој беа фотографиите на пратениците кои, како што велат протестантите, се предавниците на народот. „Го кријат...

Македонија 12.07.22 | 20:17

Македонски народе излезете, зачувајте го нашиот јазик и идентитет – порачаа граѓаните на денешниот протест

Под мотото „Ултиматум, не благодарам“ вечерва пред Владата продолжија протестите против францускиот предлог. Учесниците предводени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Левица...

Македонија 09.07.22 | 17:44

Струмичката полиција им праќа казни на демонстрантите што вчера го блокираа патот Струмица-Радовиш

Жан Дрвошанов од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица ја информира јавноста дека СВР Струмица во текот на денешниот ден доставува казни за учесниците на вчерашниот...

Македонија 07.07.22 | 20:57

Не гледаа во очи и не лажеа дека не преговарале, не лажеа дека не го виделе документот, а го знаат од точка до запирка

Веќе 6-ти ден протестираме во главниот град на Република Македонија, 6-ти ден го браниме нашиот идентитет, држава и култура. 6-ти ден ги браниме од овие кои што преговарале...

Македонија 07.07.22 | 20:04

Со мета на гради граѓаните вечерва порачаа: Пукајте, тука сме!

Со мета на гради граѓаните вечерва порачаа Тука сме! По вчерашното пукање во толпата која излезе на протест, денеска илјадници граѓани повторно излегоа на улица и порачаа...

Македонија 07.07.22 | 19:37

ОЈО со нова верзија за пиштолџијата кај Скендербег – видел фрлаат со камења па пукал во воздух

Откако претходно беше објавено дека пукачот кај Скендербек бил револтиран зошто претходната вечер демонстранти му го искршиле хотелот и автомобилите на гостите, Обвинителството...

Македонија 05.07.22 | 22:10

Петрушевска: Никој нема право да преговара за нашиот идентитет и јазик, овој протест е борба за нас Македонците

Дојдов со една цел, да ви кажам неколку работи. Прво општествена одговорност е секој културен работник, актери, музичар да дојде и да говори дека имаме само еден јазик,...

Македонија 05.07.22 | 21:57

Полицијата апси демонстранти

Специјалната полиција ги растера демонстрантите кои се најдоа пред Собрание и почна да апси дел од нив. Според објавените видеа на социјалните мрежи, приведен беше...

Македонија 05.07.22 | 19:43

Бакнеж за земја Македонија! – Граѓанин на коленици се молеше за спас на државата

Клекнат на коленици се молеше за спас на Македонија. Граѓанин пред владата клекнат пред полицајците ја бакнуваше земјата и се молеше за државата. DCIM113GOPRO Невремето кое...

Македонија 04.07.22 | 20:34

Цвеќе за полицијата – граѓаните со порака да ги симнат штитовите

Граѓаните пред собранието им даваат цвеќиња на полицајците упатувајќи им порака дека треба да бидат на страна на народот, на страна на државата, да застанат против францускиот...

Македонија 04.07.22 | 20:12

Тензично пред Влада – граѓаните бараат Оставка!

Тензично пред Влада! Граѓаните го пробија полицискиот коридор. Се скандира Никогаш Северна, само Македонија, се бара оставка, се упатуваат пцости! Се пее за гоцевата...

Македонија 03.07.22 | 23:10

Поставени шатори, граѓаните вечерва остануваат пред Влада

Дел од граѓаните кои протестираа против францускиот предлог остануваат вечерва пред зградата на Владата, и поставија и шатори, а други дојдоа со своите возила. Како...

Македонија 03.07.22 | 21:39

Апасиев: Од утре ќе биде пожестоко, а вторник е клучниот ден

Пратеникот и првиот човек на Левица, Димитар Апасиев од протестот пред Влада ЗА „Инфомакс“ посочи дека од утре ќе има пожестоки протести. Според него, комплетно ќе...