Ознака: протест на жолти елеци
Свет 27.04.19 | 17:32

Нови протести на Жолтите елеци по најавите на Макрон

Два дена по интервенцијата на шефот на француската држава Емануел Макрон како одговор на социјалната криза, Жолтите елеци се обидуваат оваа сабота повторно да го мобилизираат...

Свет 30.03.19 | 19:34

Дваесетти протести на Жолтите елеци во Франција

На денешните протести на Жолтите елеци, кои беа 20 по ред, на улиците на француските градови излегоа значително помалку демонстранти од претходните недели. Помали судири...

Свет 22.03.19 | 17:22

Француските војници добија право да пукаат врз учесниците на протестот на „жолтите елеци“

Францускиот генерал Бруно Лере, денеска изјави дека припадниците на Армијата на Франција, кои утре ќе ги обезбедуваат јавните згради за време на 19-та сабота по ред на...

Свет 09.02.19 | 18:49

Врескаше од болка, повеќе немаше прсти: Детали од страшната слика со „Жолтите елеци“ во Париз

На саботниот протест на „Жолтите елеци“ пред Народното собрание во Париз на еден демонстрант му е откината десната рака и пожарникарите итно го префрлија во болница. Евакуиран...

Свет 09.02.19 | 16:06

Граната му ја разнела раката на демонстрант од „Жолтите елеци“

Еден демонстрант од движењето „Жолти елеци“ настрада при денешните протести во Париз. На демонстрантот му била разнесена раката со граната „GLI-F4“, пренесуваат севетските...

Свет 27.01.19 | 23:53

Лидерот на „жолтите елеци“ остана без око

Еден од лидерите на движењето „Жолти елеци“, Џером Родригез остана без едно око, откако бил погоден со гумен куршум испукан од полицијата во Париз, за време на вчерашните...

Свет 12.01.19 | 21:29

Камион прегази демонстрант од ,,Жолтите елеци”во Белгија

Возачот на камион е идентификуван во Холандија, но денеска се уште е во бегство , соопшти вечерва обвинителството во Лијеж , кое ја води истрагата. Со помош на регистерските...

Свет 03.01.19 | 08:42

Француската полиција го уапси главниот на жолтите елеци

Француската полиција го уапси Ерик Друет, една од клучните актери во протестите на жолтите елеци, во близина на Плас де ла Конкорд во центарот на Париз, објавија локалните...

Свет 23.12.18 | 22:18

Полицаец вперува пиштол во демонстрант, Франција шокирана

Француски полицаец вперува пиштол кон демонстранти кои го напаѓаат него и неговите колеги. Откако снимката се сподели по социјалните мрежи, Французите останаа шокирани...

Свет 22.12.18 | 11:04

Десетта жртва на протестите на „Жолтите елеци“

Возач на автомобил загина утрово во јужна Франција кога со возилото удрил во камион на обиколка блокирана од „жолтите елеци“, соопштија локалните власти. Возачот,...

Свет 22.12.18 | 09:21

Шести протест на „жолтите елеци“

Во Франција денеска ќе се одржи шести по ред протест на „жолтите елеци“, поради што палатата Версај ќе биде затворена за посетители. Версај ќе биде затворен од безбедносни...

Свет 18.12.18 | 20:10

Хаосот продолжува, „жолтите елеци“ палат во Франција: Патарините во пламен, има и жртви

Сообраќаен хаос денеска во делови на Франција, а заслужни се „жолтите елеци“. Компанијата што оперира со патарините – Vinci Autoroutes, соопшти дека протести се во тек на 40-тина...

Свет 17.12.18 | 10:55

Француската Влада призна дека направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги слушала...

Свет 11.12.18 | 09:15

Полицијата во Белгија ги затворила „жолтите елеци“ во штали

Белгиската полиција ги затворила учесниците на протестите на „жолти елеци“ во штали во општината Етербек, каде поминувале по неколку часа без пристап до информации...

Свет 09.12.18 | 08:59

135 повредени, 1.385 се уапсени во вчерашните протести во Франција

Француската полиција на вчерашните протести уапсила 1.385 лица во целата земја, а 985 од нив се задржани на распит, соопшти министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер. Во...

Свет 08.12.18 | 14:48

Во Франција на протестите на „жолтите елеци“ уапсени околу 700 луѓе

За време на протестите на „жолтите елеци“ во Франција денеска се уапсени околу 700 луѓе, од кои 575 во Париз, а меѓу нив 272 се задржани во полиција. Полициските сили од изутрина...

Свет 07.12.18 | 12:15

Ќе биде жестоко: Париз се подготвува за нови протести!

Силни безбедносни мерки ќе го затворат утре центарот на Париз поради обидот на француските власти да спречат ново насилство на антивладините протести. Покрај 8 000 полицајци,...