Ознака: промена на име
Македонија 01.03.19 | 17:15

Тони Михајловски: Двојазичноста, Тиранската платформа и промената на името едно време беа лажни вести

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски реагира на соопштението на МТСП дека лажна вест е информацијата дека се брише семејството и термините мајка и татко. Само...

Македонија 28.02.19 | 21:17

Новите регистарски таблички со ознаката „NMK“

Од Министерството за внатрешни работи на Сверна Македонија информираат дека започна издавањето на документи со новото уставно име „Република Македонија“,...

Македонија 14.02.19 | 23:34

Дали некој забележа дека Македонија го смени името

Телевизискиот канал Јуроњуз се обиде да открие дали називот Македонија е прифатен меѓу интернет-корисниците, преку истражување спроведено од пребарувачот...

Македонија 13.02.19 | 14:29

Замената на патните документи и табличките на возилата на товар на граѓаните

Замената на патните документи и регистарските таблички со новото име на државата ќе бидат на товар на граѓаните. Новите регистарски таблички се очекуваат да бидат...

Македонија 12.02.19 | 21:12

Граѓаните по промената на името: Никогаш Северна, секогаш Македонија!

Веднаш по објавувањето дека е променето името на државата од владата побрзаа да го сменат името секаде. По ова, рекциите на револтираните  граѓани не стивнуваат на социјалните...

Македонија 11.02.19 | 13:51

СДСМ останува СДСМ, МАНУ станува НАНУ?!

Граѓаните ќе менуваат документи, некои фирми ќе менуваат имиња, некои компании ќе смислуваат нови решенија за нивните производи… Ќе се менуваат имиња на невладини...

Македонија 04.02.19 | 13:40

Република Македонија ќе ги чини граѓаните најмалку 200 евра

Уверение за државјанство на Република Македонија може да се издаде според живеалиштето на граѓанинот или во сите подрачни единици на Министерството за внатрешни работи...

Македонија 14.01.19 | 16:34

Ако се соберат 150.000 потписи, ќе следува нов референдум за името

Ќе се собираат 150 илјади потписи за распишување на нов референдум за името. Матичните собраниски комисии оценија дека е уредна инцијативата на Тодор Петров за распишување...

Македонија 12.01.19 | 19:31

Граѓаните до Зоран Заев: Предавник, слуга на ѓаволот!

Милиони негативни коментари од вчера на социјалните мрежи откако во македонското собрание 81 пратеник ги изгласаа уставните измени кои произлегуваат од Договорот од...