Ознака: протест на 18 јуни
Македонија 18.06.22 | 20:15

Фотографии од дрон: Непрегледни колони народ пристигнаа пред Владата

Граѓаните веќе пристигнаа пред Владата на еден од најголемите протести последниве години. Илјадници луѓе од сите делови на Скопје се упатуваа кон местото на настанот....

Македонија 18.06.22 | 08:59

Збирните точки за вечерашниот протест и рутите кои водат пред Владата каде ќе се порача дека „Премногу е!“

ВМРО-ДПМНЕ денеска, 18 јуни од 20 часот, организира голем општонароден протест пред македонската Влада, со кој сака да порача дека време е за промени. Од партијата ги повикуваат...

Македонија 18.06.22 | 08:32

Калето светна пред вечерашниот масовен собир „Протест за промени“

Како дел од подготовките за големиот масовен собир, кој ВМРО-ДПМНЕ го организира за вечерва и кој ќе кулминира со собирот пред Владата во 20 часот, вчеравечер беше осветлено...

Македонија 18.06.22 | 08:00

ВМРО-ДПМНЕ вечерва со голем собир: „Протест за промени, затоа што премногу е“

Десетици илјади граѓани се очекуваат на денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ во 20 часот пред Владата. „Протест за промени, затоа што премногу е“ е мотото на вечерашниот...

Македонија 17.06.22 | 12:29

Дурловски: Утре во 20:00 часот ќе бидам пред влада и ќе ја пејам химната на Македонија

Oперскиот пејач и некогашен предводник на протестите на „За заедничка Македонија“, Игор Дурловски, сподели дека утре на големиот општонароден протест на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 17.06.22 | 11:39

Мицкоски: Овој роденден ќе го одбележиме во знакот на борбата за промени, затоа што е премногу и мора да ја сочуваме Македонија

Обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод 32 години од формирањето на партијата и 129 години од создавањето на историското ВМРО. Овие 32 години...

Македонија 15.06.22 | 09:03

Сите коалициски партнери на ВМРО-ДПМНЕ ќе дадат поддршка на протестот во сабота

Под мотото „Премногу е“, партијата ВМРО-ДПМНЕ во сабота организира голем протест пред Владата со почеток во 20 часот. -ВМРО-ДПМНЕ ве повикува на голем општонароден протест...

Македонија 15.06.22 | 08:40

„Премногу е“: ВМРО-ДПМНЕ ги објави зборните места и патеките на движење за протестот в сабота

ВМРО-ДПМНЕ в сабота со почеток во 20 часот организира голем општонароден протест пред македонската влада, со кој сака да порача дека време е за промени. Од партијата ги...

Македонија 14.06.22 | 23:59

На ВМРО-ДПМНЕ му е важен вашиот глас: Вашето незадоволство нè вади на улица – премногу е!

Платите се ниски, а трошоците за живот превисоки! Месечниот буџет не стигнува ниту за подмирување на месечните сметки за струја, телевизија и останати трошоци. Работите...

Скопје 14.06.22 | 22:35

Оваа власт мора да замине, Карпош тргнува од „Симпо“

Оваа власт мора да замине, oва не е борба за власт, oва е борба за достоинствен живот, стои во Фејсбук статусот на Тони Јаревски. – 18.06.2022 тргнуваме од пред Симпо во 19:00ч,...

Македонија 14.06.22 | 21:29

Економски колапс и национално понижување – не треба повеќе за голем протест на 18 јуни

„Постојат најмалку две причини кои што мислам дека се главен мотор или мотив ако сакате на ова незадоволство кое што го има кај народот. Првата причина е економскиот...

Македонија 14.06.22 | 21:13

Спасовски: Време е граѓаните на Крива Паланка да го искажат своето незадоволство од се помалите плати и се поголемите цени

„Не сте задоволни од тоа како живеете? Се помалку пари, ниски плати, а се повисоки цени. Не можете да ги добиете услугите од институциите кои природно треба да ви се достапни?...

Македонија 14.06.22 | 20:57

Премногу е катастрофи: Партиите од Коалицијата за Обнова на Македонија го поддржуваат протестот на 18 јуни

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одржа состанок со претседателите на партиите дел од Коалицијата за Обнова на Македонија. На состанокот претседателите...

Македонија 14.06.22 | 20:54

Николоски: В сабота ќе се одржи најголемиот собир досега кој треба да стави крај на ова владеење на СДСМ и ДУИ

В сабота ќе се случи најголемиот собир виден години наназад во Македонија, има одлична атмосфера и во Скопје и низ цела држава, има силна енергија и еуфорија, насочена...

Македонија 14.06.22 | 20:05

Латас: Протест па избори, зашто не може да очекувате дека тренерот кој ве донел до дно, ќе ве извади

Токму затоа што сме во криза и нѐ чекаат нови кризи, потребни се предвремени парламентарни избори, затоа што власта на СДСМ и ДУИ нѐ доведе до нив а искуството од ковид-кризата...

Македонија 14.06.22 | 10:12

Ова се збирните места и рутата до Влада за големиот протест во сабота

ВМРО-ДПМНЕ во сабота, 18 јуни од 20 часот, организира голем општонароден протест пред македонската Влада, со кој сака да порача дека време е за промени. Од партијата ги...

Македонија 06.06.22 | 19:50

Николоски: Го повикувам народот да излезе масовно на 18 јуни, очекувам 100.000 луѓе

СДСМ, а пред се Ковачевски секое сабајле и секоја вечер се молат ДУИ да не им излезе од Влада, и на тој начин да им го продолжи политичкиот век уште некој месец. Така што...

Македонија 01.06.22 | 11:48

Петрушевска: Избори што поскоро за да дојде тим со стратегија и визија за да ја врати Македонија на правиот пат

Состојбата во Собрание е многу сериозна, ние покренавме две иницијативи. Eдната ја поднесовме до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, кој што за жал е предводена...

Македонија 29.05.22 | 14:06

Николоски до граѓаните: Приклучете се на народниот протест на 18 јуни, за предвремени парламентарни избори и излез од кризите

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски од Прилеп ги повика сите граѓани на Македонија да се приклучат масовно на протестот на 18-ти јуни пред Владата и...

Македонија 20.05.22 | 11:09

Mицкоски за протестот: Ќе бев посреќен доколку Ковачевски прифатеше дијалог со опозицијата

Ако прашањето е дали протестот и активната блокада е нужност, јас ќе ви кажам дека ќе бев посреќен доколку Ковачевски прифатеше дијалог со опозицијата, ако покажеше...