Ознака: протест на ОХИС
Скопје 17.12.19 | 10:23

Штрајк пред Влада, вработените од ОХИС откриваат криминал

Утрово од 8:00 часот од зградата на Сојузот на синдикатите на Македонија започна протестот на бившите вработени од ОХИС-Скопје. Штрајкувачите продолжија пред Собранието...

Скопје 13.11.19 | 09:09

Од 45 вработени во погонот со линдан во Охис денес само еден е жив

Првиот работник кој се врабиотил во погонот со линдан во Охис Реџеп Ајраловски денеска е и единствениот жив работник од 45-те кои поминале низ погонот. Во изјава за Телма вели...

Македонија 27.09.19 | 20:20

Владината елита на државен трошок се расешува, а работниците од Охис протестираат пред празна зграда

Целата знајна и незнајна владина елита на државен трошок по светов се рашетува за да ја прими десеттата по ред условно безусловена препорака за отворање преговори,...

Економија 10.09.19 | 08:09

Факти за големиот криминал во продажбата на ОХИС

Поранешните вработени во ОХИС и денеска ќе излезат да ги бараат своите работнички права и заостанатите плати. Протестот ќе започне во 8 часот пред зградата на Сојузот...

Економија 25.06.19 | 22:55

Стечајната постапка за ОХИС е завршена, се разгледуваат законските можности за барањата на поранешните вработени

Вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска оствари средба со поранешните вработени од ОХИС кои штрајкуваа...

Економија 25.06.19 | 13:35

Охисовци: Aко Владата има пари за долговите на општините, тогаш треба да имаат и за нас

Поранешните вработени во фабриката Охис денеска протестираа пред Владата. Бараат да им се исплатат задоцнетите плати на околу 2 илјади вработени и тоа осум плати од...

Економија 09.06.19 | 10:22

Сит на гладен не верува – ниту Анѓушев е султан за да дели пари ниту Заев го рестартира „Охис“ како што вети

Работниците на Охис се без работа – поминаа 3 години од ветувањата на Заев за рестартирање на фабриката, потсети на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Економија 14.05.19 | 13:50

Стечајците од ОХИС и денеска протестираа пред Влада

Поранешни вработени во АД ОХИС, кој е во стечај, денеска пред Владата повторно протестираа и ги бараа неисплатените плати и придонеси за кои чесно работеле. Како што...

Економија 10.05.19 | 15:28

Стечајците од ОХИС пред Влада: На околу 700 работници не им исплатија по 24 плати

Поранешни вработени во АД ОХИС, кој е во стечај, денеска пред Владата протестираа и си бараа неисплатените плати и придонеси. Како што раскажаа дел од нив за „Република“,...

Економија 14.12.18 | 13:25

Вработените на Охис повторно пред Влада:1200 вработени си ги бараат 24-те плати

Доста им е од лажни ветувања. Вработените на „Охис“ и денес излегоа пред македонската Влада. Тие го искажуваат своето незадоволство и се чувствуваат изманипулирани...