Ознака: пропаганда
Балкан 03.05.22 | 18:40

Српски политиколог го објаснува вистинското значење на буквата „Z“ на руските тенкови

Српскиот политиколог, Урош Бабиќ, објаснува што всушност значи буквата „Z“ на руските воени возила, која, на некој начин, стана симбол на руската воена операција во...

Свет 15.02.22 | 15:44

САД обвинуваат финансиска веб-страница за ширење руска пропаганда

Претставници на американското разузнавање обвинија конзервативна веб-страница за финансиски вести со значајна американска читателска публика дека ја засилува пропагандата...

Македонија 08.12.21 | 20:29

Груевски: Денес не можам, а да не се присетам на валканата пропаганда што повеќе од деценија ја спроведуваат измамници во политиката и новинарството

Поранешниот премиер, Никола Груевски, по повод празникот посветен на големиот светител Свети Климент Охридски испрати порака во која ги истакнува бројните лаги и измислици...

Македонија 11.09.21 | 15:36

Работна сабота во СДСМ: Партиската пропаганда ги спасува Заев и Филипче со лажни вести

Напнат и работен ден во пропагандната кујна на СДСМ. Преписките што ги објави „Република“ дополнително ја зовреа неподносливата атмосфера во владејачката партија....

Свет 06.08.20 | 12:38

Стејт департмент: Руската пропаганда се темели на пет столба координирани за мултиплициран ефект

Центарот за глобален ангажман (ГЕЦ) при американскиот Стејт департмент објави извештај на 77 страници насловен „Столбовите на екосистемот на руската дезинформација...

Македонија 11.03.19 | 21:47

Владината прес-служба испрати сечена, лепена, монтирана видеоснимка од говорот на премиерот

Гебелсовата пропаганда е жива и на денот на одбележувањето на 76-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка! Но, како што нацистите...

Балкан 10.12.18 | 08:21

Каменос до Заев: Излези од пропагандниот филм на Мусолини и Тито

Изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев за Македонците и македонскиот јазик наидоа на жестока реакција и во Грција. По примерот на букарскиот колега Каракачанов,...