Ознака: протест на ВМРО-ДПМНЕ
Македонија 25.05.22 | 11:37

Џафери го поддржа протестот на ВМРО-ДПМНЕ на 18 јуни

Претседателот на Собранието Талат Џафери за најавениот протест на опозицијата закажан за 18 јуни денеска изјави дека секој има право да протестира, дека доколку е надвор...

Македонија 10.12.20 | 14:49

Заев: Сега има работа, не може пак оставки да даваме оти Мицкоски така мисли

Не помислува на оставка премиерот Зоран Заев иако опозицијата упорно бара да си замине од чеко на државата. Заев вели дека е растеретен од својата политичка функција...

Македонија 07.12.20 | 19:02

Граѓаните и вечерва излегоа на улица со порака – Или Заев, или Македонија! Оставка (фотогалерија)

Граѓаните и вечерва излегоа на протест. Бараат оставка од премиерот Зоран Заев поради, како што велат, продажбата на се што е македонско. Предводник на протестот е опозициската...

Македонија 05.12.20 | 22:34

Зоран Заев, ќе одговараш за велепредавство!

-Зоран Заев преговара за идентитетот. Тој преговара за идентитетот и око не му трепнува ја лаже целата македонска јавност. Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме...

Македонија 05.12.20 | 20:44

Флоскулата, „идентитетот нема да биде спорно прашање“ е само мамка, затоа што ако го засегнете јазикот и историјата, што ќе ви остане во идентитетот

Можеби денеска сме во овој број, но претпоставувам дека утре и задутре ќе не има многу. Или како што вели Блаже Конески: „Како се измешал светот, косата да ти се крене!…...

Македонија 05.12.20 | 15:42

Мицкоски: Ќе одговарате за криминалот, но ќе одговарате и за велепредавство пред овој народ

Луѓето кои што не доведоа до амбис, кој што тргуваа и ги уништија сите преговарачки позиции создавани со децении. Луѓето кои што ја чепнаа Македонската вековна борба...

Македонија 05.12.20 | 15:26

Тоа што за Зоран Заев е договор, за народот е предавство и кочница кон патот кон обединета Европа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот протест „Оставка на Заев, слобода на народот“, посочи, како што рече, три поенти. Кога зборувавме дека овој договор...

Македонија 05.12.20 | 15:10

Стратегијата на Заев е во играта на зборови – човеку не си играј со нашата интелигенција

-Зоран Заев преговара за идентитетот. Тој преговара за идентитетот и око не му трепнува ја лаже целата македонска јавност. Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме...

Македонија 05.12.20 | 14:53

Граѓаните на улица, бараат оставка на Заев (фотогалерија)

Денес ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот повторно излегоа на улица. Излегоа на улица затоа што, како што велат Заев повторно излажа дека не преговарал за името, идентитетот,...

Македонија 05.12.20 | 14:39

Мицкоски: Треба да се случи народ за Заев да престане да продава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот протест пред Владата рече дека премиерот Зоран Заев лаже и преговара за идентитетот. Зоран Заев преговара...

Македонија 05.12.20 | 12:48

ВО ЖИВО: Протест „Или Заев или Македонија, оставка сега за да не биде предоцна“

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи протест пред Владата во 13 часот, а поаѓање од СЦ „Борис Трајковски“ и СЦ „Јане Сандански“ ќе биде во 12:30 часот. -Денес ВМРО-ДПМНЕ заедно со...

Македонија 04.12.20 | 22:01

Да не дозволиме еден ден кога ќе се разбудиме да ја нема Македонија, а ние да не бидеме Македонци

Граѓаните и денеска излегоа на улица искажувајќи го својот револт од, како што велат, продажбата на се што е македонско. Под мотото „Оставка за Заев, слобода за народот!“,...

Македонија 04.12.20 | 21:16

Пецаков: Народот се буди, Охрид се буди, Македонија е жива, оставка на Заев, слобода на народот

Македонскиот народ е обединет и сплотен и застанува на патот на предавството кое што Зоран Заев и оваа влада и го подготвуваат на Македонија. Целосно обезличување преку...

Македонија 04.12.20 | 21:11

Велјановски: Ние не сме дрво без корен, ние имаме свој корен и никој нема право да се пазари за тоа

Она што е многу важно е да бидиме надвор на улиците затоа што верувајте овие денови повторно Република Македонија е на крастосница, повторно над Република македонија...

Македонија 04.12.20 | 21:07

Ѓорчев: Македонија победила многумина, Македонија ќе го победи и Заев

На вечерашниот протест во Велес против погрешните политики на власта „Оставка на Заев, слобода на народот“ се обрати членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев кој...

Македонија 04.12.20 | 21:00

Михајловски: Ги повикуваме сите граѓани без разлика на партија да го зачуваме јазикот, идентитетот и историјата

Да покажеме дека Куманово е македонски град, дека во Куманово живеат горди Македонци, дека овој град знае да се избори за она што му следува, за неговото право. Основната...

Македонија 04.12.20 | 20:49

Карапетров: Доста е со распродажба и понижување на Македонија, Заев оди си

Помина границата на срамот, многу боли се ова што го прави квинслингот Заев и неговата свита!Ако нашите дедовци и баби од 1941 до 1944 година се бореле против „администрација”...

Македонија 04.12.20 | 20:31

Босилово и Неготино порачаа: СДСМ, не си играјте држава, престанете со лошите политики и сите на чело со Заев дајте си оставки

Продолжуваат протестите на ВМРО-ДПМНЕ под мотото “Сега за да не биде предоцна, оставка на Заев” вечерва во 20 градови во државата. Во Босилово и Неготино со аплаузи...

Македонија 04.12.20 | 20:21

Николоски од Кавадарци: На стоте дена влада, ќе падне владата на бандитот Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва се обрати пред кавадарчани. Македонија во моментот ја живее својата најголема криза од самостојноста...

Македонија 04.12.20 | 20:18

Пробиштип, Крива Паланка и Свети Николе порачаа: Македонија не е лист хартија да се брише како што на власта и одговара

На вечерашните протести во Пробиштип, Крива Паланка и Свети Николе бараат оставка на власта затоа што Македонија не е лист хартија за бришење и побараа оставка од Заев...