Ознака: протерување
Свет 15.04.22 | 19:29

Москва протера 18 дипломати од Делегацијата на ЕУ во Русија

Москва денеска најави протерување на 18 дипломати од мисијата на Европската унија во Русија. Одлуката доаѓа како одговор на сличен потег преземен од Брисел по офанзивата...

Балкан 11.04.22 | 17:02

Хрватска протерува 24 дипломати и службеници од руската амбасада во Загреб

На рускиот амбасадор во Загреб му било укажано оти вкупно 18 руски дипломати и шест членови на административно-техничкиот персонал на руската амбасада во Загреб треба...

Балкан 06.04.22 | 11:40

Грција протерува 12 руски дипломати

Генералниот секретар на грчкото Министерство за надворешни работи го известил рускиот амбасадор дека 12 дипломати се прогласени за „персона нoн грата“, бидејќи не...

Македонија 28.03.22 | 15:12

Тасевски: Избркале пет руски дипломати, а Бугарите за луѓе не не сметаат, но нивните дипломати можат да си седат

Така, пак говедана квислиншки избркале пет руски дипломати. А Бугарите за луѓе не не сметаат, но нивните дипломати можат да си седат. Знаете дека беа залепени низ градов...

Останати спортови 16.01.22 | 18:30

Австралиски парламентарец: Одвратно и срамно, го искористија Ѓоковиќ како жртвено јагне за политички поени

Популарниот австралиски политичар i член на Парламентот на Австралија, Крег Кели, ја нарече срамна одлуката на Новак Ѓоковиќ да му биде укината визата и тој да биде протеран...

Македонија 04.10.21 | 14:22

МНР: Одлуката на Русија за протерување наш дипломат, возвратна политичка одлука без мериторна основа

Вршителот на работите во Амбасадата на Република  Македонија во Москва, Оливера Чаушевска Димовска беше повикана во Министерството за надворешни работи на Руската...

Македонија 17.08.21 | 08:28

МНР протера уште еден руски дипломат

Македонија протера уште еден руски дипломат од земјава. Според информациите се работи за воено аташе. Од македонското Министерство за надворешни не ја негираат веста. ...

Македонија 20.05.21 | 11:00

Москва ќе одговори на протерувањето на руски дипломат од Скопје

Русија ќе преземе соодветни чекори како одговор на протерувањето на еден руски дипломат од  Македонија, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Најостро...

Свет 23.04.21 | 13:40

Пет полски дипломати во Москва прогласени за „персона нон грата”, протерани од Русија

Руското Министерство за надворешни работи прогласи пет лица вработени во полската амбасада во во Русија за „персона нон грата“, по што тие мора да ја напуштат земјата...

Свет 19.04.21 | 17:51

Одговор на официјална Москва: Русија протера 20 чешки дипломати

Официјална Москва протера 20 чешки дипломати во неделата како одговор на чешките наводи дека двајца руски шпиони обвинети за труење со нервен гас, во Британија, во 2018...

Свет 18.04.21 | 09:08

Захарова: Прага е свесна што следи по протерувањето руски дипломати

Прага знае какви ќе бидат последиците по протерувањето на 18 руски дипломати од Чешка, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Прага...

Калеидоскоп 09.04.21 | 09:04

Голите манекенки во Дубаи добија експресна пресуда: Ова снимање долго ќе го памтат

Групата европски манекенки кои беа приведени во Дубаи поради тоа што голи позираа на тераса од облакодер во Дубаи, нема да добијат затворски казни. Таков е расплетот...

Балкан 08.02.21 | 16:06

Русија го протера секретарот на албанската амбасада во Москва

Русија соопшти дека го протерала секретарот на Албанската амбасада во Москва како одговор на протерувањето на рускиот дипломат од Албанија минатиот месец. Албанскиот...

Свет 28.12.20 | 23:12

Русија го протера бугарскиот заменик воен аташе во Москва

Русија протера бугарски дипломат како одговор на сличната мерка на власта во Софија кон руски официјален претставник поради наводна шпионска афера. Бугарскиот амбасадор...

Свет 23.11.20 | 09:07

Си владее од Германија, додека во неговата земја беснеат протести: Кралот на Тајланд може да биде протеран од Германија

Кралот на Тајланд, Маха Вачиралонгкорн би можел да биде протеран од Германија доколку продолжи да издава укази од неговата вила во Баварија. Како што соопштија од Бундестагот,...