Ознака: Прокопис Павлопулос
Балкан 21.12.19 | 12:50

Павлопулос: Грција поддржува забрзување на европската перспектива на земјите од регионот

Грција е подготвена да ги поддржи оние држави од нашиот регион што сѐ уште не се членки на Европската унија со цел да се забрза нивната европска перспектива, вели грчкиот...

Балкан 28.10.19 | 15:00

Павлопулос: Самоволието на Турција нема да помине

Од воената парада во Солун за одбележување на националниот празник на Грција, денот „Охи“ (Не), грчкиот претседател упати остра порака до Турција дека самоволието нема...

Балкан 21.09.19 | 08:41

Новиот комесар за проширување на ЕУ Трочањи се сретна со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос

Проширувањето и соседството се темите што ги имам длабоко во моето срце и е голема чест за мене, порача Ласло Трочањи, предложениот комесар за проширување на Европската...

Балкан 25.07.19 | 10:55

Павлопулос: Народот покажа дека во Парламентот нема место за фашистички и нацистички структури

На овие избори, грчкиот народ покажа, спротивно на одредени други земји од нашето големо европско семејство, дека во Грција, за фашистички и нацистички структури нема...

Македонија 22.03.19 | 15:29

Aко не ги избрише сите иредентистички траги, Грција ќе ја блокира Северна Македонија во ЕУ

Грција ја поддржува европската перспектива на С. Македонија, но потребна е целосно почитување на меѓународното право и правилна имплементација на Договорот од Преспа,...

Балкан 05.02.19 | 19:28

Грчкиот претседател и се закани на Албанија

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и се закани на официјална Тирана дека Атина ке го попречи интегрирањето на Албанија во ЕУ, ако таа не ги почитува правата на...

Македонија 19.12.18 | 14:13

Павлопулос: Грција нема да прифати „произволно“ толкување на договорот од Преспа

Грција сака да воспостави добрососедски односи со Македонија, но нема да прифати своеволно толкување на договорот за името, изјави грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос,...

Балкан 19.12.18 | 10:27

Павлопулос: Турција да го почитува меѓународното право и европското законодавство

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос од Брисел испрати порака до Турција да го почитува меѓународното право. Во грчко-турските односи, одново повторувам дека...